ŚLUB W POLSCE – JAK ZAPLANOWAĆ UROCZYSTOŚĆ MIESZKAJĄC ZA GRANICĄ

27 kwietnia, 2022

ŚLUB W POLSCE W WYJĄTKOWYM MIEJSCU, W PRZEPIĘKNEJ SCENARII. SPEŁNIJ SWOJE MARZENIA JUŻ DZIŚ!

Ślub w Polsce organizowany na odległość oznacza, że czeka Was bardziej intymna ceremonia ślubna i cieszenie się dłuższym weekendem weselnym z najbliższymi.  Jednak zaplanowanie takiego wydarzenia nie jest łatwym zadaniem. Zanim wyruszycie do kraju oddalonego wiele kilometrów od Waszego domu, aby poślubić swoją miłość, warto wziąć pod uwagę kilka ważnych szczegółów. Dziś podpowiem Wam jak zorganizować fantastyczne wesele w Polsce na odległość. Bez względu na to, czy zdecydowaliście się na romantyczny ślub w Krakowie, tradycyjne świętowanie w Zakopanem, czy urokliwy ślubny wyjazd nad polskie morze.

ŚLUB W POLSCE – POZNAJ EKSPERTA

Jestem Dorota Nowakowska – Wedding Planner, Dyrektor Kreatywny i  założycielka agencji Wedding Plannerskiej Winsa Wedding & Event. Od ponad 12 lat pomagam międzynarodowym parom zaprojektować, zaplanować i zorganizować ślub w Polsce.  Niezależnie czy mieszkają w Nowym Yorku, Londynie, Paryżu, Sztokholmie, czy w Krakowie. Tworzę dla niezwykłych par doświadczenia, które porywają wszystkie zmysły w magiczną rzeczywistość.

Oto szczegóły, które warto wiedzieć, aby zaplanować na odległość ślub w Polsce

Ślub w Krakowie, Wesele Hotel Stary Kraków, ślub na tarasie, ślub cywilny Kraków

 

 

KIEDY ZORGANIZOWAĆ ŚLUB W POLSCE

To zależy od Waszego dostępności i wizji Waszego ślubu. Jeśli chcecie zorganizować uroczystość na świeżym powietrzu to najlepszymi miesiącami na ślub będą czerwiec, lipiec, sierpień.  Marzycie o wiosennym ślubie to weźcie pod uwagę piękny maj. Wrzesień i październik dobrze sprawdzi się dla zwolenników złotej polskiej jesieni. Chcielibyście poczuć klimat prawdziwych polskich tradycji Bożonarodzeniowych wybierzcie datę ślubu w okresie świąteczno-noworocznym.

KIEDY POWIADOMIĆ GOŚCI O ŚLUBIE

Zawiadomienia o ślubie powinny zostać wysłane na 8 do 12 miesięcy przed ślubem. Wasza ślubna strona internetowa i save-the-dates będą najlepszymi narzędziami do rozpowszechniania tych informacji. Oficjalne zaproszenia ślubne powinny zostać wysłane nie później niż sześć – pięć miesięcy przed ślubem – szczególnie jeśli goście będą przyjeżdżać z różnych stron świata. Dłuższy czas pozwoli gościom na odpowiednie przygotowanie się do przyjazdu na Wasz ślub. 

SUKIENNICE W KRAKOWIE, RYNEK GŁOWNY KRAKÓW, WESELE W KRAKOWIE, ŚLUB W POLSCE

 

 

JAK WYBRAĆ MIEJSCE NA ŚLUB W POLSCE

Decydując się na wybór miejsca na ślub i wesele w Polsce, pamiętajcie, że powinno posiadać wszystkie potrzebne udogodnienia. Zwróćcie uwagę czy miejsce będzie w stanie pomieścić wszystkich gości, czy ma odpowiednią bazę noclegową i łatwą dostępność do atrakcji oraz dobre połączenie z lotniskiem. Zadbajcie o to by goście byli w pełni poinformowani o miejscu waszej uroczystości i by nikt z nich nie czuł się niekomfortowo. Zastanówcie się, czy podróż do wybranego miejsca będzie możliwa do zrealizowania dla wszystkich podróżujących gości. 

NOCLEGI I TRANSPORT DLA GOŚCI WESELNYCH

Etykieta ślubna nie wymaga, abyście pokrywali koszty noclegu czy  transportu międzynarodowego, jednak ważne jest, aby wyjaśnić tę kwestię z gośćmi w sposób jak najbardziej uprzejmy. Warto zadbać o przygotowanie wystarczającej liczbę propozycji na noclegi dla gości, które zaspokoją różne potrzeby. Ponadto, jeśli Wasz ślub i wesele odbywają się w innym miejscu niż goście mają zorganizowane zakwaterowanie to dobrym zwyczajem będzie zapewnienie transportu dla gości weselnych w dniu wesela.

