Budżet ślubny wielu parom spędza sen z powiek. Koszty planowania ślubu i wesela są poważną kwestią, do której z pewnością trzeba podejść w pełni profesjonalnie. Jak dysponować pieniędzmi na ślub i wesele? Co powinien uwzględniać budżet? Zobaczcie, jak zaplanować wydatki na ślub i wesele.

 
Budżet ślubny, Budżet weselny, Koszty planowania ślubu i wesela, Wydatki na ślub i wesele, Pieniądze na ślub i wesele, Planowanie ślubu i wesela, Organizacja ślubu i wesela, Wydatki ślubne,
PHOTO BY: ED GODDEN PHOTOGRAPHY

Budżet ślubny: od czego zacząć?

Planowanie budżetu weselnego jest trudnym zadaniem dla przyszłej pary młodej. Wynikać to może z faktu, że nie znają rynku, a także cen usług. Dlatego też na samym początku bardzo trudno określić konkretną sumę, jaką będą musieli wydać, aby zorganizować ślub i wesele. Aby wybrnąć z tej sytuacji należy stworzyć dwa budżety – budżet weselny wstępny i budżet weselny właściwy. W pierwszym z nich pieniądze na ślub i wesele nie będą ściśle określone. W tym para narzeczonych założy procentowo, jakie wydatki na ślub i wesele poniosą. Poniżej przedstawiam, jaki procent kwoty przeznaczonej na wesele należy przeznaczyć na poszczególne usługi:
 
 • przyjęcie (jedzenie, alkohol, tort itp.) – 50 proc. kwoty przeznaczonej na wesele
 • ceremonia – 2-3 proc.
 • ubiór – 8-10 proc.
 • obrączki – 2-4 proc.
 • transport – 2-3 proc.
 • muzyka na ślub i wesele / atrakcje – 8-12 proc.
 • fotograf i kamerzysta – 10-12 proc.
 • zaproszenia – 2-3 proc.
 • dekoracje – 8-10 proc.
 • prezenty – 2-3 proc.
 • nieprzewidziane wydatki – 5 proc.
 
Budżet właściwy to z kolei arkusz, w którym będziecie ze szczegółami uzupełniać realne wydatki określone konkretnymi kwotami (zł).
 

Koszty planowania ślubu i wesela

Wydatki na ślub i wesele zależą w dużej mierze od kilku kwestii. Przede wszystkim cena zależy od miasta, w którym organizowane są uroczystości – w mniejszych miastach będzie zdecydowanie taniej niż np. w stolicy. Drugim bardzo ważnym i wpływającym na budżet weselny aspektem jest liczba gości. Kolejnym będzie długość uroczystości – czy np. planujecie poprawiny i jeśli tak, to w jakiej formie? Ostatnią kwestią wpływającą na budżet weselny jest standard – jeśli chcecie, aby uroczystości były ekskluzywne, to siłą rzeczy budżet na ślub i wesele musi być większy.
 

Jak zaplanować weselny budżet?

Z doświadczenia wiem, że osoby, które nie zdecydują się na pomoc specjalisty w planowaniu ślubu i wesela (czyli wedding planner-a), muszą zmierzyć się z bardzo trudnym zadaniem. Nie mają przecież bazy zaufanych usługodawców i nie znają rynku, dlatego też nie wiedzą, czy dana kwota jest okazją, czy wręcz przeciwnie, jest zawyżona.

 

Budżet ślubny, Budżet weselny, Koszty planowania ślubu i wesela, Wydatki na ślub i wesele, Pieniądze na ślub i wesele, Planowanie ślubu i wesela, Organizacja ślubu i wesela, Wydatki ślubne,
PHOTO BY: ED GODDEN PHOTOGRAPHY

Oto 5 rad, które przydadzą się osobom zastanawiającym się jak zaplanować weselny budżet:

1. Na początku podwykonawców szukajcie wśród znajomych. Bardzo często zdarza się, że w gronie znajomych znajdziecie usługodawców, którzy będą mogli obsłużyć wasz ślub i wesele. Tacy sprawdzeni specjaliści nie zawsze pozwolą wam zaoszczędzić pieniądze, jednak pewność, że wszystko będzie jak należy również jest w cenie.
 
2. Co możecie zrobić sami? Aby budżet weselny nie przyprawiał o zawrót głowy zastanówcie się, co wykonać samodzielnie – czy zaproszenia, prezenty dla gości bądź inne rzeczy jesteście w stanie przygotować samemu. To z pewnością pozwoli wam sporo zaoszczędzić.
 
3. Lista gości. Czasami lista gości pęka w szwach. Nie musi tak być, zastanówcie się, czy da się ją uszczuplić.
 
4. Negocjujcie. Kwoty usług nigdy nie są ostateczne. Pamiętajcie, że zawsze możecie negocjować ostateczną cenę. Dodatkowo, możecie dokonywać ustaleń dot. zaliczek i terminów ich wpłat.
 
5. Niezaplanowane wydatki. Pamiętajcie również, że koszty planowania ślubu i wesela powinny uwzględniać także niespodzianki – zawsze lepiej wpisać do budżetu takie niespodzianki.
 
 
Be Inspired,
Dorota Nowakowska
Wedding Planner
SHARE THIS STORY
COMMENTS
EXPAND
ADD A COMMENT