Właśnie się zaręczyliście – co dalej? Lista rzeczy, które warto zrobić po zaręczynach

28 grudnia, 2019

Po zaręczynach liczy się tylko jedno: stało się! Jeden z najpiękniejszych momentów w życiu każdej kobiety za Tobą. Związek został przypieczętowany i… właśnie, co dalej? Czy już trzeba organizować ślub, szukać sali oraz cateringu? Spokojnie, mam dla Ciebie garść przydatnych porad, które warto zrobić tuż po zaręczynach.

Zaręczyny i co dalej - co warto zrobić po zaręczynach, pierścionek zaręczynowy, moment zaręczyn, oświadczynyPHOTO FROM: BRIDES.COM

 

Zanim ruszysz w świat z radosną nowiną o swoich zaręczynach lub wpadniesz w wir ślubnych przygotowań, zatrzymaj się na chwilę i skup się na swoim wybranku. Zdaję sobie sprawę, że w momencie zaręczyn endorfiny buzują i ma się ochotę obdzwonić całą rodzinę i znajomych, ale przyjdzie na to jeszcze czas. Teraz najważniejszy jest Twój narzeczony i celebracja tego wspaniałego momentu. Możliwe nawet, że to ostatnie chwile spokoju dla Was, zwłaszcza jak ślub planujecie wziąć szybko. Dlatego zachęcam do tego, by moment zaraz po zaręczynach podarować właśnie tej drugiej osobie, z którą przyjdzie Ci spędzić resztę życia.

 

1. Zaraz po zaręczynach miej czas dla siebie

W związku ze ślubem jest tyle rzeczy do przemyślenia, tylu ludzi do skontaktowania się i tyle do zrobienia, że to może przytłoczyć. Tym bardziej zacznij od uzmysłowienia sobie, że tak naprawdę masz sporo czasu, aby zaplanować nową ścieżkę życia. Najpierw skup się na sobie, swoim narzeczonym bądź narzeczonej, a dopiero potem pomyśl o liście niezbędnych rzeczy do zrobienia.

 

2. Poinformuj najbliższych

W pierwszej kolejności poinformuj o zaręczynach swoich bliskich, mam tu na myśli głównie rodzinę i tych, którzy są najbliżsi Twojemu sercu. Najlepiej to zrobić jeszcze przed obwieszczeniem radosnej nowiny w mediach społecznościowych. Po prostu nietaktem będzie, jeżeli wieść dotrze do znajomych, z którymi masz sporadyczny kontakt, a osoby będące cały czas w Twoim życiu dowiedzą się jako ostatnie.
Radosną nowinę najlepiej obwieścić telefonicznie, a jak masz taką możliwość, to osobiście. Mile widziane jest przygotowanie jakiegoś ciasta i szampana. Będzie to świetnym poczęstunkiem i pretekstem do toastu.

Engagement Party, Przyęcie zaręczynowe, oficjalne zaręczynyPHOTO FROM: 100LAYERCAKE.COM

 

3. Wyznacz datę ślubu

Najbardziej pożądane daty i miejsca ślubu są rezerwowane z dużym wyprzedzeniem, dlatego wyznaczenie daty ślubu powinno być priorytetem. Praktyka pokazuje, że sale weselne są zarezerwowane nawet na trzy lata w przód i nie raz okazuje się, że termin ślubu dyktuje wolny kalendarz sali, a nie pomysł Państwa Młodych. Wobec tego zaraz po zaręczynach ustalenie daty ślubu jest właściwie najważniejsze, bo dopiero potem rusza cała lawina przygotowań.

 

4. Lista gości

Zanim przystąpisz do szukania miejsca na wesele, pomyśl, jakiej wielkości ma być Twoje wesele i czy w ogóle chcesz je organizować. Obecnie coraz popularniejsze są przyjęcia weselne, na które zaprasza się najbliższych, to jest rodzinę i przyjaciół. A sama otoczka wesela jest skromna i elegancka, odbiegająca od niegdyś modnych przaśnych wesel.
Lista gości i rodzaj uroczystości weselnej są niezwykle ważne, ponieważ to one dają pojęcie o tym, na jaki budżet musisz się nastawić oraz jakiego miejsca do odprawienia wesela będziesz szukać.

