Pieniądze na ślub zawsze stanowią zagadkę. Ile dać do koperty na ślub? Czy może lepiej kupić prezent ślubny? A może zdecydować się i na to, i na to? Pomogę Wam rozwiązać dziś ten problem.


Prezent ślubny – czy warto kupować?

Zaproszeni na ślub nierzadko mają dylemat, jaki prezent wybrać dla młodej pary. Kiedyś czymś oczywistym było wręczanie młodej parze prezentów ślubnych. Najczęściej goście wybierali pościel, uroczystą zastawę czy wyjątkowy obraz. Dzisiaj już niewiele osób decyduje się na tego typu gesty. Mało kto ma chęć i czas, aby biegać po sklepach w poszukiwaniu gustownego upominku. Wiąże się to również z tym, że nie zawsze wiadomo, co państwo młodzi lubią, czego potrzebują i co im się przyda na nowej drodze życia. Dlatego też goście weselni najczęściej decydują się na ofiarowanie młodej parze uniwersalnego prezentu ślubnego, jakimi są pieniądze w kopercie.

Budżet ślubny, Goście Weselni, Ile dać do koperty na ślub, Koperta ślubna, Pieniądze do koperty na wesele, Pieniądze na ślub, Pieniądze na wesele, Planowanie ślubu i wesela, Prezent ślubny
Budżet ślubny, Goście Weselni, Ile dać do koperty na ślub, Koperta ślubna, Pieniądze do koperty na wesele, Pieniądze na ślub, Pieniądze na wesele, Planowanie ślubu i wesela, Prezent ślubnyPHOTOS FROM: BRIDALMUSINGS.COM
 

Pieniądze na ślub. Na ile cię stać?

Jeśli zdecydowaliście już, że najlepszym prezentem ślubnym będą pieniądze, to z pewnością będziecie się zastanawiać nad tym, ile dać pieniędzy młodym. Najważniejsze pytania, na które należy sobie odpowiedzieć to:
 
•    Ile jesteś w stanie dać? Chodzi o to, że ślub i wesele same w sobie są sporym wydatkiem – trzeba przecież zainwestować w ubranie, dojazd, nocleg i wiele innych rzeczy. Dlatego też, jeśli nie wiesz, ile dać do koperty na ślub, to przede wszystkim weź pod uwagę swoją sytuację materialną. 
•    Czy w jakiś sposób już „zapłaciliście” za ślub i wesele? I mam na myśli tutaj np. specjalny ubiór (jeśli np. jesteś druhną), organizację i płacenie podczas wieczoru panieńskiego, pomoc w wyborze sukni i garnituru bądź dekorację sali? Każda taka pomoc kosztowała przecież wasz czas a czasem może nawet dokładaliście już z własnej kieszeni do realizacji tych szczegółów. Oczywiście pomoc ta była dobrowolna, jednak to również możecie liczyć jako część prezentu.
 

Koperta ślubna z pieniędzmi: ile dać do koperty na ślub?

Jeśli nadal zastanawiacie się, ile dać do koperty na ślub, to warto również pamiętać o zasadzie „za talerzyk”. To najczęściej stosowana reguła, która sprawia, że ostatecznie państwo młodzi nie muszą dokładać do ślubu i wesela. Ewentualnie, wśród gości nierzadko panuje jeszcze zasada, aby dać trochę więcej niż za tzw. „talerzyk”. Dzięki temu parze młodej coś jeszcze zostanie po organizacji wydarzenia. Dlatego, jeśli np. cena menu za osobę to 250 zł, goście ofiarowują w prezencie 400 zł. Oczywiście ma to tylko połowiczny sens, gdyż doskonale zdajemy sobie sprawę, że para młoda pokrywa jeszcze inne koszta – ubiór, zespół, fotograf itd. Młodzi jednak zdają sobie sprawę, że takie wydarzenie jest bezzwrotne i nie oczekują od gości, aby w rezultacie otrzymać równowartość wydanej sumy.
 
Dlatego też, zależnie od chęci i relacji mogą to być kwoty za parę:
•    rodzice: min. 1000 zł; jeśli byli organizatorami ślubu i wesela, to tylko symboliczny prezent. Jeśli natomiast para organizuje swój ślub i wesele bez wsparcia finansowego rodziców to najczęściej koperty z pieniędzmi od rodziców są w przedziale 2000 zł – 10 000 zł.
•    rodzeństwo: 400-1000 zł
•    chrzestni: ok. 1000 zł – 2000 zł
•    rodzina: 200-1000 zł
•    znajomi: 200-500 zł
 
Często mówi się tak, że jeśli kogoś nie stać, to nie powinien iść na wesele. Warto jednak zastanowić się, czy para młoda chciałaby tego, aby pieniądze stanowiły przeszkodę w uczestniczeniu w ich najważniejszym dniu w życiu?
 
Be Inspired,
Dorota Nowakowska
Wedding Planner
www.winsa.pl
 
SHARE THIS STORY
COMMENTS
EXPAND

Najlepiej dać tyle ile jest się faktycznie w stanie. Para młoda nie po to wyprawia ślub aby zarobić

ADD A COMMENT