Lista gości weselnych – Jak stworzyć? Praktyczne wskazówki.

24 maja, 2017

Lista gości weselnych to kolejny, trudny orzech do zgryzienia. Narzeczeni muszą się jednak zmierzyć także z tym zadaniem. Jak stworzyć listę gości weselnych? Oto praktyczne wskazówki, które sprawią, że planowanie wesela pójdzie wam szybko i przyjemnie!

 
 
Goście Weselni, Lista gości weselnych, Zaproszenia na ślub i wesele, Planowanie wesela, Praktyczne wskazówki do ślubu,PHOTO FROM: TIEDANDTWO.COM
 

Planowanie wesela: lista gości weselnych.

Stworzenie listy gości weselnych nierzadko jest kłopotliwym zadaniem. To właśnie ten punkt organizacji ślubu i wesela jest tym, który nastręcza najwięcej problemów – zarówno pomiędzy narzeczonymi, jak i (chyba nawet częściej) między przyszłą Parą Młodą a rodzicami. Oczywiście wszystko zależy od relacji narzeczonych z rodzinami, a także tego, kto płaci za uroczystość. Planowanie wesela i wybór gości weselnych jest kłopotliwe, szczególnie wówczas gdy część bądź wszystkie koszta ślubu i wesela pokrywają rodzice – co za tym idzie, chcą aby podczas tej uroczystości byli także goście, wobec których to właśnie oni mają różnego rodzaju zobowiązania. Niestety, taka sytuacja sieje zamęt i jest przyczyną wielu konfliktów. Warto jednak pamiętać, że niezależnie od tego, kto finansuje ślub i wesele, jest to wasz dzień. Warto zatem podejść do sprawy bez nerwów i nawet jeśli pojawią się różnice zdań, szukać rozwiązań, zamiast potęgować konflikt.
 

Goście weselni – czyli kto?

Przed stworzeniem listy gości weselnych, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które ułatwią planowanie ślubu i wesela.
 
  • Jak dobrze znasz osobę, którą chcesz zaprosić? – To wasza uroczystość. Nie musicie zapraszać kogoś, z kim nie łączy was więź, np. tylko dlatego, że wypada.
  • Kiedy ostatnio widziałaś tę osobę? – Sentymenty mogą dopaść każdego, jednak niekoniecznie dobrym pomysłem będzie zapraszanie, np. przyjaciółki z dzieciństwa, z którą straciłaś kontakt dawno temu.
  • Czy dana osoba powinna być na waszym ślubie i weselu? – Jeśli czujesz zdenerwowanie bądź niechęć do kogoś, kogo chcesz zaprosić, to warto zastanowić się, czy to faktycznie dobry pomysł. Nie warto psuć sobie tego dnia, tylko dlatego, że np. z daną osobą łączą cię więzy krwi.
 
Po odpowiedzi na te pytania przed spisaniem liczby gości porozmawiajcie o budżecie przeznaczonym na wasze wydarzenie. Ile planujecie wydać, kto będzie płacił, jeśli rodzice, to jaki będzie podział, np. każdy za swoja stronę rodziny itp. Planowanie ślubu i wesela nie jest proste, jednak z konkretnym planem działania z pewnością sobie poradzicie.
 

Praktyczne wskazówki – lista gości ślubu i wesela:

1. Forma. Lista gości powinna być sporządzona na papierze – bez tego ani rusz!
2. Wy. Aby ustalić, kto będzie należał do grupy gości weselnych, rozpocznijcie od wpisania na listę siebie, czyli Młodą Parę.
3. Najbliżsi. Do listy gości kolejno dopiszcie: rodziców, rodzeństwo, dziadków, wujostwo.
5. Pozostali. Listę gości zamykać będzie grupa osób należących do: osób niespokrewnionych z rodzinami, dalszych znajomych, współpracowników.
6. Usługodawcy. Do listy należy również dopisać osoby świadczące usługi podczas ślubu i wesela: fotograf, kamerzysta, zespół muzyczny itd. – te osoby mają zapewnioną obsługę na sali weselnej, dlatego nie można pominąć ich podczas tworzenia listy. Dzięki temu nie pominiecie ich także w trakcie poszukiwań miejsca na wesele.
7. Dzieci. Zaproszeni na ślub i wesele goście na liście muszą być uwzględnieni z dziećmi. Warto pamiętać, aby obok liczby dzieci dopisać ich wiek – od tego mogą zależeć, np. zniżki na menu czy nocleg.
8. Osoby pełnoletnie. Planując ślub i wesele należy pamiętać, że osoby pełnoletnie zapraszane są zawsze z osobami towarzyszącymi – bez względu na to, czy osoba jest w związku, czy też nie.
9. Dodatkowe informacje. Lista gości oprócz imion i nazwisk osób zaproszonych, towarzyszących i dzieci, powinna zawierać także: nr telefonu, adresy, e-mail, inf. czy osoby będą korzystać z transportu i noclegu, a także czy mają specjalne potrzeby, np. menu wegetariańskie. Dodatkowo, podczas tworzenia listy gości na ślub i wesele uwzględnij osoby, do których będą rozsyłane tylko zawiadomienia o ślubie.
10. Potwierdzenie. Lista gości powinna mieć także ostatnią kolumnę zawierającą potwierdzenie przybycia.
 
Pozdrawiam,
Dorota Nowakowska
Wedding Planner
SHARE THIS STORY
COMMENTS
EXPAND
ADD A COMMENT