Ślub konkordatowy – jakie formalności należy spełnić

  Ślub konkordatowy to formalne zawarcie jednocześnie ślubu cywilnego i kościelnego.  Od 1988 r. po podpisaniu umowy pomiędzy Rzeczpospolitą Polską i Stolicą Apostolską możliwe stało się połączenie części prawnej i wyznaniowej sakramentu małżeństwa.

   Ślub konkordatowy, Dokumenty do ślubu konkordatowego, Formalności do ślubu konkordatowego, Organizacja ślubu w Polsce, Ślub konkordatowy, Ślub kościelnym i ślub cywilny razem, ślub w kościele, Zaświadczenie z USC
   
  PHOTO FROM: DEERPEARLFLOWERS.COM
   

  Rzeczy, które musisz zrobić przed zawarciem związku małżeńskiego

  Najpierw rezerwujemy datę ślubu w wybranym kościele z większym wyprzedzeniem, a później dopełniamy właściwe obowiązki. Aby ślub wyznaniowy był także związkiem formalnym, przed jego zawarciem narzeczeni powinni zgłosić się do parafii w swoim miejscu zamieszkania, na trzy miesiące przed planowanym ślubem miejscu zamieszkania) o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa. Należy pamiętać, że takie zaświadczenie jest ważne tylko trzy miesiące. Jednym z wymogów wyznaniowego zawarcia związku małżeńskiego są wizyty w poradni rodzinnej i nauki przedmałżeńskie.
   
   

  Niezbędne dokumenty do zawarcia ślubu konkordatowego

  Jeżeli wybrałeś ślub konkordatowy, dokumenty jakie będą ci potrzebne to:

  •    dowody osobiste narzeczonych,
  •    metryki chrztu – pamiętaj, aby nie były starsze niż 3 miesiące,
  •    zaświadczenie o bierzmowaniu,
  •    obligatoryjnie świadectwa nauki religii,
  •    potwierdzenie nauk przedmałżeńskich oraz odbycia spotkań w poradni rodzinnej,
  •    informacje o wygłoszeniu zapowiedzi (w przypadku, jeżeli wygłoszenie odbyło się w innej parafii),
  •    potwierdzenie spowiedzi,
  •   zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego o braku okoliczności wykluczających zawarcie związku małżeńskiego.

  Zaświadczenie o braku okoliczności wykluczających zawarcie związku małżeńskiego
  Urząd Stany Cywilnego wydaje zaświadczenie o braku okoliczności wykluczających zawarcie związku małżeńskiego, aby je uzyskać, należy przedłożyć następujące dokumenty:
  •    dowód osobisty,
  •    skrócony akt urodzenia,
  •    skrócony akt małżeństwa z adnotacją o rozwodzie (w przypadku rozwodników),
  •    akt zgonu współmałżonka (w przypadku wdów i wdowców),
  •    pisemne zapewnienie, że nie wiemy nic o istnieniu okoliczności wyłączające zawarcie małżeństwa,
  W przypadku cudzoziemców należy złożyć dokumenty stwierdzające zawarcie małżeństwa zgodnie z ojczystym prawem oraz akt urodzenia. Od złożenia wymaganych dokumentów może zwolnić jedynie sąd.

   

   

  O czym jeszcze musisz pamiętać, biorąc ślub konkordatowy?

   

  Małżeństwo mogą zawierać tylko osoby pełnoletnie, czyli osoby powyżej 18 roku życia. W wyjątkowych przypadkach zezwala się na to osobom, które skończyły 16 lat. Nie zapomnijcie też o uiszczeniu opłat skarbowych.
  Przepisy prawne regulujące ślub konkordatowy w przypadku Kościoła rzymskokatolickiego znajdziecie w ustawie o stosunku państwa do Kościoła katolickiego z 17 maja 1989 oraz konkordatu z 28 lipca 1993 r.

   

  Konkordat i co dalej?

   
  Po zawarciu związku małżeńskiego zostaje sporządzone zaświadczenie przez duchownego. Zaświadczenie zostaje potwierdzone podpisami małżonków złożonych w jego obecności. Znajdują się na nim podpisy małżonków, duchownego i świadków.
  Do obowiązków duchownego należy przekazanie w ciągu pięciu dni od zawarcia małżeństwa zaświadczenia do Urzędu Stanu Cywilnego. Na podstawie dokumentów zostaje sporządzony akt małżeństwa, który najczęściej w ciągu dwóch tygodni jest gotowy do odebrania. Aby odebrać sporządzony dokument, należy przyjść razem albo wystarczy jeden z małżonków z dwoma dowodami osobistymi. 
   
  Pozdrawiam,
  Dorota Nowakowska
  Wedding Planner

  PODOBNE WPISY

  NAPISZ KOMENTARZ