Po ślubie wielu gości w prezencie ofiaruje wam kwiaty. To dobry zwyczaj i piękna tradycja, jednak to również wyjątkowo nietrwała pamiątka. Organizując ślub i wesele w miesiącach letnich będziecie się nimi cieszyć zaledwie kilka godzin, z kolei podczas chłodniejszych miesięcy kilka dni. Oto 10 pomysłów na to, co możecie otrzymać zamiast kwiatów i sposób, w jaki oznajmić to zaproszonym gościom.

Co zamiast kwiatów do ślubu, prezenty na ślub, ślub i wesele, Kwiaty na prezent, Wierszyki zamiast kwiatów, Teksty do zaproszeń ślubnych, pomysły na prezent zamiast kwiatów, goście weselni,
PHOTO FROM: PINTEREST.COM
 

„Nie chcemy kwiatów.” – Jak przekazać to gościom?

Kwiaty to prezent, który wręcza się z wielu okazji – urodziny, imieniny, rocznice, chrzciny, gratulacje czy przeprosiny. Okazji jest wiele, a one potrafią być pięknym dodatkiem do słów płynących z serca. Mimo ich uroku zauważyłam, że coraz częściej na ślubach i weselach goście rezygnują z wręczania kwiatowych wiązanek. Dlaczego? Para młoda nierzadko zaznacza już na zaproszeniach, że zamiast kwiatów woleliby otrzymać coś innego. I tak jak przyjęły się listy prezentów, tak również kwiaty powoli odchodzą w zapomnienie. Według mnie to całkiem ciekawy pomysł, gdyż istnieje wiele pomysłów na to, co zamiast kwiatów do ślubu wręczyć parze młodej. Tym samym młoda para będzie mogła się cieszyć tymi podarkami dłużej, a czasem nawet i wiele lat. Dlatego jeśli chcecie, aby również wasi goście nie obdarowywali was wiązankami kwiatów, wystarczy im to przekazać. W jaki sposób? Najprościej będzie dopisać taką informację na zaproszeniu. Można to zrobić w ciekawy sposób dodając np. „Nasi Kochani Goście, kwiatków nam nie przynoście. Wolimy dostać pluszaki i uszczęśliwić małe dzieciaki”, „Jeśli koniecznie z prezentem przyjść chcecie, spytajcie o listę – przecież możecie,” lub „Szanowny Gościu. Zamiast na kwiaty wydawać pieniążki, przynieś prosimy, drobne pamiątki lub książki.” Dzięki temu jestem przekonana, że nikogo nie urazicie, a subtelnie przekażecie swoją prośbę.
 
 

10 pomysłów na prezent ślubny – czyli co zamiast kwiatów do ślubu ofiarować parze młodej


1.    Wino

To bardzo częsty zamiennik kwiatów. Pary młode, jak i goście bardzo go lubią, gdyż nie tylko może długo leżakować, ale również sprawia dużą przyjemność wspominając konkretnych gości podczas spożywania go wiele miesięcy po ślubie (polecam gościom podpisać je!).

2.    Herbaty i kawy

Dla smakoszy kawy bądź herbaty taki prezent będzie idealnym urozmaiceniem ich wspólnych, długich wieczorów. Dzięki temu para młoda być może będzie mogła spróbować smaków, których jeszcze nie piła.

3.    Książki

Wiele osób marzy o własnej biblioteczce. Książki zamiast kwiatów to mały krok do utworzenia jej w nowym domu. Taki prezent z dedykacją może być upominkiem na długie lata.

4.    Kupony „Lotto”

Kupony „Lotto”, zdrapki itp. są realną pomocą parze młodej, która wierzy w swoje szczęście w tego typu grach. Niektóre z nich mają także specjalne opcje dodania życzeń na kuponie – koniecznie dowiedzcie się więcej w totalizatorach, jeśli wasi goście je sobie zażyczą.

5.    Maskotki dla dzieci

Niektóre pary zamiast kwiatów chcą, aby przynieść maskotki. W ten sposób chcą wspomóc np. konkretny dom dziecka. Rada dla pary: upewnijcie się, czy w tym domu nie będzie problemu, aby przekazać maskotki bądź inne prezenty – nierzadko takie placówki mają specjalne przepisy dotyczące tego typu darowizn.

6.    Karmy i akcesoria dla zwierząt

Jeśli para młoda uwielbia zwierzęta, to czasami w ramach swojej uroczystości chcą podzielić się dobrem i ofiarować karmę lub koce dla zwierząt ze schroniska. To piękna i szczytna inicjatywa!


7.    Pieniądze na cel charytatywny

Czasami zdarza się, że zamiast kwiatów na ślub i wesele para młoda prosi o przekazanie pieniędzy na cel charytatywny – fundację, placówkę, czy konkretną osobę.

8.    CD i DVD

Podobnie jak książki, CD i DVD to świetna pamiątka, która umili wasze wspólne i długie wieczory. Goście mogą je podpisać, co sprawi, że będziecie wiedzieć komu składać podziękowania za świetny wieczór.

9.    Vouchery i karty podarunkowe

Wspólny lot balonem, kurs gotowania bądź karta podarunkowa na książki to świetny pomysł na obdarowanie was atrakcjami, czyli pięknymi wspomnieniami zamiast kwiatów.

10.    Gry planszowe, puzzle itp.

Jeśli gości chcą podarować wam zamiast kwiatów coś, co pomoże wam spędzać czas razem, to gry planszowe bądź puzzle świetnie się w tym sprawdzą.

Jestem przekonana, że 10 pomysłów na prezenty, które można zamiast kwiatów na ślub wręczyć parze młodej ułatwi gościom wybór a parę młodą ucieszy jeszcze bardziej z wybranej alternatywy.

 
Pozdrawiam,
Dorota Nowakowska
Wedding Planner
SHARE THIS STORY
COMMENTS
EXPAND
ADD A COMMENT