Ślub w stodole? To świetny pomysł! Jakie dekoracje i miejsce wybrać?

22 lutego, 2020

Dzień ślubu jest tym dniem, kiedy chcesz, aby był absolutnie wyjątkowy. A co jest bardziej wyjątkowego niż ślub rustykalny w stodole? Moim zdaniem nic. Dlatego dzisiaj dzielę się wskazówkami, które pomogą zorganizować ślub w stodole, który będzie piękny i ponadczasowy – od dekoracji rustykalnych, po najciekawsze miejsca w Polsce.

 

Planowanie ślubu, a zwłaszcza tego w klimacie rustykalnym, nie jest zadaniem łatwym. Musicie wziąć pod uwagę każdy szczegół – od sukni ślubnej, przez dekoracje aż po idealne miejsce. Wprawdzie miejsce możemy od razu odhaczyć, przecież taki ślub najlepiej, aby odbył się w stodole lub gospodzie i lista miejscówek się zawęża. Jednak i tak warto wiedzieć, gdzie w Polsce szukać urokliwych miejsc, które będą idealną oprawą dla Waszego ślubu w stodole. Zacznę jednak od dekoracji rustykalnych.

Wesele w stodole, Barn Wedding in Poland, Rustic Wedding Poland inspiration, Style me pretty PolandPHOTO FROM: STYLEMEPRETTY.COM

Stół pary młodej, Stół prezydialny wesele rystykalne, dekoracje rustykalne, Para MłodaPHOTO BY: ERIKAGREENPHOTOGRAPHY.COM Ślub w stodole, Ceremonia w stodole, ślub symboliczny, Wedding Ceremony Barn PolandPHOTO FROM: HITCHED.CO.UK

 

Dekoracje rustykalne… czyli jakie?

Styl rustykalny łączy wiele ciekawych elementów, ale jego głównym przesłaniem jest powrót do natury, w końcu synonimami jest tu „wiejski, chłopski i ludowy” (za słownikiem PWN). Natura – dzika, surowa i nieokiełznana – powinna pojawiać się na miejscu, ale także w dodatkach. Na ślubach rustykalnych królują więc delikatne kwiaty, które wyglądają jakby naprędce zerwane w ogrodzie. Pojawiają się też zwiewne koronki, juty, a na głowie panny młodej najczęściej gości wianek. Nie brakuje też elementów ozdobnych z drewna – na takie stylizowane są zaproszenia ślubne czy też winietki na stolikach.

Dekoracje stodoły, stodoła weselna dekoracje, rustykalne dekoracje. stodoła na weselePHOTO FROM:LOVEMYDRESS.NET
Dekoracje stodoły, dekoracje weselne w stodole, stodoła na wesele, Wedding in Barn PolandPHOTO FROM:WEDDINGFORWARD.COM

 

Wszelkie dekoracje ślubne powinny być wykonane z materiałów budowlanych i naturalnych.  Czasem dekory są stylizowane na przestarzałe, co jeszcze bardziej podkreśla urok i jest ukłonem w stronę naturalnego piękna.
Drewniane stoły przykrywa się bieżnikami z naturalnych tkanin. Jako ślubne dekoracje rustykalne najczęściej pojawiają się słoiki i butelki zdobione sznurkiem i koronką. Jest również miejsce na małe skrzynki, stare walizki, latarenki, plastry drewna, świece i wiszące lampiony czy łapacze snów.

Rystykalne serwetki, rustykalne detale, rustykalne dodatki, rustykalne przyjęcie weselnePHOTO FROM: 99BESTOUTFITS.COM Strefa wypoczynku na weselu rustykalnym, stylowe dekoracje weselne, Stodała na wesele dekoracjePHOTO FROM: ROCKMYWEDDING.CO.UK

 

Pojawiają się też dekoracje DYI, czyli wykonane własnoręcznie dekoracje ślubne. Przykładem może być menu, rozmieszczenie gości lub inne istotne informacje naniesione na materiał bądź podpalany papier. Przydają się tu wszelkie wstążki, gałązki, suszone kwiaty i drewniane stojaki.

 

Najlepsze stodoły na wesele

Mówić o weselu w stylu rustykalnym, do wyboru są właściwie dwie opcje: namiot bądź stodoła. Stodoła jednak wygrywa pojedynek, bo nie tylko sprawdzi się przy niepogodzie, ale gwarantuje po prostu niepowtarzalną atmosferę oraz samą otoczkę. Alternatywnie możecie zdecydować się na dworek, który też wpisuje się w wiejski klimat i na przykład jest otoczony łąkami czy lasami.
W Polsce powstaje coraz więcej miejsc stylizowanych na nowoczesne stodoły, które są dostosowane nawet do dużych wesel.

 

Oto wybrane stodoły na wesele:

Stodoła Czereśniowy Sad, znajdująca się godzinę drogi od Warszawy. Zachwyca tam nie tylko okolica, ale również dekoracje, które są ręcznie robione, a niemal na każdym kroku można napotkać pachnące kwiaty. Z obszernego tarasu roztacza się widok na grójeckie sady pełne jabłoni i czereśni.

Wesele w stodole, stodoła na wesele w Polsce, najpiękniejsze stodoły, wesele w stylu rustykalnym

Miejsce na wesele rustykalne, stodoła na wesele, wyjątkowe wesela, Stodoła Czereśniowy Sad

Stodoła Czereśniowy Sad wesele, piękne wesele w stodole, dekoracje rustykalnePHOTOS FROM: STODOLACZERESNIOWYSAD.PL

 

Sosnowa Osada (Pojezierze Bytowskie, woj. pomorskie) do dyspozycji ma stajnię i stodołę oraz duże, wybrukowane podwórze. Dominują tu drewniane sufity, stara karpiówka, ściany z cegieł i kamieni, oraz meble po renowacji, a na zewnątrz rozrzucone są kopczyki siana.

Sosnowa Osada wesele, miejsce na wesele w stylu rystykalnym, stodoła na wesele

Sosnowa osada wesele, rystykalne wesele w Polsce, miejsce na wesele w stylu rustykalnym, dekoracje rustykalne

Ślub w stylu rustykalny, miejsce na ślub rustykalny, ślub plenerowy, dekorackje do ślubu w plenerzePHOTOS FROM: SOSNOWAOSADA.NIEDARZYNO.PL

 

Osada Młyńska w okolicach Żyrardowa to 10 zabytkowych budynków, urocza łąka i sad, przez co nie trzeba nawet wyjeżdżać z ośrodka, by mieć zapewnione perfekcyjne warunki do sesji ślubnej. Znajdziecie tam również dobrze wyposażoną, pełną poduszek, stolików i krzeseł strefę chilloutu.

Osada Młyńska wesele, rystykalny ślub, stodoła na wesele, miejsce na ślub

Osada młyńska wesele, najpiękniejsze stodoły w Polsce,

Stodoły na wesele, stodoła weselne, Osada MłyńskaPHOTOS FROM: OSADAMLYNSKA.PL

 

To tylko garść dekoracji ślubnych i miejsc, gdzie najlepiej odprawić wesele w stylu rustykalnym. Świetnym uzupełnieniem tego tematu są moje dwa poprzednie artykuły, a mianowicie Rustykalne wesele w Dolinie Cedronu – dekoracje z gipsówki oraz Ślub rustykalny i wesele rustykalne – jak zorganizować by było pięknie? Zachęcam do uzupełnienia lektury.

 

Be Inspired,
Dorota Nowakowska
Wedding Planner
www.winsa.pl

SHARE THIS STORY
COMMENTS
EXPAND
ADD A COMMENT