Oprawa muzyczna ślubu – o czym warto pamiętać?

20 października, 2018

Oprawa muzyczna ślubu jest bardzo ważny aspektem uroczystości. Ślub to czas, w którym powiecie sobie najważniejsze „TAK”, dlatego wymaga najpiękniejszej aranżacji. Czy lepiej wybrać zespół muzyczny, kwartet smyczkowy, czy może wystarczy sam wokalista i skrzypce bądź trąbka? Dowiedz się, na co zwrócić uwagę wybierając oprawę muzyczną na ślub.

Oprawa muzyczna ślubu, ślub kościelny, ślub cywilny, muzyka na ślub cywilny, muzyka na ślub kościelny, muzyka, skrzypce, kwartet smyczkowy, „Marsz weselny” Mendelssohna, Uroczystość ślubna muzykaPHOTO FROM: STYLEMEPRETTY.COM

 

Oprawa muzyczna ślubu – 5 kwestii, o których warto pamiętać

 

Warto pamiętać o tym, że oprawa muzyczna ślubu podkreśla wyjątkowość i podniosłość chwili. Niezależnie od tego, czy jest to ślub kościelny czy uroczystość w USC, ważne jest aby zadbać o stosowną muzykę, która jeszcze bardziej podkreśli charakter uroczystości i na długo zapadnie w pamięci pary młodej oraz jej gości. Oto 5 kwestii, na które warto zwrócić uwagę:

 

1. Zanim wybierzesz, sprawdź

Organizacja ślubu i wesela nie jest łatwa, gdyż wymaga zwrócenia uwagi nawet na najdrobniejsze szczegóły. Również wybierając oprawę muzyczną ślubu, należy dokładnie skupić się na tym zadaniu i przede wszystkim przesłuchać wcześniej danego wykonawcę. Najlepsze będzie przesłuchanie na żywo, np. podczas innego ślubu, jeśli jednak będzie to niemożliwe, warto przesłuchać udostępnione wykonania z portfolio.

 

2. Im wcześniej, tym lepiej

Tak jak w przypadku wielu innych usługodawców, tak i podczas wyboru oprawy muzycznej na ślub, warto zabrać się za to wcześniej. Kwartet, wokalista bądź zespół muzyczny to wykonawcy, którzy także mają zarezerwowane terminy na kilka miesięcy wcześniej. Należy zatem pamiętać, by nie robić tego na ostatnią chwilę!

 

3. Nie wszystko się sprawdzi…

Oprawa muzyczna ślubu musi być dostosowana do uroczystości. Decydując się na ślub kościelny, należy pamiętać, że nie sprawdzą się w tym względzie instrumenty przeznaczone do wykonywania współczesnej muzyki rozrywkowej. W kościele, podczas uroczystości wykluczone jest zatem używanie instrumentów takich jak: perkusja, mandolina, akordeon, gitara elektryczna itp. Raczej nie wpiszą się one także w oprawę muzyczną ślubu cywilnego. Warto zdecydować się na muzykę klasyczną i tak np. wykorzystać skrzypce lub kwartet smyczkowy. Wśród nietypowych rozwiązań sprawdzi się: trąbka, harfa lub saksofon.

 

4. Kiedy grać utwory w kościele, a kiedy w USC?

Oprawa muzyczna ślubu powinna stanowi integralną część liturgii, dlatego utwory powinny być wcześniej uzgodnione z księdzem. Najczęściej wykonuje się 5 utworów na konkretnych etapach uroczystości: na Wejście, Ofiarowanie, Komunię, Podpisywanie Dokumentów i Wyjście. Z kolei podczas uroczystości w USC muzyka towarzyszy w następujących częściach ślubu: na Wejście, podczas Podpisywania dokumentów i na Wyjście.

 

5. Co warto zagrać podczas uroczystości?

Do przykładowych pieśni kościelnych zalicza się: „Otwórzcie drzwi Chrystusowi”, „Cóż Ci, Jezu, damy”, „Pan Jezus już się zbliża” , “Ave Maria”. Ponadto, jako że wejście i wyjście z kościoła młodej pary nie są częściami liturgii kościelnej, to można wtedy wykonać świeckie utwory. Najczęściej jest to „Marsz weselny”. Nowością są utwory takie jak: „Halleluyah” Leonarda Cohena, czy „Ave verum” Wolfganga Amadeusza Mozarta. Z kolei podczas ślubu cywilnego oprawa muzyczna, jeśli chodzi o konkretne utwory, nie ma ograniczeń, dlatego często gra się „Marsz weselny” Mendelssohna oraz ulubione utwory pary młodej.

Pozdrawiam,
Dorota Nowakowska
Wedding Planner
www.winsa.pl

SHARE THIS STORY
COMMENTS
EXPAND

Bardzo ciekawy wpis, czekam na kolejny.

ADD A COMMENT