Ślub symboliczny – co to takiego i kto może go wziąć?

25 stycznia, 2020

Ślub symboliczny szczyt popularności osiąga w Stanach Zjednoczonych, ale i w Polsce mówi się o nim coraz częściej. Przypomina bardzo tradycyjną ceremonię zaślubin, jednak nie odbywa się w obecności urzędnika czy przedstawiciela kościoła. Mimo tego znaczenie takiego ślubu jest ogromne, ponieważ dochodzi do przysięgi małżeńskiej, która jest zgodna z poglądami i oczekiwaniami nowożeńców.

 

Czym jest ślub symboliczny

Słownik PWN tutaj podaje, że jak coś jest symboliczne, to ma niewielkie znaczenie, z czym absolutnie nie należy utożsamiać ślubu symbolicznego! Niesie ze sobą sporo wartości. Mimo tego że jest umowny, to jest bardzo ważny dla osób, które się na niego decydują. Para umawia się po prostu, że dokonają aktu ślubnego przed najbliższymi osobami. Powody mogą być różne: może to być odnowienie przysięgi małżeńskiej, ale już bez formalnego charakteru, może to być wyznanie i przypieczętowanie swojej miłości czy deklaracja opieki na całe życie.
O tym, że jest to bardzo ważne wydarzenie, świadczy fakt, że po ślubie symbolicznym partnerzy zaczynają o sobie mówić „mąż” i „żona”. Dla nich zatem takie wydarzenie jest deklaracją i pokazaniem, jak bardzo są dla siebie ważni.

Ślub symboliczny, śluby symboliczne, ślub cywilny, ślub plenerowy, ceremonia ślubna, ślub symboliczny Kraków, ślub Oaza Leńcze, Wedding in Krakow, Symbolic Wedding Krakow, Wedding Planner Krakow, Wedding Venue KrakowPHOTO BY: PIECZKOPIETRAS.COM;  WEDDING PLANNER: WINSA – WEDDING PLANNERS

 

Kto bierze śluby symboliczne

Ceremonia symboliczna jest świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy z różnych względów nie chcą lub nie mogą wziąć ślubu kościelnego bądź cywilnego. Powody mogą być różne i odnosić się do wyznania, poglądów czy przeszkód formalnych (np. rozwodnicy). Na ślub symboliczny decydują się głównie pary międzynarodowe, które chcą wprowadzić elementy rodzinnych tradycji oraz pary, które po latach chcą ponownie odnowić przysięgę. Ślub symboliczny może być też uzupełnieniem ślubu cywilnego lub konkordatowego, może też być świętowaniem kolejnej rocznicy małżeństwa.

Co więcej, wiele par decyduje się na ślub symboliczny, ponieważ chcą przeprowadzić ceremonię swoich marzeń, a nie zgodną z duchem Kościoła. Wprawdzie od 2015 roku w Polsce można brać ślub w plenerze, ale wciąż wymaga to dopełnienia formalności i zachowania powagi wydarzenia. Ślub symboliczny jest więc dla tych, którzy chcą się wyłamać i zrobić coś po swojemu. Dla tych, którzy nie chcą iść zgodnie z przebiegiem oficjalnej ceremonii, ponieważ ta nie oddaje w pełni wyjątkowości chwili, chociażby przez zbyt urzędowy i sztywny charakter.

Ślub symboliczny, śluby symboliczne, ślub cywilny, ślub plenerowy, ceremonia ślubna, ślub symboliczny Kraków, ślub Oaza Leńcze, Wedding in Krakow, Symbolic Wedding Krakow, Wedding Planner Krakow, Wedding Venue KrakowPHOTO BY: PIECZKOPIETRAS.COM;  WEDDING PLANNER: WINSA – WEDDING PLANNERS

 

Jak wygląda ślub symboliczny

Zaletą ślubu symbolicznego jest to, że nie ma tu miejsca na żadne formalności. Naprawdę. Jednocześnie nie ma też mocy prawnej, nie wymaga księdza czy urzędnika, ale za to możecie zdecydować się na zatrudnienie tzw. celebranta. Celebrant to osoba, która ma doświadczenie w prowadzeniu uroczystości i też zadba o odpowiednią oprawę i wzniosłość wydarzenia, na przykład przygotowując kwiecistą mowę o Waszej miłości. Ślub symboliczny może odbyć się również bez udziału celebranta. Wówczas członek rodziny, znajomy pary młodej lub sama para młoda może udzielić sobie takiego wzajemnie takiego ślubu. Takim przykładem jest Ślub w stylu Boho mojej pary młodej.

Nazwa ślub humanistyczny bierze się stąd, że w centrum ceremonii znajduje się przede wszystkim Para Młoda, czyli ludzie, a to jest zgodne z filozoficznym nurtem myśli humanistycznej. Liczy się ich charakter, zainteresowania, pasje… Przez to też ślubowi często towarzyszą symboliczne akty jak wspólne zapalenie świec, wypuszczenie lampionów, przygotowanie indywidualnych przemów itd.

Dekoracje do ślubu, ślub w stylu boho, Krzesła ratanowe do ślubu, ślub w plenerze, ślub w Oaza Leńcze

Para Młoda, Sypanie kwiatów po ślubie, Ceremonia ślubna wyjście, Ślub cywilny, Oaza Leńcze wesele, Blog ślubnyPHOTOS BY: PIECZKOPIETRAS.COM;  WEDDING PLANNER: WINSA – WEDDING PLANNERS

 

Śluby symboliczne są ceremonią, której wygląd, przebieg i charakter zależy tylko i wyłącznie od Was. Ceremonia może odbyć się w dowolnym miejscu i aranżacji. Może także być stylizowana na tradycyjny ślub, może też przybrać formę dowolną – ograniczeniem jest tylko wyobraźnia!

Na koniec podkreślę tylko, że ślub humanistyczny nie niesie ze sobą skutków prawnych. Oznacza to, że jeśli chcecie stać się małżeństwem w świetle prawa i Kościoła, musicie stawić się w urzędzie cywilnym (ślub cywilny) lub w parafii (ślub kościelny).

Be Inspired,
Dorota Nowakowska
Wedding Planner in Poland
www.winsa.pl

SHARE THIS STORY
COMMENTS
EXPAND
ADD A COMMENT