ORGANIZACJA ŚLUBU I WESELE – PODZIAŁ KOSZTÓW

Organizacja ślubu i wesela wiąże się z dużymi kosztami. Jak powinien wyglądać podział kosztów na ślub i wesele? Kto za co płaci podczas tej uroczystości? Nie istnieją w tym względzie sztywne reguły, jednak znanych jest kilka opcji, z którymi warto się zapoznać.


Ślub i wesele to duża uroczystość, która związana jest z reguły także z dużymi kosztami. Dlatego też określenie budżetu na ślub i wesele oraz podział wydatków może być problemowy. Warto podkreślić, że podział kosztów należy rozpocząć od stworzenia dokumentu, w którym spiszecie wszystkie wydatki – to znacznie ułatwi zadanie. Taki arkusz pomaga trzymać wydatki w ryzach, co chroni was przed utratą sporej ilości pieniędzy. W podziale kosztów może również pomóc lista gości, którą warto sporządzić także na tym etapie. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że rozmowa o pieniądzach może być trudna, jednak jest to na tyle ważny temat, że odpowiednie przygotowanie ułatwi wam stworzenie określonego, niekrzywdzącego nikogo podziału kosztów.

 

Para Młoda, Budżet na wesele, Budżet ślubny, Koszty ślubu i wesela, Kto za co płaci na ślubie, Organizacja Ślubu i Wesela, Planowanie wesela, Podział kosztów na ślub i wesele, Wydatki na ślub
 
Para Młoda, Budżet na wesele, Budżet ślubny, Koszty ślubu i wesela, Kto za co płaci na ślubie, Organizacja Ślubu i Wesela, Planowanie wesela, Podział kosztów na ślub i wesele, Wydatki na ślub
 
Budżet na wesele, Budżet ślubny, Koszty ślubu i wesela, Kto za co płaci na ślubie, Organizacja Ślubu i Wesela, Planowanie wesela, Podział kosztów na ślub i wesele, Wydatki na ślub
 
Para Młoda, Budżet na wesele, Budżet ślubny, Koszty ślubu i wesela, Kto za co płaci na ślubie, Organizacja Ślubu i Wesela, Planowanie wesela, Podział kosztów na ślub i wesele, Wydatki na ślub
PHOTOS FROM: ONCEWED.COM

 

KTO ZA CO PŁACI NA ŚLUBIE I WESELU? TAK BYŁO KIEDYŚ


Kiedyś podział kosztów był jasny i powszechnie znany. Nie było wątpliwości, w jaki sposób pokryć koszt wydatków. W świetle obowiązujących wtedy tradycji podział kosztów wyglądał następująco:

  • strona panny młodej – wynajem sali, jedzenie i obsługa, suknia ślubna, oprawa ślubu, zaproszenia, fotograf, kamerzysta, muszka dla pana młodego
  • strona pana młodego – oprawa muzyczna, alkohol i napoje na wesele, obrączki, wynajem samochodu, garnitur pana młodego, podróż poślubna, bukiet dla panny młodej.

Obecnie nikt już nie trzyma się tej zasady. Wydaje mi się, że w tym względzie wszystko jest tak względne, że tak sztywne reguły nie miały szansy na przetrwanie i zostały wyparte.

 

PODZIAŁ KOSZTÓW ŚLUBU I WESELA – JAK JEST DZISIAJ?


Obecnie koszt wesela coraz częściej pokrywają narzeczeni. Może wynikać to z faktu, że śluby i wesela organizowane są coraz później, przez co para jest w stanie samodzielnie sfinansować uroczystość. Według mnie drugą przyczyną, dla której narzeczeni samodzielnie finansują ślub i wesele jest chęć autonomii w podejmowaniu decyzji. W najważniejszym dniu ich życia przyszła para młoda chce, aby wszystko wyglądało tak, jak chcą. W przypadkach, gdy to rodzina finansuje całość bądź część uroczystości, narzeczeni muszą liczyć się z faktem, że w wielu kwestiach będą musieli wziąć pod uwagę zdanie rodziny. Oczywiście wszystko zależne jest od relacji i danej rodziny, dlatego w każdym przypadku scenariusz może wyglądać inaczej.

 

SPOSOBY PODZIAŁU KOSZTÓW ŚLUBU I WESELA

1. „Dzielimy się na pół”

Taki podział kosztów ma zasadność, gdy liczba gości z obu rodzin oraz zamożność każdej z rodzin jest podobna. Warto jednak podkreślić, że tylko wtedy ten podział nie będzie krzywdzący oraz niekomfortowy.

2. Podział proporcjonalny do liczby gości

Taki podział kosztów również jest praktykowany i sprawdza się, gdy liczba gości z jednej rodziny jest wyraźnie większa od drugiej części. Narzeczeni płacą osobno za swoich gości, a pozostałe koszty usług takich jak np. oprawa muzyczna, fotograf itd. dzielą na pół.

3. Luźny podział kosztów kosztów na ślub i wesele

Jeśli rodzice są uparci, a wy chcecie samodzielnie sfinansować swoje wesele możecie również pomyśleć o wydzieleniu niewielkiej części wydatków, którą mogą pokryć, np. w ramach prezentu ślubnego. To z pewnością ciekawa propozycja, która pozwoli zadowolić obie strony.

 

 

Pamiętajcie, że podział kosztów ślubu i wesela powinno się rozpocząć od skrupulatnego kosztorysu. Później podczas rozmowy ustalcie kompromis, który was zadowoli. Jeśli macie pytania związane z podziałem kosztów weselnych, budżetem ślubnym, planowaniem i organizacją dnia ślubu to napiszcie do mnie. Chętnie poznam Wasze potrzeby i przedstawię propozycję. Chciałabym, aby Wasz dzień ślubu był piękny i bezstresowy!


Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowakowska
Wedding Planner

SHARE THIS STORY
COMMENTS
EXPAND

Skad jest ta pierwsza sukienka?

Podział kosztów to zdecydowanie temat dość śliski i nierzadko budzi mieszane uczucia. Para młoda musi być zgodna i co najważniejsze jeśli nie mogą sobie pozwolić na duże wydatki – nie planują ich. Natomiast kredyt brany na wesele to jedna z największych głupot jakie można zrobić przed ślubem. Pozdrawiam – Anna Kara

ADD A COMMENT