WEDDING PLANNER W POLSCE – WSPARCIE NA KAŻDYM ETAPIE PLANOWANIA ŚLUBU

Znajdźcie planistę lub koordynatora, który specjalizuje się w ślubach międzynarodowych organizowanych dla par mieszkających za granicą. Dzięki temu, zamiast spędzać wiele godzin na rozmowach telefonicznych, próbując pokonać barierę językową lub czasową będziecie mieć eksperta, który ułatwi Wam podejmowanie decyzji z odległości wielu kilometrów. Wedding Planner w Polsce będzie Waszym wsparciem na każdym etapie ślubnych przygotowań.

HOTEL STARY KRAKÓW WESELE, WESELE W POLSCE, KWIATY NA ŚLUB KRAKÓW

 

SPOTKANIE Z DOSTAWCAMI USŁUG ŚLUBNYCH 

Jeśli macie taką możliwość przyjeździe do Polski i osobiście poznajcie miejsce na ślub i wesele. Poczujcie atmosferę.  Przed wizytą umówcie się na spotkania z fotografem ślubnym, florystką, dekoratorem czy też DJ’ na wesele, z dostawcami usług ślubnych, których planujecie zatrudnić. Natomiast planując sprowadzać specjalistów z zagranicy liczcie się z tym, że będziecie musieli pokryć koszty ich podróży i zakwaterowania.

ZAPLANUJCIE DODATKOWE IMPREZY 

Nie musicie organizować pełnego weekendu ślubnego, ale zastanówcie się jak przedłuż całą zabawę związaną z waszym wielkim dniem. Gościom z pewnością spodobają się dodatkowe atrakcje, które sprawią, że wyjazd będzie jeszcze bardziej wartościowy. Powitalne przyjęcie integracyjne będzie ciekawym rozwiązaniem. Następnego dnia po ślubie znajdźcie czas na pożegnanie się z gośćmi. Spędzicie miło czas z najbliższymi podczas wspólnego śniadania lub włożycie nieco więcej finezji w organizacje tradycyjnych polskich poprawin.

 

NIESPODZIEWANE WYDATKI NA WESELE W POLSCE

Pamiętajcie, aby w swoim budżecie uwzględnić nieprzewidziane wydatki, takie jak napiwki, transfery lotniskowe, koszty wysyłki, opłaty bagażowe czy też opłaty za odświeżenie ubrań ślubnych po podróży. Powiadomcie operatora karty kredytowej o waszych zamiarach, aby nie narazić się na opłaty za transakcje zagraniczne lub blokadę transakcji.  Warto też mieć przy sobie trochę gotówki w polskiej walucie.

ŚLUB W KRAKOWIE, HOTEL STARY KRAKÓW, SUKNIA ŚLUBNA KORONKOWA, ŚLUB Z WIDOKIEM

PRZYGOTUJCIE NIESPODZIANKI POWITALNE

Niech goście poczują Waszą gościnność już od pierwszych chwil powitania. Przygotujcie dla gości niespodzianki powitalne z przedmiotami związanymi z danym miejscem lub takimi, które zapewnią gościom wygodę podczas pobytu.

SUKNIA ŚLUBNA – JAKĄ WYBRAĆ NA ŚLUB W POLSCE

Podczas zakupów sukni ślubnej weźcie pod uwagę porę roku oraz miejsce ślubu i wesela. Suknie ślubne zaprojektowane z oddychających tkanin sprawdzają się najlepiej w miesiącach letnich i w miejscu takim jak klimatyczna willa na wesele. Lekka koronka czy zdobiona suknia balowa zachwycą, gdy będzie ślub w pałacu, w dworku czy na zamku. Jeśli planujecie ślub w kościele to pamiętajcie przy wyborze sukni ślubnej o zachowaniu odpowiedniej powagi dla tego miejsca.

ZAPROSZENIA NA ŚLUB W POLSCE, ŚLUB W KRAKOWIE

SPRAWDŹCIE WYMOGI DOTYCZĄCE ZAWIERANIA MAŁŻEŃSTW 

Legalizacja ślubu w Polsce wymaga załatwienia niezliczonej ilości formalności. W zależności czy planujecie ślub cywilny, ślub kościelny czy ślub konkordatowy będą potrzebne do przygotowania różne dokumenty, zaświadczenia, licencje, akty urodzenia itd.  Warto dowiedzieć się o tym z dużym wyprzedzeniem, aby mieć wystarczająco dużo czasu na załatwienie wszystkich formalności. W niektórych przypadkach łatwiejsze może być przeprowadzenie ceremonii cywilnej przed przyjazdem do Polski.

 

 

ZADBAJCIE O AKTUALNE PASZPORTY I DOKUMENTY DO ŚLUBU W POLSCE

Ważny paszport jest niezbędny w przypadku podróży międzynarodowych. Po wybraniu daty i miejsca ślubu sprawdźcie dwukrotnie daty ważności wszystkich waszych dokumentów, a następnie upewnijcie się, że wasi goście też mają ważne dokumenty podróżne.

Życzę Wam pięknego planowania ślubu i wesela w Polsce

Dorota Nowakowska
Wedding Planner & Designer
www.dorotanowakowska.pl

—————————————————————————————————————————————————————————

MARTA SPUTO PHOTOGRAPHY (Zdjęcia)

SHARE THIS STORY
COMMENTS
EXPAND
ADD A COMMENT