Ślub zimą – czy święta i sezon zimowy to dobry czas na uroczystość?

24 grudnia, 2019

Ślub zimą jak Wam się podoba ten pomysł? Sezon na śluby zaczyna się w maju i trwa do końca września, ale nie oznacza to wcale, że nie można zrobić uroczystości poza sezonem, zimą czy w okresie świąt. Coraz częściej Młode Pary decydują się na ślub w dość niestandardowych porach roku, nawet w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Pytanie, czy tak wypada? I na co się nastawić przy wyborze ślubu zimą?

Ślub zimą, Ślub w Święta, Ślub w Boże Narodzenie, Winter Wedding, Vinterbröllop, Mariage d'hiver, Winterhochzeit, Zimowy ślub, Zimowe wesele, dekoracje na Boże Narodzenie, Dekoracje na ślub zimą, Ślub w okresie zimowymPHOTO FROM: BRIDES.COMDekoracje bufetu na wesele, bufet weselny, Ślub zimą, Ślub w Święta, Ślub w Boże Narodzenie, Winter Wedding, Vinterbröllop, Mariage d'hiver, Winterhochzeit, Zimowy ślub, Zimowe wesele, dekoracje na Boże Narodzenie, Dekoracje na ślub zimą, Ślub w okresie zimowymPHOTO FROM: BRIDES.COM

Wciąż najbardziej obleganymi miesiącami są te zawierające literkę „r” w nazwie, bo ma to zwiastować radość i szczęście Młodej Parze. W modzie jednak jest odchodzenie od utartych schematów, dlatego też coraz więcej ślubów organizowanych jest poza sezonem, a nawet w święta, w tym Święta Wielkanocne i Bożego Narodzenia. Przemawia za tym przede wszystkim dogodniejszy termin – przeważnie to on jest tym powodem, dla którego narzeczeni decydują się na ślub w niestandardowych datach. Poza sezonem więcej jest wolnych sal weselnych, lepiej też można zorganizować gości, niższe są też ceny. Pamiętajmy też, że sezon letni to czas, kiedy wykorzystujemy urlopy, więc jak zorganizujemy ślub w święta, to – że tak to określę – upiecze się dwie pieczenie na jednym ogniu, bo święta są dniami wolnymi od pracy. Święta to też jest to doskonały czas, by zebrać w jednym miejscu całą rodzinę.

 

Ślub w Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia, obchodzone w grudniu, kojarzą się z magiczną atmosferą, przede wszystkim z zimą, płatkami śniegu i piosenkami o cieple rodzinnym. Czas ten kojarzy się właśnie ze spotkaniami rodzinnymi, spokojem i wręczaniem prezentów, dlatego też ślub w Boże Narodzenie może stać się swoistym prezentem wręczanym od Pary Młodej dla rodziców – nie ma przecież nic piękniejszego, niż patrzenie na szczęście swoich pociech.

Jest jeszcze dość ważna kwestia, przemawiająca za tym, że warto rozważyć ślub w okresie zimowym. Finanse. Otóż nie jest tajemnicą, że branża ślubna żyje od sezonu do sezonu, dlatego też salę trzeba rezerwować nawet z trzyletnim wyprzedzeniem, jeżeli chcemy mieć ślub wiosną bądź latem. Inaczej jest w przypadku ślubu zimą – jest szansa na znacznie krótszy termin oczekiwania. Do tego wesele można zorganizować taniej, ponieważ większość fotografów, firm cateringowych, kwiaciarni i zespołów muzycznych ma wtedy wolne terminy i skłonni są do większych negocjacji cenowych.

Wybór ślubu zimą, zwłaszcza w okresie świątecznym, może być dla niektórych jedyną okazją do spotkania się z bliskimi przy wspólnym stole. Obecnie rodziny dzielą nawet setki, jak nie tysiące kilometrów, dlatego też ślub w Boże Narodzenie może wydawać się świetnym pomysłem, ale w przypadku odmowy gości należy ich decyzję uszanować – mogą mieć obiekcje przed podróżą w typowym świątecznym zamęcie albo też mieć inne plany wyjazdowe czy wypoczynkowe.

