Kochacie swoich rodziców i oni kochają Was. Więc planowanie ślub powinno być bardzo proste, prawda? Niestety, w rzeczywistości nie zawsze jest to prawda. Jeśli chodzi o śluby i wesela, każdy ma swoje zdanie na temat tego co powinno być a czego nie powinno być podczas uroczystości. Jak zatem sprawić by dzień ślubu był Wasz a planowanie ślubu i wesela z rodzicami było łatwiejsze? Przeczytajcie mój artykuł a z pewnością kilka kwestii pomoże Wam w organizacji.

 
Czasem prawdopodobieństwo odmiennych wizji, może być z powodu naturalnych różnic pokoleniowych. Trendy i pomysły są to rzeczy, które zmieniają się z piorunującą prędkością i rodzice nie zawsze za tym nadarzają. Innym razem może to być zupełnie odmienne podłoże konfliktu i chociaż miło jest mieć pomoc rodziców w procesie planowania, często wspólne planowanie może stać się bardziej przytłaczająca i stresujące. Szczególnie trudna sytuacja jest wówczas, gdy pozostajecie w „zobowiązaniu finansowym” do swoich rodziców, którzy mogą ze względu na to czuć się uprawnieni do przejęcia całego procesu planowania ślubu.
 
Planowanie ślubu i wesela z rodzicami, Planowanie wesela z rodzicami, Porady ślubne o planowaniu, Konsultant Ślubny - wskazówki i porady, Organizacja Ślubu i Wesela, Dzień Ślubu PHOTO FROM: STYLEMEPRETTY.COM

 

Jak sprawić by dzień ślubu i wesele był Wasz planując go wspólnie z rodzicami?

 
 
Choć może to wydawać się trudne zadanie, to dziś przygotowałam dla Was kilka wskazówek dotyczących skutecznego planowania ślubu i wesela wspólnie z rodzicami.
 
 

1. Dobra komunikacja

 
Jeśli chodzi o planowanie ślubu i wesela, nie ma nic ważniejszego niż zapewnienie dobrej komunikacji. Omów ze swoim przyszłym małżonkiem wizję swojego ślubu. Następnie wybierzcie trzy niepodlegające dyskusji rzeczy, które chcielibyście mieć zawarte w Wasz Wielki Dzień. W ten sposób zostawicie miejsce dla swoich pomysłów.  Następnie przed rozpoczęciem planowania porozmawiajcie z rodzicami . Sprawdźcie od razu czy występują konflikty, które będzie trzeba koniecznie negocjować poprzez kompromisy. Nie obawiajcie się kompromisu, jest budulcem dobrego związku i komunikacji. Pamiętajcie też, że nie musi być kompromis we wszystkim. Nie jest bowiem łatwo dokonać wyboru, który zaspokaja wszystkich … łącznie z Wami!
 
Planowanie ślubu i wesela z rodzicami, Planowanie wesela z rodzicami, Porady ślubne o planowaniu, Konsultant Ślubny - wskazówki i porady, Organizacja Ślubu i Wesela, Dzień Ślubu PHOTO FROM: BRIDES.COM
 
 

2. Bądźcie stanowczy w swojej wizji

 
Powinniście być najlepszymi adwokatami siebie nawzajem. Planowanie ślubu to doskonała okazja, aby rozwiązać problemy jako całość. Wypowiedzcie się  na temat swojej wizji ślubu i trzymajcie się wybranych wcześniej minimum trzech rzeczy (Waszych priorytetów), które nie podlegały dyskusji podczas planowania.  To jest Wasz ślub. Musicie delikatnie ale stanowczo ustanowić siebie jako wiarygodne i rozsądne osoby. Takie osoby, która wiedzą co chcą i mają opracowaną realną wizję swojego ślubu. Wówczas zbudujecie zaufanie i będziecie mieć możliwość podejmowania własnych decyzji.
 
Planowanie ślubu i wesela z rodzicami, Planowanie wesela z rodzicami, Porady ślubne o planowaniu, Konsultant Ślubny - wskazówki i porady, Organizacja Ślubu i Wesela, Dzień Ślubu PHOTO FROM: RUFFLEDBOG.COM
 
 

3. Miejcie kontrolę nad rozmowami o ślubie i weselu

 
Wasz wielki dzień jest w Waszym umyśle przez cały czas (i często na końcu języka też ;)). Jeśli chcielibyście ograniczyć zaangażowanie rodziców podczas planowania ślubu do minimum, to uważajcie na to co mówicie, jeśli chcecie kontrolować rozmowę. Zwłaszcza wówczas, gdy wiecie, że Wasi rodzice zamiast wesprzeć Was dobrą radą,  poczują, że mogą przejąć sprawy organizacyjne w swoje ręce. Gdy macie jakieś chwilowe problemy z lokalem, papeterią czy nie wiecie, jaką jeszcze podjąć decyzję w sprawie muzyki sprowadźcie rozmowę z rodzicami na ten temat do minimum, jeśli osobiście te problemy chcielibyście rozwiązać.
 
