Pewnie nie spędzaliście dużo czasu na myślenie o piśmiennych materiałach od swoich czasów szkolnych, ale to wszystko się teraz zmieni, jeśli właśnie rozpoczęliście etap organizacji zaproszeń ślubnych na swój ślub i wesele. Zaproszenia ślubne jakie wybierzecie będą pierwszym oficjalnym przekazem informacji dla gości o waszym ślubie. To właśnie zaproszenia ślubne a później dalsza papeteria ślubna (winietki, menu, plan stołów etc.) podkreślą styl waszego dnia ślubu.

Dlatego warto by zaproszenia ślubne były od samego początku powiązane z wybranym tematem ślubu. Niezależnie od tego czy będą to piękne, ręcznie robione DIY zaproszenia ślubne czy też oryginalne zaproszenia zamówione w sieci tutaj znajdziecie wszystko co warto wiedzieć by je wybrać, zamówić (zaprojektować) i wysłać. Przeczytajcie poniżej moje porady wedding plannera na ten temat – często dzielę się nimi z moimi parami ślubnymi a dziś chętnie wam o tym piszę ;).

Zaproszenia ślubne, papeteria ślubna, porady ślubne, eleganckie zaproszenia, oryginalne zaproszenia ślubne, projekt zaproszeń ślubnych, materiały drukowane do ślubu, planowanie ślubuPHOTO FROM: STYLEMEPRETTY.COM

 

Wybierz styl zaproszeń ślubnych

Przed rozpoczęciem poszukiwań zaproszeń ślubnych i zakupów papeterii ślubnej (wszystkich materiałów piśmiennych) określcie styl swojego dnia ślubu – klasyczny, elegancki, glamour, rustykalny, boho czy współczesny. Dzięki temu łatwiejszy będzie sam proces poszukiwań zaproszeń ślubnych i z pewnością ich wybór będzie spójny ze stylem ślubu. 

 

Zdecyduj się na kolor przewodni (główną kolorystykę) 

Pomyślcie o swoich kolorach ślubnych, które może chcielibyście włączyć jako motyw do swoich zaproszeń ślubnych, a następnie kontynuujcie  ten wybór także w pozostałych ślubnych materiałach wykonanych na papierze (takich jak na przykład winietki, karty menu, podziękowania dla gości, programy ceremonii, zawieszki etc). Będzie to bardzo mocny punkt dla spójnego spojrzenia na styl uroczystości. Klasycznym wyborem dla formalnych zaproszeń ślubnych będzie kremowy lub biały papier w połączeniu z czarną lub złotą czcionką. Natomiast rozjaśniając zaproszenia poprzez dodanie metalowych czcionek, uwzględniając kolorową grafikę, personalizując koperty i wkładki, można zupełnie odmienić styl zaproszeń.  Jednak najważniejsze by przy wyborze koloru zaproszeń zachować przede wszystkim czytelność czcionki (kolor czcionki, tło czcionki, wielkość i rodzaj czcionki).
 
Zaproszenia ślubne, papeteria ślubna, porady ślubne, eleganckie zaproszenia, oryginalne zaproszenia ślubne, projekt zaproszeń ślubnych, materiały drukowane do ślubu, planowanie ślubu
Zaproszenia ślubne, papeteria ślubna, porady ślubne, eleganckie zaproszenia, oryginalne zaproszenia ślubne, projekt zaproszeń ślubnych, materiały drukowane do ślubu, planowanie ślubu
Zaproszenia ślubne, papeteria ślubna, porady ślubne, eleganckie zaproszenia, oryginalne zaproszenia ślubne, projekt zaproszeń ślubnych, materiały drukowane do ślubu, planowanie ślubuPHOTOS FROM: STYLEMEPRETTY.COM

Zwróć uwagę na kształt i wielkość

Wybierając standardowe kształtem zaproszenia ślubne nie będziecie mieć problemów z dopasowaniem kopert do nich. Natomiast decydując się na bardzie fantastyczne kształty, czy też większe rozmiary zaproszeń należy uwzględnić dodatkowe koszty za przygotowanie specjalnych kopert czy też późniejsze ich wysłanie. 

