Msza ślubna to kolejna okazja, aby stworzyć wyjątkową i niepowtarzalną oprawę. Zastanawiacie się, w jaki sposób to zrobić? Wystarczy zaangażować gości, którzy pomogą zadbać o wyjątkowy klimat ślubu. Z doświadczenia wiem, że dzięki temu uroczystość jest w pamięci gości przez długi czas. 
 

Msza ślubna – lektorzy

Podczas mszy ślubnej zazwyczaj można wysłuchać jednego czytania. Popularnym rozwiązaniem jest jednak zaangażowanie gości w czytania i tym samym możliwość wysłuchania przez pozostałych dwóch czytań. Najczęściej do tych czynności angażowana jest najbliższa rodzina – rodzice, rodzeństwo, chrzestni. Dzięki temu rodzina słysząca głos bliskich, czytających fragmenty Biblii może bardziej osobiście przeżyć mszę. Ponadto, w niektórych kościołach, po wcześniejszym ustaleniu z księdzem można włączyć gości również w czytanie modlitwy wiernych. Ciekawym rozwiązaniem jest czytanie każdej prośby przez innego gościa – to z pewnością wywoła wśród nich radość.  

Ślub w Krakowie, Ślub w kościele, Czytania podczas ślub w kościele, Modlitwa wiernych, Msza ślubna, Msza święta, Oprawa mszy świętej, Osobista msza ślubna, ślub w kościele
PHOTO BY: NATALIA ONYSHCHENKO 

Oprawa muzyczna mszy ślubnej

Jeśli wśród waszych gości znajdują się również osoba, która pięknie śpiewa, można poprosić ją o wystąpienie w roli psalmisty. Dodatkowo, jeśli znajdą się chętni, to można również zastanowić się nad zaangażowaniem ich w odśpiewanie kilku pieśni, np. popularnego Ave Maria. Ciekawym rozwiązaniem jest również zadbanie o wyjątkową oprawę muzyczną i tak np. pary młode często angażują także gości grających na instrumentach – skrzypcach, harfie, trąbce lub altówce. Organizowałam również śluby i wesela, podczas których chór stworzony był z rodziny i przyjaciół, co było cudownym doświadczeniem zarówno dla pary młodej, jak i pozostałych gości.

 

Kogo jeszcze można zaangażować w oprawę mszy ślubnej?

Warto pamiętać, że jeśli w rodzinie macie księdza, to z pewnością idealnym rozwiązaniem będzie zaangażowanie go w uczestnictwo, a może nawet przewodzenie podczas mszy ślubnej. Wiele razy byłam świadkiem takich uroczystości – homilia była bardzo osobista, co wzruszało nie tylko parę młodą, ale i resztę gości. Ponadto, dobrym pomysłem jest również zaangażowanie dzieci, które mogłyby np. rzucać kwiaty przed parą młodą lub nieść obrączki. To ciekawa propozycja, jednak należy ją mocno przemyśleć, gdy dzieci są nieśmiałe bądź nadmiernie aktywne. Innym rozwiązaniem jest również zaangażowanie gości, którzy mają zdolności manualne. Oprawa mszy ślubnej powinna być wyjątkowa, dlatego też przygotowanie dekoracji jest niezwykle czasochłonne. Jeśli jednak wśród gości znajdują się osoby, które chciałyby się włączyć w takie przygotowania, warto skorzystać z ich pomocy.

Przygotowanie mszy ślubnej wraz z gośćmi jest pięknym doświadczeniem. Jest to zarówno wzruszające dla pary młodej, jak i zaangażowanych w ślub uczestników, którzy czują wtedy szczególną bliskość z pobierającą się parą.

 
Pozdrawiam,
Dorota Nowakowska
Wedding Planner
 
SHARE THIS STORY
COMMENTS
EXPAND

Ależ oczywiście, że warto! Ja też tak zrobiłam na swoim weselu

Moim zdaniem warto, ale nic na siłę. jak ktoś nie chce, to nie powinno się go do tego zmuszać.

ADD A COMMENT