Styl wesela – jaki wybrać i jakie są najpopularniejsze motywy przewodnie

27 marca, 2020

Mamy trudny okres dla nas wszystkich spowodowany epidemią koronawirusa. To czas pełen barier, ale i też wartościowych lekcji życia. Dlatego ja spoglądam w optymistyczną przyszłość oraz planuję wspólnie z moimi parami młodymi piękne ceremonie oraz przyjęcia. Mam nadzieje, że u Was jest podobnie. Dziś zastanowimy się nad tematem: jaki wybrać styl wesela. Można iść w tradycję i przyozdobić salę po prostu kwiatami, luksusowymi balonami, ale można też nadać przyjęciu weselnemu spersonalizowany i niecodzienny charakter. Tylko jaki? Na co zwrócić uwagę?

 Styl wesela jaki wybrać, wesele w stylu glamour, wesele pod namiotem, dekoracje namiotu na wesele, wedding planner Poland, wesele luxusowe, oryginalne wesele, Glamour Wedding in Poland InspirationPHOTO FROM: STYLEMEPRETTY.COM

 

Minęły już czasy, kiedy sale weselne pospiesznie się przyozdabiało kolorowymi balonami, a szczytem luksusu były wycięte papierowe litery układające się w imiona Pary Młodej. Dzisiaj każdy detal ma znaczenie i musi współgrać z całością. Mówimy coraz więcej o stylu wesela, czyli o motywie przewodnim. Tutaj od razu zastrzegam: nie chodzi o to, aby sala weselna zamieniła się w salę pełną przebierańców i sztucznych ozdób, mówimy o wysublimowanej otoczce, jaką tworzą kolory oraz aranżacja wnętrza. Wszystko ma być ze sobą spójne i jak najbardziej odzwierciedlać osobowości nowożeńców.

 

Najpopularniejsze motywy przewodnie na wesele

Motyw weselny ma nadać unikalnej atmosfery, a także wrażenie spójności i jednolitości. Jeżeli więc Panna Młoda decyduje się na sukienkę w stylu romantycznym, to aż się prosi, aby salę przyozdobić kwiatami, zwiewnymi tkaninami i liścikami wypełnionymi kaligraficznym pismem.

Oto moje top 10 najpopularniejszych stylów weselnych (kolejność przypadkowa):

1. Elegancki.
2. Nowoczesny.
3. Tradycyjny.
4. Swobodny.
5. Rustykalny.
6. Boho.
7. Vintage.
8. Glamour.
9. Folkowy.
10. Romantyczny.

Coraz popularniejsze stają się również wesela w stylu mieszanym, alternatywnym oraz rockowym. Motyw przewodni ma być odzwierciedleniem zainteresowań Pary Młodej, więc nie powinno to dziwić. Trudno wymagać od osób zakochanych w cięższej muzyce, aby nagle bawiły się na tradycyjnej odsłonie wesela z muzyką disco polo w tle. Tak samo wielbiciele starych filmów z powodzeniem mogą zorganizować wesele w stylu hollywoodzkim, starego kina czy lat 20.

Dodam, że motyw weselny nie musi być ogólny. Może nim być nawet inspiracja książką czy ulubionym bohaterem. Lubicie Ojca Chrzestnego? Zastanówcie się, czy nie chcecie wesela w stylu gangsterskim. A może oboje uwielbiacie książkę „Dzieci z Bullerbyn”? Wtedy doskonałe będzie sielskie, wiejskie wesele gdzieś z dala od miasta.

 

Jaki styl wesela wybrać?

Wybierzcie styl wesela, który jest Wam najbliższy. Pamiętajcie, że style można łączyć, na przykład klasyczny można przełamać elementami stylu królewskiego, a romantyczny styl łączy się ciekawie z boho lub glamour. Najważniejsze to nie mieszać epok, jeżeli więc zdecydujecie się na suto zdobiony styl barokowy, nie wprowadzajcie elementów nowoczesności.

 Styl wesela jaki wybrać, wesele w stylu glamour, wesele pod namiotem, dekoracje namiotu na wesele, wedding planner Poland, wesele luxusowe, oryginalne wesele, Glamour Wedding in Poland InspirationPHOTO FROM: STYLEMEPRETTY.COM

 

Jak się naprowadzić na idealny motyw przewodni? Spróbujcie określić Wasz codzienny styl – spójrzcie na ubranie, na to, jak zostało urządzone mieszkanie, jakie czasopisma przeglądacie, jakie obrazy lubicie, jakie kolory dominują w Waszym życiu, gdzie lubicie spędzać wakacje itp.
To jest tylko punkt wyjścia. Może się przecież zdarzyć, że oboje na co dzień żyjecie skromnie, ale marzy Wam się barwne wesele w stylu pałacowym – wprawdzie może to być szokiem dla gości, ale w końcu to Wasz dzień i realizacja Waszych marzeń.

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze stylu na wesele?

Zwróćcie uwagę na to, jak wygląda sala weselna. Czasem ona dyktuje dobór odpowiednich dodatków i aranżacji. Sielska stodoła będzie idealna dla wesela w stylu rustykalnym, wnętrze industrialne sprawdzi się na wesele w stylu nowoczesnym, a sala w pałacu – dla wesela w stylu glamour.

Kolory przewodnie powinny znaleźć się na sali i być widoczne. Nie musicie decydować się na całość w jednym kolorze, doskonale sprawdzi się paleta odcieni danego koloru, dzięki czemu sala i aranżacja nabierze lekkości. Wybrane kolory powinny pojawić się w wiązance ślubnej, w butonierce Pana Młodego, w wystroju sali weselnej, na winietkach, na stołach.

Chcecie poznać jak pięknie przygotować wystój stołów na wesele? Koniecznie zobaczcie mój post: Stylizacje stołów na wesele – wskazówki i inspiracje.

 Styl wesela jaki wybrać, wesele w stylu glamour, wesele pod namiotem, dekoracje namiotu na wesele, wedding planner Poland, wesele luxusowe, oryginalne wesele, Glamour Wedding in Poland InspirationPHOTO FROM: MONCHERIBRIDALS.COM

 

Wybór motywu przewodniego warto dokonać już na wczesnym etapie planowania wesela. Dzięki temu łatwiej będzie Wam zarządzać budżetem oraz uwzględnić w kosztach takie elementy jak tematyczny tort weselny czy dekoracja samochodu.

Styl wesela powinien być konsekwentny, co oznacza, że powinien być widoczny na każdym etapie przyjęcia. Ponadto powinien być stosowny, a więc w granicach dobrego smaku, aby nie urazić uczuć czy wierzeń gości. Najważniejsze jednak, aby był subtelny – nie może dominować i przytłaczać. Warto zadbać również o jego czytelność, aby goście bez problemu go zrozumieli czy dobrze zinterpretowali symbolikę.

 

Moja rada na koniec: korzystajcie tylko z pomysłów, które mówią o Waszym osobistym stylu. Nie skupiajcie się na modzie i trendach. Oczywiście, to zawsze jakaś podpowiedź, ale wybierzcie taki styl, który najbardziej będzie odzwierciedlać po prostu Was.

Szukasz inspiracji? Zerknij do mojego poprzedniego artykułu Kwiaty i dekoracje ślubne – najciekawsze propozycje.

Be Inspired,
Dorota Nowakowska
Wedding Planner
www.winsa.pl

SHARE THIS STORY
COMMENTS
EXPAND
ADD A COMMENT