PLANOWANIE WESELA – 8 RZECZY, O KTÓRY TRZEBA WIEDZIEĆ

29 stycznia, 2024

PLANOWANIE WESELA – O TYCH RZECZACH WARTO POMYŚLEĆ I TRZEBA WIEDZIEĆ

„Jak zaplanować ślub?” Istnieje duża szansa, że ​​te słowa przyszły Ci na myśl wkrótce po tym, jak Twój partner poprosił Cię o rękę. Planowanie wesela to duże zadanie, które może przytłoczyć. Szczególnie jak widzisz wydłużającą się listę rzeczy do zrobienia. Nie martw się — jestem tutaj dzisiaj, aby Ci pomóc i pokazać ogólny obraz dotyczący planowania ślubu. Ponieważ przed rozpoczęciem załatwiania czegokolwiek, warto usiąść i na spokojnie przygotować taką ogólną listę ślubnych rzeczy, aby później zagłębiać się w szczegóły i nie stresować się, że coś ważnego nam umknie.

1. WYBIERZ DOBRZE MIEJSCE NA WESELE

Przed wyborem miejsca na wesele należy wziąć pod uwagę wiele czynników: Ilu gości może pomieścić obiekt? Czy stać nas na to miejsce? Czy każdemu będzie łatwo dostać się do tego miejsca? Czy jest możliwość zakwaterowania? Czy mamy dostępną dodatkową przestrzeń: na ceremonię (jeśli planujemy), pokój dla dzieci, parking? Pytań jest jeszcze wiele. Wszystko sprowadza się do pragnień i potrzeb pary młodej. Moja najlepsza rada to odwiedzić to miejsce, spotkać się z właścicielem lokalu i omówić wszystkie punkty. Wówczas sprawdzisz, czy to jest miejsce, w którym się zakochasz.

 

2. USTAL DATĘ ŚLUBU

Czy marzysz o ślubie w lecie, ślubie w zimie, czy gdzieś pomiędzy? Wybierając datę, pomyśl co pasuje Tobie i odpowiada dostępnością dla Twojej rodziny. Jeśli trzymasz się rygorystycznego budżetu, warto wziąć pod uwagę, że wesela będą droższe w miesiącach kwiecień – październik (pełnia sezonu ślubnego). Sprawdź także, czy nie ma lokalnych wydarzeń w terminie Twojego ślubu, które mogłyby mieć wpływ na dostępność miejsc noclegowych, utrudnień w dostaniu się na wesele itp.

3. PLANOWANIE WESELA ROZPOCZNIJ WCZEŚNIEJ

Jak ze wszystkim w życiu, im dłużej coś zostawiasz, tym jest gorzej. Jeśli planujesz wesele w 2025 lub 2026 roku, możesz pomyśleć, że masz mnóstwo czasu. Jednak nigdy nie jest za wcześnie, aby rozpocząć planowanie wesela. Planując ślub jest wiele spraw do załatwienia i spora listę rzeczy do zorganizowania. Jak np. zatrudnienie priorytetowych dostawców usług ślubnych. Jeżeli nie wyobrażasz sobie ślubu bez zespołu weselnego grającego na przyjęciu lub fotografa, którego prace uwielbiasz działaj szybko. Wielu poszukiwanych dostawców usług ślubnych jest zatrudnianych z ponad rocznym wyprzedzeniem, a gdy już zostaną zarezerwowani, znikają.

Dwór w Tomaszowicach wesele, wesele w Oranżerii, Oranżeria w Tomaszowicach wesele Kraków, Planowanie wesele, jak zaplanować ślub

4. BUDŻET ŚLUBNY USTAL REALISTYCZNIE

Zanim cokolwiek zrobisz, najważniejszą rzeczą będzie ustalić budżet i starać się go trzymać. Nie zapomnij o wszystkich drobnych dodatkach, które mogą się przydać, takich jak przeróbki ubioru, prezenty, podróże, degustacje, próbne makijaże i fryzury oraz wiele innych. Pamiętaj, że połowa Twojego budżetu zazwyczaj zostaje przeznaczona na gościnność (menu, napoje, alkohole). Bezstresowe planowanie wesela będzie uzależnione jak realistycznie podejdziesz do budżetu ślubnego. 

