Oczepiny to dawny obrzęd, który niegdyś oznaczał symboliczny moment przejścia panny młodej ze stanu panieńskiego w zamężny. Dzisiaj jest to zabawa, która odbywa się podczas wesela równo o północy i najczęściej polega na wybraniu nowych kandydatów do zaślubin. Jak powinny wyglądać oczepiny? Czy są obowiązkowym element wesela?
Oczepiny – słowiański zwyczaj weselny.
Oczepiny kiedyś były nazywane również czepieniem bądź czepinami. Według dawnej tradycji oczepiny były obrzędem, który odbywał się po północy. Wszystkie kobiety zgromadzone na weselu zabierały pannę młodą do izby obok i tam zdejmowały z jej włosów wianek, obcinały włosy, a następnie nakładały czepiec, czyli nakrycie głowy symbolizujące zamążpójście. Pozostałością po tym obrzędzie jest odbywające się w niektórych regionach na weselach zbierania na tzw. czepiec. Obecnie zwyczaj ten zyskał nową formę i co ciekawe, mogą odbywać się podczas wesela, ale wcale nie muszą.
Jak powinny wyglądać oczepiny?
Obecnie oczepiny to rodzaj zabawy, która odbywa się po północy. Najczęściej pierwszym jej elementem jest zebranie na środku sali weselnej wszystkich panien oraz kawalerów, którzy w osobnych kręgach łapią welon (bądź wianek, bukiet itp.) panny młodej lub muchę (bądź krawat) pana młodego. Pannie i kawalerowi, którzy je złapią wróży się szybkie wyjście za mąż/ożenienie się.
Potem najczęściej jest seria zabaw, które powinny być dopasowane do wieku każdego gościa tak, by każdy mógł brać w nich udział. Po oczepinach często kolejnym punktem są podziękowania dla rodziców.
Oczepiny: czy są obowiązkowym elementem wesela?
Warto pamiętać, że oczepiny to zabawa, która nie wszystkim się podoba. Kluczowym jest, aby nie zmuszać do brania w nich udziału – w dobie wolnych związków i późnych małżeństw nie dla wszystkich 30-latków ciekawym sposobem zabawy będzie łapanie welonu czy muchy. Ponadto, jeśli już organizujecie oczepiny, to warto pamiętać, aby wyłoniona para nie musiała wykonywać zadań, które wprawią ich w zakłopotanie.
- Czy wasi goście lubią tego typu zabawy? – znacie swoich bliskich, więc sami wiecie, co sprawia im radość.
- Czy organizujecie przyjęcie, czy wesele do rana? – podczas małych uroczystości nie zaleca się organizacji oczepin.
- Czy chcecie, aby wasze wesele było tradycyjne? – w takim przypadku nie ma sensu rezygnacja z oczepin
Oczepiny w dobrym guście – 5 propozycji zabaw ze smakiem
1. Kareta
Do tej zabawy należy przygotować krzesła, które będą symbolizowały karetę. Na jej początku będą konie, później woźnica, a następnie inne, przypisane uczestnikom role. Prowadzący zabawę odczytuje historię, w której każdy będzie musiał wykonać konkretne zadanie. Zabawa z czasem przyspiesza, więc ludzie zaczynają się mylić, co w rezultacie staje się zabawną historią.
2. Jaka to melodia?
Spośród gości należy wybrać dwie drużyny, z których każda zgaduje fragmenty piosenek granych przez zespół muzyczny. Wygrywa drużyna, która zbierze najwięcej punktów.
3. Karaoke
To świetny pomysł, gdy wiecie, że wasi goście lubią śpiewać i maja do siebie dystans. Karaoke jest dobre, gdy śmieszy i bawi zarówno wykonawcę, jak i jego publikę.
4. Taniec z gwiazdami
To również ciekawa opcja – tym razem dla par uzdolnionych tanecznie. Jury jest para młoda. Możecie zaproponować tancerzom kilka rund – każda z nich będzie polegała na tańcu w określonym stylu.
5. Dopasowanie pary młodej
Z kolei w tym konkursie bierze udział tylko para młoda. Prowadzący zadaje im pytania, a młoda para siedząc do siebie tyłem odpowiada na nie poprzez podniesienie tabliczek „ona” lub „on”. Pytania dotyczą zarówno ich przeszłości, jak i przyszłości, więc są ciekawą i dostarczającą radości zabawą.
Pamiętajcie! W zabawach najważniejsze jest, by nie tylko bawiły i śmieszyły, ale również nikogo nie obrażały, nie wywoływały zakłopotania oraz wstydu. Dodatkowo, aby prowadzący je zachęcali, a nie wymuszali do brania w nich udziału.
Super pomysły Pozdrawiamy GdzieWesele.pl :)
Dziękuję i polecam kolejne posty do czytania ;)