Zimowa Pra Młoda, Ceremonia ślubna zimą, Ślub zimą, Ślub w Święta, Ślub w Boże Narodzenie, Winter Wedding, Vinterbröllop, Mariage d'hiver, Winterhochzeit, Zimowy ślub, Zimowe wesele, dekoracje na Boże Narodzenie, Dekoracje na ślub zimą, Ślub w okresie zimowymPHOTO FROM: HOCHZEITSWAHN.DE

Zimowa Para Młoda, zimowa Panna Młoda, Ślub zimą, Ślub w Święta, Ślub w Boże Narodzenie, Winter Wedding, Vinterbröllop, Mariage d'hiver, Winterhochzeit, Zimowy ślub, Zimowe wesele, dekoracje na Boże Narodzenie, Dekoracje na ślub zimą, Ślub w okresie zimowym PHOTO FROM: GREENWEDDINGSHOESCeremonia ślubna zimą, zimowy ślub cywilny, Ślub zimą, Ślub w Święta, Ślub w Boże Narodzenie, Winter Wedding, Vinterbröllop, Mariage d'hiver, Winterhochzeit, Zimowy ślub, Zimowe wesele, dekoracje na Boże Narodzenie, Dekoracje na ślub zimą, Ślub w okresie zimowymPHOTO FROM: PEPITESDAMOUR.COMPanna Młoda, Suknie Ślubne na ślub zimą, zimowy ślub suknie ślubne, winter wedding dress, Ślub zimą, Ślub w Święta, Ślub w Boże Narodzenie, Winter Wedding, Vinterbröllop, Mariage d'hiver, Winterhochzeit, Zimowy ślub, Zimowe wesele, dekoracje na Boże Narodzenie, Dekoracje na ślub zimą, Ślub w okresie zimowym PHOTO FR0M: PEPITESDAMOUR.COM

 

Ślub zimą – o czym pamiętać

Jeżeli zdecydujesz się na ślub zimą, to musisz wziąć pod uwagę kilka kwestii. Przede wszystkim w okresie zimowym pogoda jest nieprzewidywalna, do tego panują niskie temperatury, całkowicie więc odpada wesele typu outdoor. Ponadto dekoracje sali również muszą być zimowe, chyba że zechcesz odtworzyć wiosenny klimat w sali weselnej – nie ma problemu! Z reguły jednak zamiast zieleni króluje biel, a tradycyjne kompozycje kwiatów zastępują fantazyjne i iskrzące się dekoracje z szyszkami czy krzewami; pojawia się też puszyste, białe futerko.

Dekoracje stołu świątecznego, Ślub zimą, Ślub w Święta, Ślub w Boże Narodzenie, Winter Wedding, Vinterbröllop, Mariage d'hiver, Winterhochzeit, Zimowy ślub, Zimowe wesele, dekoracje na Boże Narodzenie, Dekoracje na ślub zimą, Ślub w okresie zimowymPHOTO FROM: POLKADOTBRIDE.COM Dekoracje na Boże Narodzenie, Christmas table decor, Ślub zimą, Ślub w Święta, Ślub w Boże Narodzenie, Winter Wedding, Vinterbröllop, Mariage d'hiver, Winterhochzeit, Zimowy ślub, Zimowe wesele, dekoracje na Boże Narodzenie, Dekoracje na ślub zimą, Ślub w okresie zimowymPHOTO FROM: BOHO-WEDDINGS.COM Dekoracje świąteczne, Dekoracje na Boże Narodzenie, Ślub zimą, Ślub w Święta, Ślub w Boże Narodzenie, Winter Wedding, Vinterbröllop, Mariage d'hiver, Winterhochzeit, Zimowy ślub, Zimowe wesele, dekoracje na Boże Narodzenie, Dekoracje na ślub zimą, Ślub w okresie zimowymPHOTO FROM: WHIMSICALWONDERLANDWEDDINGS.COM Stół Pary Młodej, Ślub zimą, Ślub w Święta, Ślub w Boże Narodzenie, Winter Wedding, Vinterbröllop, Mariage d'hiver, Winterhochzeit, Zimowy ślub, Zimowe wesele, dekoracje na Boże Narodzenie, Dekoracje na ślub zimą, Ślub w okresie zimowymPHOTO FROM: WHIMSICALWONDERLANDWEDDINGS.COM Pudełko na obrączki, Ślub zimą, Ślub w Święta, Ślub w Boże Narodzenie, Winter Wedding, Vinterbröllop, Mariage d'hiver, Winterhochzeit, Zimowy ślub, Zimowe wesele, dekoracje na Boże Narodzenie, Dekoracje na ślub zimą, Ślub w okresie zimowymPHOTO FROM: MODEANDTHECITY.NET Huśtawka ślubna, dekoracje ślubne zimowe, Ślub zimą, Ślub w Święta, Ślub w Boże Narodzenie, Winter Wedding, Vinterbröllop, Mariage d'hiver, Winterhochzeit, Zimowy ślub, Zimowe wesele, dekoracje na Boże Narodzenie, Dekoracje na ślub zimą, Ślub w okresie zimowymPHOTO FROM: SHOPBACKDROP.COM

