Koszt ślubu i wesela – 10 rad jak zorganizować piękne wesele za małe pieniądze

  Koszt ślubu i wesela może uszczuplić wasz budżet. Warto jednak podkreślić, że są sposoby, aby organizacja uroczystości nie przekroczyła kwoty wydatków, jaką zaplanowaliście. Oto 10 rad, jak obniżyć koszt ślubu i wesela.

  1.    Idealny miesiąc na ślub i wesele

  Pamiętajcie, że również śluby i wesela mają swój sezon. Dlatego też, jeśli zastanawiacie się, jak obniżyć koszt ślubu i wesela, to powinniście zorganizować uroczystość np. w kwietniu, listopadzie lub styczniu. Z pewnością spotkacie się wtedy z niższymi cenami. 

  Koszt ślubu i wesela, Budżet ślubny, Budżet weselny, Koszty ślubu i wesela, organizacja ślubu i wesela z małym budżetem, Pieniądze na wesele, wesele za małe pieniądze, Wydatki na ślub i wesele,
  PHOTO FROM: THESPRUCE.COM


  2.    Dzień uroczystości

  Właściciele i usługodawcy najwyższe ceny mają w soboty – to właśnie wtedy najczęściej odbywają się śluby i wesela. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zorganizować je w inny dzień tygodnia, np. w piątek czy niedzielę. Cenniki różnią się zależnie od dnia ślubu, dlatego wybierając inny dzień niż sobota z pewnością zauważycie, że właściciele są bardziej elastyczni i częściej gotowi na negocjacje cen.

  3.    Lista gości

  Aby obniżyć koszt ślubu i wesela, warto zastanowić się nad tym, kogo faktycznie chcecie zaprosić na swoją uroczystość. Skupcie się na rodzinie i znajomych, z którymi macie kontakt – odłóżcie na bok sentymenty typu „moja przyjaciółka z ławki szkolnej”, którą ostatni raz widziałaś 10 lat temu…

  4.    Zmiany liczby osób

  Warto pamiętać, aby już na początku ustalić z restauracją czy lokalem weselnym zasady ewentualnych zmian dot. listy gości. Warto umówić się, że np. jeszcze na 3 dni przed weselem, będziecie mogli podać ostateczną liczbę gości. Z doświadczenia wiem, że mogą wyniknąć różne okoliczności i nawet jeśli gość potwierdził uczestnictwo, to z przyczyn losowych może na waszą uroczystość nie przybyć.

  5.    Prezent

  Jeśli chcecie obniżyć koszt ślubu i wesela, to warto już na zaproszeniach zasugerować, że nie chcecie otrzymywać prezentów rzeczowych. Gotówka z pewnością będzie lepszym rozwiązaniem.

  6.    Obsługa przyjęcia i rodzaj menu

  Jeśli organizujecie kameralne przyjęcie weselne to wybierając salę warto dowiedzieć się, czy istnieje możliwość zaangażowania własnej obsługi (kucharza, kelnerów itd.). To może pomóc obniżyć koszt – z pewnością z łatwością znajdziecie osoby, które wykonają te czynności za mniejsze pieniądze. Polecam także omówić z managerem miejsca na przyjęcie weselne ewentualne zmiany menu lub dostosowanie menu do waszej wizji przyjęcia weselnego – szczególnie wówczas, gdy będzie ono niestandardowe.

  7.    Suknia ślubna i garnitur

  Rozpocznijcie poszukiwania jak najwcześniej – zajrzyjcie także na giełdy, komisy i do outletów. Pytajcie o obniżki sezonowe, sprawdźcie, ile kosztowałoby przygotowanie ubrania u krawcowej. Ponadto, jeśli zdecydujecie się na zakupy w jednym sklepie, to pytajcie zawsze o rabaty. Pamiętajcie, że piękna suknia ślubna, garnitur i dodatki nie jest równoznaczna z wydaniem na nie dużej kwoty.

  8.    Dekoracje

  Tutaj również można szukać sposobów na obniżenie kosztów ślubu i wesela. Warto pomyśleć, aby dekoracje zakupić w hurtowniach lub na aukcjach internetowych. Wierzcie mi, że po jednym dniu uroczystości nawet „używane” dekoracje wyglądają jak nowe.

  9.    Kwiaty do ślubu

  Bądźcie kreatywni – zastanówcie się, jakie kwiaty kwitną w miesiącu organizacji ślubu i wesela. Jeśli ślub jest np. jesienią, dobrym sposobem jest zrobienie bukietów z liści, a jako dodatki zastosować dary natury w postaci kasztanów, jarzębiny itd. Sezonowe kwiaty są dużo tańsze. Ponadto, niektóre z nich możesz za darmo zebrać podczas spaceru. Polecam też wybrać się na giełdę kwiatową by hurtowo zakupić więcej kwiatów w interesujących was rodzajach. Gdy nie macie talentu artystycznego do robienia kompozycji z kwiatów, włóżcie je pojedynczo do wazoników czy też słoiczków przygotowanych w różnych wielkościach.

  10.    Samochód

  Transport na ślub i wesele nie musi być drogi. Z pewnością wśród znajomych znajdzie się ktoś, kto jest właścicielem pojazdu, który będzie idealnie nadawał się na waszą uroczystość. Dowiedzcie się, czy ktoś z gości mógłby to zrobić w ramach prezentu.

  Mam nadzieję, że 10 powyższych rad pomoże wam obniżyć koszt ślubu i wesela. To jedyny taki dzień w życiu, jednak pamiętajcie, że zawsze są sposoby, aby obniżyć cenę takiej uroczystości. 

   
  Pozdrawiam,
  Dorota Nowakowska
  Wedding Planner
   

  PODOBNE WPISY

  NAPISZ KOMENTARZ