 

5. Ustal budżet

Rozmowy o pieniądzach nie należą do przyjemności, jednak w obliczu zbliżającego się wesela są nieuchronne. Zanim przejdziesz do realizacji swoich planów, przeprowadź szczerą i otwartą rozmowę z wybrankiem, a w razie konieczności – z rodzicami. Jest to bardzo ważny punkt, ponieważ w budżecie mieszczą się koszty fotografa, zespołu muzycznego, dekoracji, cateringu, sukni ślubnej i garnituru. Dlatego musisz być pewna, że będziecie w stanie pokryć wszystkie wydatki.

W tym punkcie zachęcam do skorzystania z usług konsultanta ślubnego, który pomoże sporządzić rzetelny budżet oraz znaleźć najlepsze usługi i miejsce, dzięki którym Wasz ślub będzie wyjątkowy, niezależnie, jak wysokim budżetem dysponujesz.

 

Kilka krótkich słów na temat budżetu ślubnego poruszam tutaj w moim artykule: Budżet ślubny – jak zaplanować wydatki na ślub i wesele.

 

6. Pomyśl o miejscu

Pamiętaj, że teraz masz dwie rodziny. Rozsądnym pomysłem jest więc znalezienie takiego miejsca zarówno ślubu, jak i wesela, do którego każdy będzie mieć dogodny dojazd. Co istotne, nie rezerwuje się miejsc, których się nie widziało, więc nastaw się, że czeka Cię trochę sprawdzania i dojazdów. Na początek po prostu podzwoń, aby upewnić się co do wolnych terminów i uzyskać informacje na temat cen sal oraz udzielania ślubów w parafiach lub urzędach stanu cywilnego.

Sprawdź tutaj koniecznie mój artykuł: Miejsce na wesele – na co zwrócić uwagę i jak zawrzeć korzystną umowę.
oraz Jak wybrać miejsce na wesele – ważne pytania, które trzeba zadać dokonując wyboru.

 

7. Wizja ślubu

Jak wyobrażasz sobie ten dzień? Jakie dekoracje dominują? Jaka kolorystyka i styl? Czy może marzy Ci się ślub na powietrzu, a może w pięknym, pałacowym wnętrzu? Po uporaniu się z najważniejszymi kwestiami, jakimi jest budżet, lista gości i data ślubu przyszedł czas na… marzenia. To ten czas, kiedy wertujesz tysiące katalogów w poszukiwaniu inspiracji.
Pamiętaj: często też wizja ślubu wpływa na wybór sali, ponieważ nie każda jest w stanie spełnić Twoje oczekiwania. Zdecydowanie jednak jest to najmilsza część historii przedślubnej, ponieważ jest to zajęcie trochę mniej stresujące, w którym ujawnia się Twoja kreatywność.

 

Tak na koniec jeszcze dodam, że w niektórych poradnikach wyczytasz, że przed wrzuceniem do internetu zdjęcia z pierścionkiem zaręczynowym na dłoni warto, abyś zadbała o manicure. Uznałam, że nie ma co o tym wspominać, ponieważ wychodzę z założenia, że wizytówką każdej kobiety są piękne i zadbane dłonie. Ponadto w ferworze zaręczyn tak naprawdę inne rzeczy są ważniejsze, niż stan Twoich paznokci i dobra prezencja pierścionka na zdjęciach. Skupiłam się na kwestiach organizacyjnych, które pomogą Ci uporządkować ślubne kwestie w głowie. Bo wiem, że w przygotowaniach do ślubu każda z nas czuje się trochę zagubiona. Mam nadzieję, że mój poradnik pomógł Ci zebrać myśli.

Be Inspired,
Dorota Nowakowska
Wedding Planner
www.winsa.pl
www.dorotanowakowska.pl

SHARE THIS STORY
COMMENTS
EXPAND
ADD A COMMENT