Jak to mówią: „Miłość nie wybiera.” Zdarza się czasem tak, że przyszła para młoda chociaż bardzo w sobie zakochana, to ma zgoła odmienne poglądy np. w sprawie wiary. Jeśli jedna osoba jest niewierząca, a druga wierząca i praktykująca, to także może odbyć się taki ślub w kościele. Dziś napiszę wam, jak wyglądają kwestie formalne takiego ślubu oraz przebiega uroczystość.
Ślub z osobą niewierzącą – na jakich zasadach?
Osoby decydujące się na ślub z osobą niewierzącą muszą zapoznać się z jego zasadami, które zawarto w Instrukcji Episkopatu Polski o przygotowaniu do zawarcia małżeństwa w kościele katolickim z 13.12.1989 r. Mowa tam m.in. o tym, że ślub z osobą niewierzącą oparty jest o te same zapisy prawa kanonicznego, które dotyczą ślubów mieszanych. Czyli takich, w których jedna osoba jest innego wyznania.
Jeśli para chce przystąpić do takiego ślubu, musi uzyskać dyspensę od biskupa, który sprawuje posługę nad parafią, w której ma odbyć się uroczystość. Zasady takie dotyczą zarówno:
• ślubu pomiędzy osobą wierzącą a osobą niewierzącą, która porzuciła wiarę katolicką, jednak przystąpiła do wszystkich niezbędnych sakramentów (chrzest i bierzmowanie),
• ślubu pomiędzy osobą wierzącą a osobą niewierzącą i nieochrzczoną.
Oczywiście, rozmowa z księdzem nie będzie należała do krótkich i łatwych, gdyż dla Kościoła jest to bardzo ważna kwestia. Koniec końców jednak ksiądz, który udzieli wam ślubu ma obowiązek dotrzymania kwestii prawnych takiej uroczystości i przesłania wszystkich dokumentów do urzędu stanu cywilnego.
Ślub z osobą niewierzącą: jak wyglądają kwestie formalne?
Przed ślubem osoby wyrażające chęć zawarcia związku małżeńskiego muszą uczestniczyć w naukach przedmałżeńskich. Dotyczy to zarówno osoby wierzącej w związku, jak i osoby niewierzącej (ochrzczonej lub nie). Warto jednak podkreślić, że osoba niewierząca nie musi korzystać z sakramentu spowiedzi. Nie musi również prosić o odczytanie zapowiedzi w parafii, z której pochodzi.
Osoba niewierząca musi natomiast złożyć przed ślubem deklarację, w treści której jasno określi, że nie będzie uniemożliwiała stronie wierzącej wychowania dzieci w wierze katolickiej. Ponadto, nie będzie starała się uniemożliwiać praktykowania wiary osobie wierzącej. Z kolei osoba wierząca składa obietnicę, że nie będzie skłonna do porzucenia swojej wiary pod wpływem małżonka. Jak również, że potomstwo wychowa w wierze katolickiej.
Jak wygląda ceremonia zaślubin w kościele?
Dorota Nowakowska
Wedding Planner
www.winsa.pl
Prawda jest taka, że wiele osób bierze ślub kościelny, chociaż nie wierzy. Sama wśród swoich znajomych mam takie osoby – są daleko od wiary, ale biorą ślub kościelny bo to ładniej wygląda. Też spotkałaś się z takimi przypadkami?