Alkohol na wesele – co wybrać i ile kupić? Porady ślubne

14 listopada, 2017

Alkohol na wesele to kluczowa kwestia w organizacji tej uroczystości. Dlaczego? Stanowi istotną pozycję w budżecie weselnym, która powinna być dokładnie przeanalizowana, aby nie uszczuplić znacząco ślubnego portfela. Organizując śluby i wesela bardzo często jako Wedding Planner przeliczam ilość i rodzaj potrzebnego alkohol dopasowując go do preferencji moich par młodych. Moją wiedzą i doświadczeniem dzielę się teraz z Wami. Przeczytajcie i dowiedzcie się, co wybrać i ile alkoholu kupić na wesele.

 

Czemu alkohol na weselu odgrywa tak ważną rolę?

Alkohol na wesele wpisał się już bardzo mocno w polską tradycję. Dlatego, nawet jeśli przyszli państwo młodzi są niepijący, powinni pamiętać również o potrzebach swoich gości i spełnić ich oczekiwania. Warto podkreślić, że ilość i właściwy dobór alkoholu jest na tyle ważny, że często stawiany na równi z dobrym jedzeniem i trafiającym w gusta zespołem muzycznym. Para młoda powinna pamiętać, że wybór i ilość alkoholu znacząco wpływają na ogólną ocenę ślubu i wesela, dlatego też, powinna przyłożyć się do tej kwestii już na etapie planowania uroczystości. Dzięki temu nie tylko podejmiecie rozsądne i przemyślane decyzje, ale również zoptymalizujecie koszt przewidziany z budżetu na alkohol.
 
Ile alkoholu na wesele, Alkohol na wesele, Organizacja wesela, Wódka i wino na wesele, Budżet weselny na alkohol, Bar z alkoholami
PHOTO FROM: HUFFPOST.COM

Alkohol na wesele: co wybrać i ile alkoholu kupić?

Należy pamiętać, że aby rozstrzygnąć wszelkie kwestie związane z alkoholem na weselu, przede wszystkim trzeba usiąść i prześledzić listę gości. Gość po gościu należy postarać się oszacować, co i ile każdy będzie w stanie wypić. Ważne, aby na tym etapie wykluczyć kobiety w ciąży, dzieci i schorowane, starsze osoby. Zastanawiając się, co wybrać, goście starszego pokolenia i zresztą większość osób nie wyobraża sobie polskiego wesela bez wódki. Coraz częściej jednak znajdują się goście, którzy chętniej podelektowaliby się winem. W tej kwestii warto wybrać kilka win różnego rodzaju. Ponadto, ostatnio zauważyłam, że wraz z rosnącą popularnością piw regionalnych, coraz częściej również one pojawiają się na stołach. Ponadto, doskonałym rozwiązaniem jest również minibar z alkoholami takimi jak: cytrynówka, wiśniówka, miód pitny itp. Warto również pomyśleć o dodatkowej atrakcji dla gości, czyli drink barze. Jedną z opcji jest barman robiący drinki, inną książka z przepisami, shaker i inne akcesoria, które umożliwią samodzielne przygotowanie trunku. 

Jak oszacować, ile konkretnie potrzeba alkoholu na wesele?

Aby oszacować liczbę gości narzeczeni często korzystają z dostępnych w sieci kalkulatorów, umożliwiających uzyskanie informacji, ile alkoholu potrzebne będzie na konkretnie wasze wesele. Niestety, wiele z nich zakłada całkiem sporą ilość wypijanego alkoholu, przez co budżet weselny zostaje mocno nadszarpnięty. Ja polecam oszacowanie tej liczby według powyższego pomysłu. Zróbcie to według poniższego planu:
1.    Prześledźcie listę gości i wykreślcie z niej dzieci, ciężarne, schorowane i starsze osoby. Dodatkowo, również osoby, o których wiecie, że nie spożywają alkoholu.
2.    Dla pozostałych osób przyjmijcie przelicznik – wódka (0,35-0,5 l/os.), wino (0,5 butelki/os.), szampan (1 butelka/7 osób).
3.    Dodatkowo, doliczcie alkohol do rozdania np. podczas bram weselnych, a także do rozdania gościom w trakcie konkursów na weselu i na pożegnanie po weselu.
4.    Należy również pamiętać o dodatkowych alkoholach dla koneserów – powinny wystarczyć 3-5 butelek danego trunku z wyższej półki. Warto również pamiętać o zapewnieniu do nich dodatków m.in. lodu, owoców, syropów itd. 
 
Pozdrawiam,
Dorota Nowakowska
Wedding Planner
 
SHARE THIS STORY
COMMENTS
EXPAND

U mnie na weselu w większości było wino. Wolę oczywiście ten alkohol od wódki i to był mój osobisty wybór

Przydatny artykuł. Często bywa tak, że alkoholu jest za dużo lub za mało. Z dwojga złego, jeśli go zabraknie goście nie będą zadowoleni :)

ADD A COMMENT