 

Mądrze dobieraj tekst i słowa

Możecie mieć najwspanialsze zaproszenia, ale przede wszystkim ważne jest by ich treść określała wszystkie istotne informacje dotyczące ślubu – kogo jest ślub, kto zaprasza i gdzie, kiedy i w jakim czasie odbędzie się ślub. 
 

Oto lista tylko tych najważniejszych punktów tekstu do zaproszeń ślubnych:

 

  • Imiona i nazwiska Pary Młodej.
  • Konkretne nazwiska osób zaproszonych.
  • Data i czas ślubu.
  • Miejsce (a) ceremonii i przyjęcia weselnego.
  • RSVP (data ostatecznego potwierdzenia uczestnictwa w uroczystości i dane kontaktowe).

Pamiętajcie by nie zatłaczać kart zaproszeń ślubnych dużą ilością informacji – może to utrudnić czytelność i nie będzie wyglądać elegancko. Polecam wstawienie dodatkowych informacji (o tym gdzie się zatrzymać, mapy, życzenia związane z prezentami itp.) na osobnej karcie (wkładce do zaproszeń) lub na stronie ślubnej, jeśli taką posiadacie. Zwróćcie uwagę także, aby słowa opisowe (tekst zaproszeń) były przekazywane z zastosowaniem przyjętych oficjalnych manier. Koniecznie w zaproszeniach ślubnych zastosujcie także zwroty grzecznościowe.

Zaproszenia ślubne, papeteria ślubna, porady ślubne, eleganckie zaproszenia, oryginalne zaproszenia ślubne, projekt zaproszeń ślubnych, materiały drukowane do ślubu, planowanie ślubu
Zaproszenia ślubne, papeteria ślubna, porady ślubne, eleganckie zaproszenia, oryginalne zaproszenia ślubne, projekt zaproszeń ślubnych, materiały drukowane do ślubu, planowanie ślubuPHOTOS FROM: STYLEMEPRETTY.COM

Rozpocznij poszukiwanie zaproszeń wcześniej

Większość par jak tylko zarezerwuje miejsce na przyjęcie weselne przekazuje informacje o swojej uroczystości bliskim. Wówczas warto też do pozostałych planowanych gości wysłać online „save the date” kartkę (wiadomość). Pozwoli to wam w spokoju zorganizować finałowe zaproszenia ślubne a gościom zapewni więcej czasu na przygotowania do waszej uroczystości (rezerwacja urlopu, noclegów, transportu itp.). 

Standardowo zaproszenia ślubne zamawia się w okresie pomiędzy 6 a 5 miesiące przed ślubem. Warto pamiętać, iż czas organizacji zaproszeń (wybór zaproszeń, ustalenie tekstów, personalizacja, wydruk i wysłanie/rozwiezienie zaproszeń) może trwać od 2 tygodni do nawet 3 miesięcy. Ten czas będzie uzależniony zarówno od was jak i od wybranego projektu zaproszeń. Najpóźniej goście powinni otrzymać od was zaproszenia na 2 miesiące przed ślubem, lecz nie czekajcie z zaproszeniami gości do ostatniej tej chwili. Szczególnie jest to ważne jeśli macie gości z zagranicy czy też organizujecie wesele za granicą lub w okresie wakacji warto wysłać zaproszenia do gości z większym wyprzedzeniem czasowym (7-5 miesięcy przed ślubem). 

Rozważ koszty zaproszeń ślubnych

Ceny zaproszeń ślubnych mogą się znacznie różnić – od 2 zł do ponad 50 zł za jedną sztukę. To wszystko zależy od projektu, tuszu, krój, procesu drukowania, papieru itp. Wybór wszystkich niestandardowych projektów zaproszeń ślubnych, które później będą powielane w pozostałej papeterii ślubnej doda wam kosztów. Dlatego ważne jest, aby zbadać swoje możliwości budżetowe na ten cel z wyprzedzeniem. Zastanówcie się również czy będziecie zamawiać personalizację i adresowanie kopert wraz z zaproszeniami czy też będziecie woleć zatrudnić kaligrafa do zajęcia się tym tematem (gorąco polecam – wygląda pięknie i sprawia eleganckie wrażenie odręczne profesjonalne pismo). Jeśli zdecydujecie się na takie usługi to uwzględnijcie je w kosztach zamawiania /realizacji zaproszeń.  Jeśli jednak adresowanie kopert macie zamiar zrobić samodzielnie to rozplanujcie to zadanie na kilka dni, aby uniknąć błędów i “zmęczonego” pisma.

