Organizując ślub i wesele przyszła para młoda musi stworzyć dokładny kosztorys uroczystości. Dlatego jeśli zastanawiacie się, ile kosztuje ślub kościelny, cywilny i symboliczny w Polsce, to spiszę Wam z pomocą. Podaję czarno na białym, ile i komu musicie zapłacić, a także, co konkretnie należy wziąć pod uwagę, by obliczyć całkowity koszt ślubu. 

Ślub kościelny, Ile kosztuje ślub kościelny cywilny, ślub w Polsce, Organizacja ślubu i wesela, Ślub w Krakowie, ślub cywilny w plenerze, Ślub symboliczny, Ile za ślub PHOTO FROM: WEDDINGWEEKENDS.CO.UK
 

Organizacja ślubu i wesela: Ile kosztuje ślub kościelny?

 
Planując od wielu lat śluby i wesela nie jestem zdziwiona tym, że księża pobierają opłaty za sakramenty. Dla przyszłej pary młodej niejednokrotnie jest to problemowe, że tzw. „co łaska” w wielu parafiach nie funkcjonuje i księża przedstawiają narzeczonym konkretny cennik. Niestety, „usługi około ślubne” często mają określone ceny i niejednokrotnie wcale nie są niskie. Oczywiście prawdą jest też, że w niektórych parafiach księża faktycznie nie wymagają zapłaty, a ofiara jest dobrowolna. Dlatego też trudno określić, ile kosztuje ślub kościelny. Można mówić, że jeśli są już ceny, to wahają się one od 500 zł do nawet 3 tysięcy. Wszystko zależy od parafii i np. tego, czy jest w małym, czy dużym mieście. Najczęściej jednak spotykam się z kwotami:
800 zł za mszę (w zabytkowych kościołach w dużych miastach 1000 -1500 zł)
200 – 300 zł za organistę,
150 zł za kościelnego.

Do tego nierzadko doliczane są również dodatkowe koszty, w które wliczane są np. kwiaty i dekoracje ślubne. Za nie w niektórych parafiach można zapłacić 300 – 500 zł a mając własnego florystę nawet więcej. Ponadto, czasami należy również uiścić zapłatę za zapowiedzi (ważne przez 6 miesięcy) – ceny wahają się od 50 do 200 zł. Warto podkreślić, że przed ślubem kościelnym, należy również odbyć kurs przedmałżeński. Nauki przedmałżeńskie odbywa się tylko wtedy, gdy nie miało się ich w szkole średniej – zdarza się, że również one są odpłatne. I chociaż opłaty są indywidualne i zależne od parafii, to organizując ślub i wesele, należy się liczyć, że np. za ślub na warszawskiej starówce można zapłacić ok. 3 tys. zł, za ślub w Krakowie ok. 2 tys. zł, a za ślub w Gdańsku i Wrocławiu – 1500 zł. Bywa jednak różnie i nawet w tych miastach można spotkać się z niższymi propozycjami cenowymi. 
 

A ile kosztuje ślub cywilny?

Decydując się na ślub cywilny dużą zaletą jest ujednolicenie kosztów, co w praktyce oznacza, że są to te same kwoty, niezależnie od Urzędu Stanu Cywilnego. Pobierana jest stała opłata skarbowa za sporządzenie aktu małżeństwa – jego koszt to 84 zł. W niektórych przypadkach (np. po rozwodzie) potrzebne będą odpisy skrócone dokumentów – ich koszt to 22 zł. Jeśli narzeczeni nie chcą czekać na zawarcie ślubu cywilnego (zwyczajowy czas oczekiwania to miesiąc), mogą uiścić przyspieszającą uroczystość opłatę w wysokości 39 zł. Specjalne opłaty muszą uiścić również polscy obywatele, którzy planują zawrzeć związek małżeński poza granicami Polski – wtedy należy wnieść opłatę w wysokości 38 zł. Dodatkowa opłata związana jest również ze ślubem cywilnym w plenerze – należy uiścić 1000 zł. Ponadto, jeśli podczas ślubu para młoda życzy sobie, by uroczystość uświetniała oprawa muzyczna, należy ponieść dodatkowy koszt ok. 200-800 zł . Przy ślubach cywilnych międzynarodowych dochodzą jeszcze koszty związane z tłumaczeniami dokumentów i zatrudnieniem tłumacza przysięgłego podczas ślubu.
 
Ślub cywilny w plenerze, ślub symboliczny, Ile za ślub, ile kosztuje ślub cywilny
 
Ślub cywilny w plenerze, ślub symboliczny, Ile za ślub, ile kosztuje ślub cywilny
 
Ślub cywilny w plenerze, ślub symboliczny, Ile za ślub, ile kosztuje ślub cywilny PHOTOS BY: ALEX WYSOCKI PHOTOGRAPHY

 

A może planujecie ślub symboliczny i zastanawiacie się ile kosztuje?

Z kolei najtańszym ślubem okazuje się być ślub symboliczny. W tym przypadku nie trzeba nikomu uiszczać obowiązkowych opłat. Jedynym realnym kosztem jest opłacenie celebranta, czyli mistrza ceremonii, który będzie udzielał ślubu. Jednak w przypadku takich uroczystości, może to być np. osoba z rodziny bądź znajomy, dlatego też tego typu koszt nie zawsze trzeba ponosić.
 
Pozdrawiam,
Dorota Nowakowska
Wedding Planner
www.winsa.pl
SHARE THIS STORY
COMMENTS
EXPAND
ADD A COMMENT