 

5. DOKŁADNIE PRZEMYŚL LISTĘ GOŚCI WESELNYCH

Wybór gości na wesele jest kluczową częścią Waszego wielkiego dnia. Gdy już będziesz mieć liczbę, pomoże Ci to wybrać idealne miejsce na wesele. Liczba gości weselnych będzie miała też wpływ na twój budżet. Pamiętaj to wasz ślub, więc nie czujcie się winni, że nie zaprosiliście wszystkich. To Ty i Twój partner decydujecie, kto przyjdzie. 

 

6. PRZYGOTUJ PLAN “B”

Zaplanuj plan B na wypadek wystąpienia sytuacji awaryjnych: złej pogody lub np. problemów z cateringiem/ z dojazdem. Posiadając plan B, dzień ślubu będzie mniej stresujący. Polecam także w dniu ślubu trzymanie przy sobie arkusz z numerami kontaktowymi do wszystkich zatrudnionych osób. Arkusz można łatwo przekazać członkowi naszej rodziny. To cenne, na wypadek jakby coś poszło nie tak lub będziesz chcieć przeprowadzić w ostatniej chwili jakąś ważną zmianę.

7. MENU WESELNE – ZRÓB PLAN POSIŁKÓW

Twoi goście zapamiętają kilka rzeczy z Twojego dnia ślubu. Jedzenie jest jednym z najczęściej omawianych tematów rozmów. Jest to obszar, na którym nie warto oszczędzać, ponieważ głodni goście nie są szczęśliwymi gośćmi. Zastanów się jakiego rodzaju jedzenia chcesz i co każdy z gości będzie mógł zjeść.  Upewnij się, że to też jest coś, co lubisz, bo w końcu to Twój wielki dzień.

 

Organizacja wesela Kraków, Plan B na wesele, Planowanie ślubu, jak zaplanować ślub

8. PLANOWANIE WESELA – PODZIEL SIĘ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

Ślubu nie powinna planować jedna osoba, każde z Was będzie miała pewne wyobrażenie o tym, czego chce. Dlatego ważne jest, aby podejmować decyzje wspólnie. Zawsze warto także udać się do Wedding Plannera lub rodziny, którzy będą w stanie pomóc kompleksowo lub w niektórych obowiązkach związanych z planowaniem wesela.

 

Dwór w Tomaszowicach wesele, wesele w Oranżerii, Oranżeria w Tomaszowicach wesele Kraków, Planowanie wesele, jak zaplanować ślub

Chociaż 8 rzeczy, które tutaj opisałam, daje szeroki obraz tego, jak zaplanować ślub, mam również szczegółową, kompleksową listę kontrolną planowania. Moja szczegółowa lista kontrolna dotycząca planowania ślubu obejmuje każde zadanie, które musisz wykonać, aż do najdrobniejszych szczegółów. Kiedy już ogarniesz szerszy obraz, następnym krokiem będzie zagłębienie się w listę rzeczy do zrobienia, która szybko stanie się Twoją najlepszą przyjaciółką planującą ślub.  Jeśli potrzebujesz pomocy, aby rozpocząć planowanie wesela, NAPISZ DO MNIE. Podzielę się z Tobą informacją o najważniejszych zadaniach, o których musisz wiedzieć, w ogólnej kolejności, w jakiej powinno się dążyć do ich wykonania. A więc, kiedy rozpoczynasz? Zacznijmy od Waszych planów i wizji ślubnych. 

 

 

Zdjęcia z wesela Kingi i Denisa: Organizacja wesela Dorota Nowakowska (Wedding Planner) / Dwudziestadruga.pl (Zdjęcia)

SHARE THIS STORY
COMMENTS
EXPAND
ADD A COMMENT