Przeanalizuj dokładnie projekt końcowy zaproszeń

Przed zleceniem zaproszeń do drukowania, przeanalizujcie dokładnie projekt zaproszeń z ustalonymi tekstami, wysłany przez firmę do akceptacji. Nie wystarczy tylko przeczytać go, zwróćcie szczególną uwagę na gramatykę, ortografię  i takie szczegóły jak data i godzina. Zdziwilibyście się jakie można przegapić rzeczy. Nie lekceważcie żadnych błędów, zaproszenia powinny być eleganckie nie tylko wizualnie ale i formalnie. 

 
Zaproszenia ślubne, papeteria ślubna, porady ślubne, eleganckie zaproszenia, oryginalne zaproszenia ślubne, projekt zaproszeń ślubnych, materiały drukowane do ślubu, planowanie ślubuPHOTO FROM: RUFFLEDBLOG.COM

 

Zamów odpowiednią ilość zaproszeń

Nie trzeba zamawiać zaproszeń dla każdego gościa. Spójrzcie na listę gości i przeliczcie ilość potrzebnych zaproszeń. Do rodziny mieszkającej pod jednym adresem przeznaczcie jedno zaproszenie (rodzice i dzieci). Wyjątek stanowią „dzieci”, które ukończyły 18 lat i choć będą mieszkały w tym samym domu to powinny dostać własne zaproszenie. Dla osób żyjących bez pary warto wysłać zaproszenie z adnotacją o osobie towarzyszącej.  Zamówcie też od razu dodatkowe zaproszenia ślubne bez personalizacji lub uwzględniając niektóre osoby z waszej listy rezerwowej. Drukowanie dodatkowych zaproszeń po fakcie jest znacznie kosztowniejsze. Ponadto, nie wysłane zaproszenia ślubne będą też dla was piękną pamiątką.

Pamiętaj o pozostałych materiałach graficznych (papeterii ślubnej)

Przy składaniu zamówienia dotyczącego zaproszeń ślubnych poinformujcie firmę o tym co jeszcze w późniejszym czasie będziecie zamawiać. W ten sposób firma wszystkie elementy takie jak (winietki, menu, plan stołów, numery stołów, etykiety, podziękowania, programy ślubne etc.) uwzględni w jednym zamówieniu i już z wyprzedzeniem przeznaczy na realizację tych materiałów odpowiednią ilość czasu. Jest to także dobry sposób by zapewnić spójny wygląd wszystkich druków. 

Zaproszenia ślubne, papeteria ślubna, porady ślubne, eleganckie zaproszenia, oryginalne zaproszenia ślubne, projekt zaproszeń ślubnych, materiały drukowane do ślubu, planowanie ślubuPHOTO FROM: STYLEMEPRETTY.COM
 
Be Inspired, 
Dorota Nowakowska 
Polish Wedding Planner
SHARE THIS STORY
COMMENTS
EXPAND

Mnie zależało na zaproszeniach minimalistycznych, zamówiłam je w internecie na dodatkiweselne.pl w ten sposób udało mi się trochę zaoszczędzić.

Ja właśnie jestem w trakcie wybierania zaproszeń i muszę przyznać, że wcale nie jest to takie łatwe :/ :)

Nasza firma projektuje zaproszenia, poszukujemy nieustannie inspiracji, kolekcja tutaj jest bardzo ciekawa, szczególnie drugie zdjęcie od góry przypadło mi do gustu. Bardzo fajna grafika.

ADD A COMMENT