Zimą również jest całkowicie inne menu – rządzą w nim potrawy treściwe i rozgrzewające, jak rosół, kwaśnica, zupa grzybowa czy nawet świąteczny barszcz czerwony, ale to czas również dla sezonowych deserów, zwłaszcza tych podawanych na ciepło. Wśród mięsiw znajdziemy zwłaszcza baraninę, wieprzowinę oraz dziczyznę, które są typowe dla tego sezonu, podane w towarzystwie pieczonych ziemniaków czy klusek śląskich. Proste i soczyste dania są kwintesencją polskiej kuchni, zatem powinny zgrać się z upodobaniami gości.

Xmas Tablescape, Christmas table decor, Ślub zimą, Ślub w Święta, Ślub w Boże Narodzenie, Winter Wedding, Vinterbröllop, Mariage d'hiver, Winterhochzeit, Zimowy ślub, Zimowe wesele, dekoracje na Boże Narodzenie, Dekoracje na ślub zimą, Ślub w okresie zimowym Ślub zimą, Ślub w Święta, Ślub w Boże Narodzenie, Winter Wedding, Vinterbröllop, Mariage d'hiver, Winterhochzeit, Zimowy ślub, Zimowe wesele, dekoracje na Boże Narodzenie, Dekoracje na ślub zimą, Ślub w okresie zimowym Ślub zimą, Ślub w Święta, Ślub w Boże Narodzenie, Winter Wedding, Vinterbröllop, Mariage d'hiver, Winterhochzeit, Zimowy ślub, Zimowe wesele, dekoracje na Boże Narodzenie, Dekoracje na ślub zimą, Ślub w okresie zimowym Bufet weselny, Ślub zimą, Ślub w Święta, Ślub w Boże Narodzenie, Winter Wedding, Vinterbröllop, Mariage d'hiver, Winterhochzeit, Zimowy ślub, Zimowe wesele, dekoracje na Boże Narodzenie, Dekoracje na ślub zimą, Ślub w okresie zimowym Menu weselne zimowe, Ślub zimą, Ślub w Święta, Ślub w Boże Narodzenie, Winter Wedding, Vinterbröllop, Mariage d'hiver, Winterhochzeit, Zimowy ślub, Zimowe wesele, dekoracje na Boże Narodzenie, Dekoracje na ślub zimą, Ślub w okresie zimowymPHOTOS FROM: PEPITESDAMOUR.COM

 

Uważam więc, że ślub zimą, niezależnie, czy wypadanie w święta, czy poza nimi, to doskonała opcja dla Młodej Pary, która nie dysponuje dużym budżetem i pilnuje każdego kosztu skrupulatnie. To szansa na zorganizowanie ślubu marzeń w pięknej, zimowej scenerii, bez specjalnego oszczędzania np. na jadłospisie czy dekoracjach.

Be Inspired,
Dorota Nowakowska
Wedding Planner
www.winsa.pl
www.dorotanowakowska.pl

SHARE THIS STORY
COMMENTS
EXPAND

Ślub zimą na pewno będzie pięknie wyglądał na zdjęciach i filmie, dekorację też zachwycą :)

To prawda śluby zimą wyglądają magicznie na zdjęciach i filmie. Tylko, żeby była gwarancja śniegu u nas w Polsce to byłoby świetnie ;)

Ze śniegiem w Polsce jest różnie, dlatego gdy jest trzeba się nim cieszyć i tworzyć na ślubie piękną magię.

ADD A COMMENT