 

4. Bądźcie wyrozumiali dla rodziców

 
Nowe trendy ślubne i motywy mogą okazać się niezwykle ekscytujące dla rodziców, którzy pobrali się w czasie, gdy nie były takich dekoracji kwiatowych, papeterii ślubnych czy też atrakcji weselnych. Bądźcie wyrozumiali i starajcie się zrozumieć, że rodzice Was kochają i chcą dla Was jak najlepiej, ale nie zawsze nadarzają za nowościami.  Przedstawcie im swoje pomysły i entuzjastyczne recenzje o tych pomysłach od gości weselnych z innych ślubów.
 
 

5. Dajcie rodzicom zadania do wykonania

 
Najprostszym sposobem, aby zarządzać swoim planem organizacyjnym ślubu jest zaangażowanie rodziców  w jedno lub dwa zadania. Jeśli przyszła mama, teściowa ma obsesję na punkcie wszystkich kwiatów, zaproś ją z tobą na spotkania z florystami.  Jej wiedza w rzeczywistości może ułatwić proces aranżacji oprawy florystycznej. Czy Twój tata lubi samochody? Zapytaj go o pomoc w organizacji transportu dla Was i Waszych gości. Dając każdemu z rodziców zadanie do wykonania pomożecie im poczuć się włączonymi do przygotowań Waszego ślubu. 
 
 

6. Powiedzcie dziękuję!  

 
W miesiącach poprzedzających przygotowania ślubu, będzie wielka kulminacja emocji. Ważne jest aby podziękować swoich rodziców za wszystko co do tej pory zrobili i docenić ich wsparcie finansowe (oczywiście jeśli jesteście jedną z tych błogosławionych par, których ślub rodzice finansowo wspierają). Dla Waszych rodziców dzień Waszego ślubu jest równie stresujący jak dla Was. Czekali na ten dzień od momentu Waszych urodzin. Miło będzie jak usłyszą od Was słowo podziękowania i poczują, że pamiętacie o nich. W takiej atmosferze planowanie ślubu i wesela z rodzicami będzie łatwiejsze. 
 
Planowanie ślubu i wesela z rodzicami, Planowanie wesela z rodzicami, Porady ślubne o planowaniu, Konsultant Ślubny - wskazówki i porady, Organizacja Ślubu i Wesela, Dzień ŚlubuPHOTO FROM: WEDDINGPARTYAPP.COM
 
 

7. Zatrudnijcie koordynatora ślubu – Wedding Planner -a

 
Konsultant ślubny (koordynator ślubu) jest bez wątpienia najlepszym rzecznikiem i sprzymierzeńcem. Poprzez swoje umiejętności rozwiązywania konfliktów wspiera Was od początku do końca. Dodatkowo ma profesjonalną wiedzę i pomoże dokonać prawidłowego wyboru usług ślubnych czy też rzeczy, które są ważne na ślubie i weselu. Osoba trzecia z doświadczeniem, która jest nieco usunięte ze wszystkich emocji dnia, zdecydowanie będzie lepiej zarządzać  każdą sytuacją.
 
 
 
Planowanie ślubu i wesela z rodzicami nie musi być stresujące. Ważne jest by komunikować się z rodzicami na temat tego co jest najważniejsze dla Ciebie i Twojego przyszłego małżonka. Dobrze jest powiedzieć rodzicom, że ich pomoc jest mile widziana. Ważne jest też wyjaśnić, że dzień ślubu i wesela to dzień Waszej miłości. Pamiętajcie, że śluby i wesela to wspaniała okazja do spędzenia czasu z rodziną i to od Was zależy czy więzi rodzinne będą bliższe czy oddalone od siebie przed Waszym wielkim Dniem.
 
Powodzenia w planowaniu ślubu i wesela!
 
Be Inspired,
Dorota Nowakowska
Polish Wedding Planner

 

SHARE THIS STORY
COMMENTS
EXPAND

Świetny i rzetelny poradnik ślubny! Z pewnością pomoże wszystkim Parom Młodym!

Nie zapominajmy o tym jak ważna jest oprawa muzyczna :) Znalezienie dobrego DJ, to podstawa :) Mogę Wam polecić Dj Daro – pełen profesjonalizm oraz doświadczenie. Liczne atrakcje, dlatego nie ma mowy o nudzie, a to niewątpliwie jest bardzo ważne :)

ADD A COMMENT