Nawet jeśli nie jesteście przesądni, to jednak przed ślubem i weselem przesądy nabierają innego znaczenia.  Każdej parze zależy na tym, aby ich życie razem było „długie i szczęśliwe”, dlatego jeśli są sposoby, aby sobie to zapewnić, lepiej z nich skorzystać. Zapraszam na temat z przymrużeniem oka – oto 17 przesądów, z którymi spotykam się podczas organizacji ślubów i wesel. 

Ślubne i weselne przesądy, weselne przesądy, organizacja ślubu i wesela, Litera r w miesiący ślub, ryż i pieniadze, atrakcje ślubne, rzucanie ryżem
 PHOTO FROM: ENOIVADO.COM.BR
 

Ślubne i weselne przesądy, które w dalszym ciągu można spotkać

 
1. Litera „r” w miesiącu ślubu. O tym przesądzie słyszał już każdy, dlatego też najwięcej ślubów i wesel odbywa się w czerwcu, sierpniu, wrześniu, październiku a nawet i  grudniu. Ma to zapewnić parze szczęście i trwałość małżeństwa.

2. Buty na parapecie. Należy pamiętać, aby na kilka dni przed ślubem przyszła panna młoda wystawiła na parapet ślubne buty. To z kolei sprawi, że szczęście w nie wleci, a podczas uroczystości będzie piękna pogoda. 

3. Niebieski, biały, nowe, stare, pożyczone. W dniu ślubu panna młoda powinna mieć przy sobie coś niebieskiego, to zapewni jej wierność męża, coś białego, to z kolei zapewni jej czystą miłość męża, coś starego, to zapewni wsparcie bliskich, coś nowego, to gwarantuje dostatek i coś pożyczonego, to zagwarantuje życzliwość nowej rodziny.

4. Nie mierzcie obrączek. Warto podkreślić, że przyszła para młoda nie powinna wcześniej mierzyć obrączek, gdyż wróży to nieszczęście. 

5. Nie patrz na suknie ślubną. Przesąd ten tyczy się przyszłego małżonka, który nie powinien brać udziału w wybieraniu sukni ślubnej, przymiarkach, ani też nie powinien widzieć swojej narzeczonej w sukni ślubnej przed ślubem. Według przesądu wróży to niezgodę w małżeństwie. 

6. Perły to łzy. Panna młoda nie powinna mieć biżuterii, ani dodatków z perłami, gdyż oznaczać to może płacz w małżeństwie. 

7. Bukiet bez róż. Należy również pamiętać, aby wiązanka panny młodej nie zawierała w sobie róż. Jedynym ustępstwem jest pozbycie się z nich kolców.

8. Nie patrz. Panna młoda musi pamiętać, że nieszczęście przynosi również patrzenie na swoją kreację w całej okazałości. Jeśli chce obejrzeć siebie przed ślubem, powinna zdjąć chociaż jeden element. 

9. Pieniądze w kieszeni. Warto pamiętać, aby Pan młody w dniu ślubu miał jakieś pieniądze w kieszeni – według przesądu zapewni to dobrobyt w rodzinie. 

10. Panna młoda po dobrej stronie. Należy pamiętać, aby panna młoda szła po lewej stronie, dzięki temu pan młody będzie miał prawą rękę wolną, co przełoży się na możliwość odganiania złych mocy uniemożliwiających zawarcie małżeństwa. 

11. Nie potknij się! W drodze do ołtarza należy pamiętać, aby nie potknąć się – to zła wróżba, która zwiastuje trudności w małżeństwie. 

12. Obrączka na dobrym palcu. Warto być skupionym podczas nakładania obrączki, gdyż nałożenie jej na środkowy palec wróży rychłą zdradę. 

13. Świece powiedzą prawdę. Palące się na ołtarzu świece również przepowiadają przyszłość. Jeśli palą się jasnym, równym płomieniem, to wróżą szczęście. Z kolei, jeśli migocą, może to oznaczać problemy w związku, a jeśli któraś z nich zgaśnie, wróży to rozpad małżeństwa. 

14. Ryż i pieniądze. Warto zadbać o to, aby po uroczystości ślubnej znajdujący się przed kościołem goście rzucali pieniędzmi, co wróży powodzenie oraz ryżem, co wróży płodność. 

15. Wybierzcie inną drogę. Po ślubie warto wybrać inną drogę niż ta, którą jechało się do kościoła. Tym samym według przesądu pozwoli to zgubić nieszczęścia. 

16. Przeniesienie przez próg. Warto pamiętać również, że pan młody powinien przenieść swoją wybrankę przez próg domu weselnego. Zapewnią sobie tym samym pomyślność w małżeństwie. 

17. Rzucanie kieliszkami. Po toaście, nowożeńcy powinni rzucić kieliszkami – rozbite wskazują pomyślność małżeństwa. 
 
A czy wy podczas organizacji ślubu i wesela zwracacie uwagę na ślubne i weselne przesądy?
 
Pozdrawiam,
Dorota Nowakowska
Wedding Planner
SHARE THIS STORY
COMMENTS
EXPAND

Nawet nie wiedziałem, że jest tyle przesądów ;) Ciekawy ten ze świecami.

ADD A COMMENT