Przygotowania do ślubu czas zacząć! Macie za sobą już wszelkie formalności typu zaręczyny i powiadomienie najbliższych, teraz czas na planowanie ślubu. Tutaj ostrzegam – organizacja ślubu i wesela może wydawać się przytłaczająca, ale z kalendarzem przygotowań do ślubu wszystko będziecie mieć pod kontrolą.
Kalendarz przygotowań do ślubu na początek warto podzielić na etapy. W praktyce najczęściej wziąć się do pracy na rok przed wyznaczoną datą ślubu, dzięki czemu podzielicie rok na konkretne miesiące. Ma to naprawdę spore znaczenie – to tak jakbyście podzielili tort na małe kawałeczki i pomału układali go w całość, by w końcu z apetytem go zjeść w całości.
PHOTO FROM: SOUTHERNBRIDE.CO.NZ
Harmonogram przygotowań do ślubu
Ułożyłam listę rzeczy do zrobienia w porządku chronologicznym, zaczynając od tych najwcześniejszych, za które powinniście się wziąć w pierwszej kolejności. To też najtrudniejsze zadania, ale uspokajam – im dalej, tym zadań jest mniej, a im wcześniej ogarniecie najważniejsze kwestie, tym później mniej stresów.
12 miesięcy do ślubu
Określcie budżet – usiądźcie razem z partnerem i ustalcie, ile chcecie i możecie wydać na ślub i zabawę weselną. Ustalcie, kto za co płaci, oraz ustalcie limity (ile minimalnie, a ile maksymalnie). Polecam w tym miejscu zapisywanie wszystkiego w arkuszu kalkulacyjnym – dzięki będziecie śledzić wydatki i nic Wam nie umknie.
Zróbcie listę gości – nie ma sensu zapraszać wszystkich, zwłaszcza że to budżet determinuje liczbę gości. Weźcie pod uwagę koszty oraz miejsce, a konkretnie to, ile gości pomieści. Wypiszcie osobno, kogo chcecie zaprosić, włącznie z oczekiwaniami ze strony rodziny. Następnie podzielcie listę gości na zasadach negocjacji i cięć. Pomocnym artykułem będzie: Jak stworzyć listę gości – praktyczne wskazówki.
Wybierzcie miejsce – wiąże się to z kwestią budżetu, bo będziecie szukać miejscówek, które będą dopasowane do wyliczonych możliwości finansowych.
Wybierzcie catering – upewnijcie się, czy miejsce do ślubu oferuje również własny catering, jeżeli tak, najlepszą opcją jest skorzystanie z tego. Jeżeli nie, będziecie musieli szukać dostawców. Pamiętajcie również, że to Wy decydujecie, co ma pojawić się na stole, więc możecie być kreatywni i postawić na swoje ulubione przekąski.
Zatrudnijcie planistę ślubu – ten punkt zależy od budżetu i oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, abyście samodzielnie dźwigali trud związany z organizacją ślubu. Jeżeli jednak zależy Wam na spokoju ducha, zatrudnijcie doświadczonego menadżera, który wszystkim pokieruje tak, że ślub naprawdę będzie dopięty na tip-top!
PHOTO FROM: SOUTHERNBRIDE.CO.NZ
11 miesięcy do ślubu
Wybierzcie motyw ślubu – miejscówka już jest, czas na wymyślenie, w jakiej stylistyce ma odbyć się ślub. Determinuje to dalsze kroki, jak dekoracje sali czy ubiór Pary Młodej. To ten czas, kiedy wertujecie (no dobrze, panie wertują :)) Pinteresty, media społecznościowe i katalogi, aby znaleźć najlepsze inspiracje.
Zarezerwujcie fotografa, zespół lub dj-a – czas na oprawę wesela! Jest bardzo ważna, ponieważ nada klimat, a i też uwieczni tę wspaniałą chwilę. Przeprowadźcie analizę ofert, umówcie się z wybranymi firmami, koniecznie proście o portfolio!
10 miesięcy do ślubu
Wybór sukni ślubnej – ogólnie zaleca się, aby sukni ślubnej szukać minimum na 6 miesięcy przed wydarzeniem. Tutaj przyszła Pani Młoda musi zastanowić się, jaką chce sukienkę – nową, używaną czy może wypożyczoną. Następnie przychodzi punkt odwiedzania salonów lub komisów.
Zarezerwujcie pokoje dla gości – jeżeli Wasze wesele odbywa się w miejscu, do którego goście muszą dojeżdżać, przygotowanie pokojów dla nich będzie bardzo dobrym posunięciem.
Wybierzcie fryzjera i wizażystkę – najlepsi mają zarezerwowane terminy nawet na rok do przodu, zatem warto nie zostawiać kwestii dopieszczenia wyglądu na ostatnią chwilę.
9 miesięcy do ślubu
Wybierzcie świadków – czas pomyśleć, kto ma formalnie być poręczycielem tej wzniosłej chwili i potwierdzić zawarcie związku małżeńskiego.
Kupcie zaproszenia ślubne – liczbę gości macie, teraz należy kupić odpowiednie zaproszenia oraz zebrać dane adresowe gości.
Zapiszcie się na nauki przedmałżeńskie – w przypadku ślubu kościelnego do parafii powinniście udać się minimum na pół roku przed datą ślubu. Jednak już wcześniej warto się tym zainteresować i zaliczyć odpowiednie lekcje dla narzeczonych.
PHOTO FROM: SOUTHERNBRIDE.CO.NZ
Jak widać, skupiłam się na pierwszym najważniejszym kwartale przygotowań do ślubu, który może być naprawdę stresujący. Zachęcam do tego, aby samemu usiąść i rozpisać, czym kiedy się zająć. Najlepiej notatki sporządzać w jednym miejscu wraz z budżetem, aby mieć wszystkie dane pod ręką i pewność, że poszczególne zadania zostały odhaczone. Nie traktujcie tego jednak jako pracy – planowanie i przygotowanie do ślubów oraz trzymanie ręki nad kalendarzem ma Wam dawać przyjemność. W końcu finałem będzie najwspanialszy moment w Waszym życiu!
Po pełny kalendarz przygotowań do ślubu obejmujący cały rok zapraszam do wpisu:
Organizacja ślubu i wesela – kalendarz przygotowań ślubnych.
Be Inspired,
Dorota Nowakowska
Wedding Planner
www.winsa.pl
www.dorotanowakowska.pl
Super lista przyda się na pewno
Dziękuję bardzo