LOKAL NA WESELE W POLSCE – JAK WYBRAĆ?

24 sierpnia, 2023

MIEJSCE NA WESELE W POLSCE – WAŻNE PYTANIA, KTÓRE TRZEBA ZADAĆ DOKONUJĄC WYBORU

Wybór miejsca na wesele to trudne zadanie. Narzeczeni stają przed nie lada dylematem – lokale weselne są różne, a uroczystość musi zapierać dech w piersiach. Każda przyszła para młoda chce, aby miejsce na wesele zapadło gościom w pamięć. Jak wybrać miejsce na wesele? Jaka umowa z lokalem weselnym będzie najlepsza?

 

Oto 8 pytań, które koniecznie musicie sobie zadać podczas organizacji wesela i wyboru miejsca.

1. LOKAL NA WESELE – JAK DUŻEJ PRZESTRZENI POTRZEBUJECIE?

Warto podkreślić, że już na początku poszukiwań należy wiedzieć, dla ilu osób przygotowujecie wesele. Oczywiście nie musi to być dokładna liczba gości, wystarczy, że będziecie wiedzieć, czy gości będzie 50 czy może 150. Należy także pamiętać, że wybierając miejsce na wesele lepiej, gdy sala jest odrobinę za mała niż zdecydowanie za duża – 50 gości na sali dla 150 osób nie będzie prezentowało się atrakcyjnie na zdjęciach i filmie.

2. JAKI JEST KOSZT WYNAJĘCIA SALI?

Koszt sali to dla wielu par kluczowa kwestia podczas organizacji wesela. Warto jednak pamiętać, że cena za tzw. talerzyk nie jest ceną ostateczną braną pod uwagę podczas wyboru miejsca na wesele. Do kosztów należy doliczyć kwestie takie jak:

•    Ciasta, słodycze, dekoracja sali – czy wliczone są w cenę?
•    Korkowie, czyli dodatkowa opłata za wniesienie własnego  alkoholu – czy jest pobierane?
•    Ile wynosi zaliczka?
•    Czy taka sama cena obowiązuje dzieci, członków zespołu, fotografa, kamerzystę?
•    Czy trzeba będzie zapłacić dodatkowo za media tj. prąd, gaz, wodę?
•    Jakie napoje wliczone są w cenę i czy są nielimitowane?
•    Gdy liczba gości się zmniejszy czy wówczas cena ulegnie zmianie?
•    Parking dla gości – czy jest dostępny i czy są za niego dodatkowe opłatny?
•    Czy są dodatkowe koszty za wynajęcie lokalu?

3. ILE SAL NA WESELE POSIADA LOKAL?

Lokale weselne nierzadko mają kilka sal. Warto dowiedzieć się wcześniej, czy oprócz waszej uroczystości będzie odbywała się w budynku jeszcze jakaś inna. Jeśli tak, to jak będą od siebie oddzielone? Dodatkowo, czy np. oprawa muzyczna nie będzie się wzajemnie zagłuszać? 

4. CZY SĄ UDOGODNIENIA TAKIE JAK SEJF, KLIMATYZACJA, PALARNIA?

Warto o o tych udogodnieniach pamiętać. Zależnie od pory roku niezastąpiona będzie klimatyzacja. Dodatkowo, przyda się również sejf na otrzymane prezenty, a także palarnia, tak aby zapach nie przeszkadzał innym i nie roznosił się po całej sali.

5. CZY BĘDZIE PODPISANA UMOWA Z LOKALEM WESELNYM?

Umowa z lokalem weselnym jest waszą gwarancją, że wszystko pójdzie zgodnie z planem. To również zabezpieczenie zaliczki. Warto dowiedzieć się wcześniej, czy właśnie w wybranym przez was lokalu weselnym jest podpisywana, jakie warunki obejmuje i czy można od niej odstąpić. Dodatkowo, powinna również zawierać wysokość zaliczki i warunki jej zwrotu w razie odstąpienia od umowy.

6. MIEJSCE NA WESELE – CZY MA BAZĘ NOCLEGOWĄ?

Jeśli organizujecie wesele, na którym spodziewacie się gości mieszkających daleko, warto dowiedzieć się, ile miejsc noclegowych dostępnych jest na miejscu. Polecam także dopytać na jakich zasadach goście mogą z nich korzystać – kiedy zaczyna i kończy się doba hotelowa itd.

7. DEGUSTACJA MENU WESELNEGO – CZY BĘDZIE TAKA MOŻLIWOŚĆ?

Niektóre sale coraz częściej umożliwiają sprawdzenie wcześniej dostępnego w lokalu weselnym menu. Dzięki temu narzeczeni nie będą rozczarowani serwowanym jedzeniem i wszystko pójdzie zgodnie z planem.

8. CZY JEST PRZEWIDZIANA SALA DLA DZIECI?

Organizacja wesela wiąże się również z zadbaniem o potrzeby najmłodszych. Dowiedzcie się, czy będzie specjalna sala dla dzieci. Warto również zapytać o animatorkę i możliwość zorganizowania atrakcji dla dzieci.

Wierzę, że odpowiedzi na te 8 pytań pozwolą Wam łatwiej przyswoić odpowiedź również na temat: Jak wybrać miejsce na wesele.

Oprócz tych 8 pytań, które koniecznie musicie zadać sobie podczas wyboru miejsca na wesele jest jeszcze dużo więcej szczegółów, które będą istotne przy podejmowaniu decyzji. Ponieważ jednak, każdy lokal ma inne plusy i minusy to wszystkie szczegółowe pytania ukierunkowane już do wybranego miejsca na wesele przed podpisaniem z nim umowy. 

Gdybyście rozpoczynali przygodę z planowaniem wesela i potrzebowali pomocnej dłoni już na etapie wyboru miejsca na wesele to zapraszam do współpracy ze mną. Od 2010 roku projektuję ekskluzywne śluby i wesela międzynarodowe dla par z całego świata, przekształcając je w niesamowite wydarzenia, które zachwycają i zapadają w pamięć. Zobaczcie jedną z moich wyjątkowych uroczystości, którą stworzyłam dla Kasi i Łukasza – pary na co dzień mieszkającej w Stanach Zjednoczonych: SPEŁNIAJĄC AMERYKAŃSKI SEN.

Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowakowska
Wedding Planner

————————————————————————————————————————————————————————

Zdjęcia Pałac Mała Wieś koło Warszawy

SHARE THIS STORY
COMMENTS
EXPAND
ADD A COMMENT