Ślub konkordatowy to formalne zawarcie jednocześnie ślubu cywilnego i kościelnego.  Od 1988 r. po podpisaniu umowy pomiędzy Rzeczpospolitą Polską i Stolicą Apostolską możliwe stało się połączenie części prawnej i wyznaniowej sakramentu małżeństwa.

 Ślub konkordatowy, Dokumenty do ślubu konkordatowego, Formalności do ślubu konkordatowego, Organizacja ślubu w Polsce, Ślub konkordatowy, Ślub kościelnym i ślub cywilny razem, ślub w kościele, Zaświadczenie z USC
 
PHOTO FROM: DEERPEARLFLOWERS.COM
 

Rzeczy, które musisz zrobić przed zawarciem związku małżeńskiego

Najpierw rezerwujemy datę ślubu w wybranym kościele z większym wyprzedzeniem, a później dopełniamy właściwe obowiązki. Aby ślub wyznaniowy był także związkiem formalnym, przed jego zawarciem narzeczeni powinni zgłosić się do parafii w swoim miejscu zamieszkania, na trzy miesiące przed planowanym ślubem miejscu zamieszkania) o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa. Należy pamiętać, że takie zaświadczenie jest ważne tylko trzy miesiące. Jednym z wymogów wyznaniowego zawarcia związku małżeńskiego są wizyty w poradni rodzinnej i nauki przedmałżeńskie.
 
 

Niezbędne dokumenty do zawarcia ślubu konkordatowego

Jeżeli wybrałeś ślub konkordatowy, dokumenty jakie będą ci potrzebne to:

•    dowody osobiste narzeczonych,
•    metryki chrztu – pamiętaj, aby nie były starsze niż 3 miesiące,
•    zaświadczenie o bierzmowaniu,
•    obligatoryjnie świadectwa nauki religii,
•    potwierdzenie nauk przedmałżeńskich oraz odbycia spotkań w poradni rodzinnej,
•    informacje o wygłoszeniu zapowiedzi (w przypadku, jeżeli wygłoszenie odbyło się w innej parafii),
•    potwierdzenie spowiedzi,
•   zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego o braku okoliczności wykluczających zawarcie związku małżeńskiego.

Zaświadczenie o braku okoliczności wykluczających zawarcie związku małżeńskiego
Urząd Stany Cywilnego wydaje zaświadczenie o braku okoliczności wykluczających zawarcie związku małżeńskiego, aby je uzyskać, należy przedłożyć następujące dokumenty:
•    dowód osobisty,
•    skrócony akt urodzenia,
•    skrócony akt małżeństwa z adnotacją o rozwodzie (w przypadku rozwodników),
•    akt zgonu współmałżonka (w przypadku wdów i wdowców),
•    pisemne zapewnienie, że nie wiemy nic o istnieniu okoliczności wyłączające zawarcie małżeństwa,
W przypadku cudzoziemców należy złożyć dokumenty stwierdzające zawarcie małżeństwa zgodnie z ojczystym prawem oraz akt urodzenia. Od złożenia wymaganych dokumentów może zwolnić jedynie sąd.

 

 

O czym jeszcze musisz pamiętać, biorąc ślub konkordatowy?

 

Małżeństwo mogą zawierać tylko osoby pełnoletnie, czyli osoby powyżej 18 roku życia. W wyjątkowych przypadkach zezwala się na to osobom, które skończyły 16 lat. Nie zapomnijcie też o uiszczeniu opłat skarbowych.
Przepisy prawne regulujące ślub konkordatowy w przypadku Kościoła rzymskokatolickiego znajdziecie w ustawie o stosunku państwa do Kościoła katolickiego z 17 maja 1989 oraz konkordatu z 28 lipca 1993 r.

 

Konkordat i co dalej?

 
Po zawarciu związku małżeńskiego zostaje sporządzone zaświadczenie przez duchownego. Zaświadczenie zostaje potwierdzone podpisami małżonków złożonych w jego obecności. Znajdują się na nim podpisy małżonków, duchownego i świadków.
Do obowiązków duchownego należy przekazanie w ciągu pięciu dni od zawarcia małżeństwa zaświadczenia do Urzędu Stanu Cywilnego. Na podstawie dokumentów zostaje sporządzony akt małżeństwa, który najczęściej w ciągu dwóch tygodni jest gotowy do odebrania. Aby odebrać sporządzony dokument, należy przyjść razem albo wystarczy jeden z małżonków z dwoma dowodami osobistymi. 
 
Pozdrawiam,
Dorota Nowakowska
Wedding Planner
SHARE THIS STORY
COMMENTS
EXPAND
ADD A COMMENT