Świadkowie do ślubu – zastanawiacie się, kogo wybrać na świadków podczas ślubu i wesela? Podczas wyboru osób, warto zastanowić się, jakie obowiązki będą wykonywały te osoby oraz w czym będą pomagać przed, jak również w trakcie tego ważnego dnia. Bycie świadkiem i świadkową to nie tylko zaszczyt, ale również duży obowiązek i wyzwanie. 

Świadkowie do ślubu, Formalności Ślubne, obowiązki świadków, świadek i świadkowa kogo wybrać, Świadkowie na ślub i wesele, Toast ślubny PHOTO FROM: WEDDINGCHICKS.COM
 

Świadkowie do ślubu  – kogo wybrać?

Świadek i świadkowa to bardzo ważne osoby dla pary młodej. Wybierając ich należy podkreślić, że ich rola w tym ważnym dla was dniu jest niezwykle istotna. Dlatego też należy przede wszystkim zdecydować się na osoby bliskie, do których macie zaufanie. Najczęściej narzeczeni decydują się na przyjaciół bądź krewnych, co również wpisuje się doskonale w cechy, które powinni posiadać. Świadkowie to osoby, z którymi dzielicie obowiązki, dlatego też musicie mieć pewność, że jeśli powierzycie np. świadkowej pomoc w rozmieszczeniu gości na sali weselnej, to będzie w stanie znaleźć czas i energię, aby was w tym wspomóc lub nawet wyręczyć. Dlatego też, tak ważne jest, aby osoby te były gotowe do pomocy podczas waszego przedsięwzięcia. Aby nie doszło do nieporozumień, warto już na początku zaznaczyć, czego oczekujecie od świadków i dowiedzieć się, czy będą was w stanie w tym pomóc. Czasami bywa i tak, że mimo szczerych chęci, młoda mama bądź rozwijający nową firmę przyjaciel może nie mieć czasu, aby pomóc w organizacji ślubu i wesela.
 

7 obowiązków świadka i świadkowej przed oraz w trakcie ślubu i wesela:

 

1.    Wieczór panieński/kawalerski

To ostatnia impreza narzeczonych jako panna i kawaler. Musi być niezapomniana i w stylu przyszłej pary młodej. Dlatego też przed świadkową i świadkiem stoi nie lada wyzwanie. Organizacja tych imprez wymaga wielu zdolności, a także świetnej znajomości przyszłej panny młodej i pana młodego, dlatego też świadkowie 


2.    Formalności przedślubne


Warto pamiętać, że świadkowie do ślubu pełnią też istotną, formalną rolę w trakcie ślubu. Bez nich ta uroczystość nie może się odbyć. Dlatego też bardzo ważne jest, aby świadkowie pamiętali o dowodzie osobistym, który będzie potrzebny do złożenia podpisów na dokumentach.
 


3.    Przygotowanie do zaślubin


Świadkowa i świadek muszą pojawić się w dniu ślubu na długo przed godziną „0”. Świadkowa czynnie uczestniczy w tworzeniu fryzury ślubnej, makijażu, a także podczas ubierania panny młodej. Również świadek towarzyszy panu młodemu podczas ubierania się.

 


4.    Nastrój pary młodej


Ten dzień z pewnością będzie stresujący dla przyszłej pary młodej, dlatego też należy pamiętać, by zadbać o ich dobry nastrój. Świadkowa i świadek powinni zadbać nie tylko o to, aby wszystkim dopisywał humor, ale również powinni przy tym pilnować zegarka – to, czy przygotowania idą zgodnie z planem jest również na ich głowie.

 

5.    Gotowi na wszystko


Świadkowie do ślubu powinni zadbać również o sytuacje awaryjne. W torebce świadkowej powinny znaleźć się agrafki, lek od bólu i wiele innych rzeczy tzw. „na wszelki wypadek”. Świadek z kolei powinien pomyśleć o dodatkowych butelkach wódki na bramy itp.

 

6.    Wyręczajcie


Świadkowie to para, która jest zawsze niedaleko pary młodej. Muszą czuć ich obecność i wiedzieć, że są na wyciągnięcie ręki. Świadek i świadkowa powinni wyręczać np. podczas odbierania kwiatów bądź prezentów. To również osoby, które pomagają w organizacji jeszcze przed ślubem i weselem. Para młoda może prosić ich o pomoc w wielu kwestiach np. w ustrojeniu sali.


7.    Toast

Świadkowie do ślubu są odpowiedzialni również za toast wzniesiony za młodą parę. Miłym, często praktykowanym gestem jest powiedzenie kilku słów do pary młodej. Najczęściej jest to związane z tym, jak się poznali, czemu cieszą się, że mogą być tu w takiej roli itp.

 
Pozdrawiam,
Dorota Nowakowska
Wedding Planner

www.winsa.pl

SHARE THIS STORY
COMMENTS
EXPAND

Świadkowie to swojego rodzaju aniołki, których zadaniem jest organizacja niemal wszystkiego oraz pomoc na każde skinienie pary młodej. W końcu bycie świadkiem to z pewnością najpiękniejszy i największy dowód miłości i przyjaźni jaki możemy okazać parze młodej. :) Co ważne, obowiązkiem świadków jest też zabawianie na weselu gości, tworzenie weselnych zabaw i gier, tak by każdy zapamiętał ten ważny dzień. :)

Moje wesele nie udałoby się bez świadków. Bardzo nam pomogli :)

Świadkowie to swojego rodzaju aniołki, których zadaniem jest organizacja niemal wszystkiego oraz pomoc na każde skinienie pary młodej. W końcu bycie świadkiem to z pewnością najpiękniejszy i największy dowód miłości i przyjaźni jaki możemy okazać parze młodej. :) Co ważne, obowiązkiem świadków jest też zabawianie na weselu gości, tworzenie weselnych zabaw i gier, tak by każdy zapamiętał ten ważny dzień. :)

ADD A COMMENT