Wesele a koronawirus – co zrobić by zachować spokój i nie stracić pieniędzy

24 marca, 2020

Sytuacja wokół epidemii koronawirusa zmienia się dynamicznie. WHO (Światowa Organizacja Zdrowia – przyp.red.) ogłosiło stan pandemii a w Polsce został wprowadzony stan zagrożenia epidemicznego. Liczne ograniczenia, wynikające z tego stanu, uderzyły w wiele branż. W szczególnie trudnej sytuacji znajdują się osoby związane z branżą ślubną. Wiele par, które planują wesele w najbliższym czasie, zastanawia się czy będą mogły je w ogóle zorganizować. Co należy wiedzieć o organizacji wesela w obliczu koronawirusa​, żeby nie stracić nerwów i pieniędzy? Postaram się dziś odpowiedzieć na kilka najważniejszych tematów.

wesela a koronawirus, ślub a epidemia koronawirusa w PolscePHOTO FROM: BUSINESSINSDER.COM

 

Jeśli w tym roku Wy również planujecie wesele, to na pewno także analizujecie tą trudną obecnie sytuację i zastanawiacie się w jaki sposób epidemia koronowirusa może wpłynąć na Wasz wielki dzień. Przede wszystkim zachowajcie spokój i stały kontakt ze swoimi podwykonawcami oraz przygotujcie się na Plan B.

Zarówno Wy – para młoda jako i nawet najbardziej doświadczone osoby z branży ślubnej nie mogliście przewidzieć światowej pandemii, która wpłynie na kształt i harmonogram planowanej uroczystości. Dlatego ważne jest by nie panikować i próbować się dogadywać z właścicielami sal, zespołami muzycznymi/ DJami, fotografami i innymi Waszymi podwykonawcami. Dla każdego jest to trudna sytuacja, więc wierzę w to, że wspólnie będziecie starać się odnaleźć złoty środek.

 

Co rozporządzenie Ministra Zdrowia oznacza w praktyce dla narzeczonych i osób działających w branży ślubnej?

Przytoczę tutaj słowa wypowiedziane na ten temat dla TVN24 Rzecznika Polskiego Stowarzyszenia Konsultantów Ślubnych, którego jestem członkiem:

„Kluczowym dla tematu wesel jest to, że chodzi nie tylko o zakaz zgromadzeń religijnych oraz spotkań gromadzących powyżej 50 osób. Kluczowym jest, że na ten moment czasowo ograniczona jest “działalność przedsiębiorców polegająca na przygotowywaniu i podawaniu posiłków i napojów gościom siedzącym przy stołach”, a więc w rozumieniu tego zapisu, żaden obiekt na ten moment nie może przyjąć gości i podać im posiłków, co z założenia jest nieodzownym elementem każdego wesela. Obiekt, który by się tego podjął, najzwyczajniej złamałby prawo”.

Do przeczytania kilku ważnych komunikatów dotyczących tematu: Wesele a koronawirus zapraszam także na Fanpage Polskiego Stowarzyszenia Konsultantów Ślubnych.

 

Wesele a koronawirus. Lepiej przełożyć niż odwołać.

Opracowanie planu B tzw. awaryjnego na Wasz ślub i wesele powinno być teraz priorytetem. Jeśli swoją uroczystość planujecie w kwietniu lub w maju to jako doświadczony wedding planner rekomenduje Wam przenieś je na późniejszy termin. Takie rozwiązanie da Wam większy komfort psychiczny. Skontaktujcie się z Waszymi podwykonawcami – oni też ze względu na obecną sytuację są gotowi do zmiany zawartej umowy, a nawet na pracę w nowym dostępnym dla wszystkich terminie. Wesele jesienią lub zimą też może być piękne. Nie obawiajcie się także przeniesienia organizacji wesela na dowolny dzień od poniedziałku do piątku lub na niedzielę. Jeśli planujecie wesele latem i myślicie o jego odwołaniu to najpierw rozważcie wszystkie opcje, zanim całkowicie go anulujecie. Odwoływanie wesela może być spowodowane utratą pieniędzy. Nie wiemy czy latem jeszcze będą obowiązywać jakieś ograniczenia, więc trudniej będzie odzyskać zaliczki/zadatki przy odwoływaniu uroczystości letnich czy też późniejszych.

 

Co z zaliczkami, zadatkami? Czy musicie płacić za niewykonaną usługę?

Jeżeli bierzecie pod uwagę odwołanie lub przesunięcie swojego wesela, na pewno zastanawiacie się jakie poniesiecie koszty z tym związane. Nie jestem prawnikiem więc zacytuję tutaj adwokata Mikołaja Rusińskiego, który na swoim blogu prawnym porusza ten temat:

„Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi. Każda sytuacja jest inna, każda umowa przewiduje inne warunki. Poniżej zamieszczę kilka ważnych uwag:
1. Podstawową zasadą, którą powinny się kierować strony, jest utrzymanie umowy w mocy. Jeżeli w świetle obiektywnych przesłanek wykonanie umowy jest niemożliwe lub niezwykle utrudnione, to strony powinny aneksować treść umowy, przewidując, że zmieniają termin wykonania usługi, który zostanie precyzyjnie ustalony po ustaniu zagrożenia epidemicznego, o którym mowa w rozporządzeniu (…)
2. Jeżeli umowa przewiduje zabezpieczenie wyłącznie w postaci zaliczki, bez określenia zasad i warunków możliwości jej zwrotu lub zatrzymania, to w wypadku odstąpienia od umowy podlega ona zwróceniu w całości.
3. Jeżeli umowa przewiduje zabezpieczenie w postaci zadatku, to co do zasady w razie odstąpienia od umowy strony są uprawnione odpowiednio do zatrzymania go lub żądania zwrotu jego dwukrotności. Jednakże istotnym jest tutaj art 394 § 3 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym zadatek powinien być zwrócony, a obowiązek zapłaty sumy dwukrotnie wyższej odpada, gdy niewykonanie umowy nastąpiło wskutek okoliczności, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności (….)”

Polecam w pełni przeczytać ten artykuł Adw. Mikołaj Rusiński: Ślub w czasach koronawirusa – pytania i odpowiedzi.

 

Zachowajcie spokój i stały kontakt ze swoimi podwykonawcami

Bez względu na sytuację, pamiętajcie o zachowaniu spokoju i kontynuowaniu przygotowań. Bez wątpienia jest to szalony czas dla wszystkich. Oprócz Waszej rodziny, przyjaciół są też Wasi podwykonawcy, którzy z pewnością będą starać się dla wspólnego dobra pomóc Wam poruszać się po całej tematyce związanej z organizacją wesel w czasach epidemii. I miejmy nadzieję, świętować piękne uroczystości, kiedy wszyscy będą bezpieczni!

Dorota Nowakowska
Wedding Planner
www.winsa.pl

SHARE THIS STORY
COMMENTS
EXPAND

Twój wpis bardzo mi pomógł dzięki czemu nie podjęłam pochopnej decyzji.

Cieszę się, że mogłam pomóc w tym trudnym temacie.

ADD A COMMENT