WYMARZONE MIEJSCE NA ŚLUB
Wymarzone miejsce na ślub – jak je znaleźć? Już spieszę się z odpowiedzią na to pytanie. W poprzednim artykule z listą rzeczy, o których trzeba pamiętać zaraz po zaręczynach, wskazywałam, jak ważne jest miejsce na wesele. Teraz podpowiem, jak znaleźć idealne miejsce na ślub. Zapraszam! Ceremonia zaślubin jest najważniejszym punktem całego dnia, bo to wtedy dochodzi do formalnego przypieczętowania związku i miłości. Z reguły wybiera się parafię, do której uczęszcza Panna Młoda, ale przestaje to być regułą. Powody są typowe: miejsca i terminy zapełniane są bardzo szybko, nawet na co najmniej rok do przodu, coraz popularniejsze robią się również śluby plenerowe. Dlatego przygotowałam poradnik, jak znaleźć miejsce na ślub i jakie pytania zadać personelowi, kiedy już zdecydujemy się na daną miejscówkę.
MIEJSCE NA ŚLUB – NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA
Na początek z wizualizujcie swój dzień ślubu. Weźcie pod uwagę przede wszystkim liczbę gości oraz to, skąd pochodzą. Wiele par decyduje się na przeniesienie swojego ślubu poza rodzime miasto właśnie po to, aby umożliwić gościom swobodne dotarcie, kierują się też samą miejscówką i jej malowniczością. Tylko uwaga: jeżeli goście są przyjezdni, należy zadbać również o bazę noclegową, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest 3w1, czyli ślub, impreza weselna i hotel w jednym mieście.
JAKIE MAMY OPCJE NA ŚLUB W POLSCE?
Kościół, plener, restauracje, hotel, a nawet Airbnb, czyli wynajęcie luksusowego apartamentu polecam zwłaszcza przy kameralnym ślubie. Jest też możliwość wynajęcia urokliwego domku w górach lub też penthouse’u z widokiem na panoramę miasta.
JAK ZNALEŹĆ IDEALNE MIEJSCE NA ŚLUB?
Z pomocą przyjdzie wyszukiwarka Google. Dzięki mapie zawęzicie obszar wyszukiwania do preferowanej lokalizacji i wyznaczycie parafie czy miejsca na ślub leżące w Waszym zasięgu. Na dodatek to doskonały sposób, aby znaleźć malownicze kościoły, które będą świetną oprawą ceremonii.
W dalszej części artykułu pokrótce omawiam, z czym wiąże się ślub w kościele, a z czym – ślub plenerowy. Na końcu mam dla Was przydatną listę z pytaniami!
ŚLUB KOŚCIELNY – FORMALNOŚCI
Przyszła Para Młoda w wybranej parafii powinna pojawić się nie później niż 3 miesiące przed ślubem. Spisywany będzie tzw. protokół przedślubny, czyli ksiądz będzie rozmawiał z każdym z narzeczonych osobno pod przysięgą mówienia prawdy.
Pytania dotyczą kwestii formalnych oraz kwestii wiary, ważne są również wzajemne relacje narzeczonych, czyli od jak dawna się znają, czy rodziny i rodzice mieli okazję się poznać. Ksiądz również zadaje pytania mające na celu sprawdzić, czy istnieją ewentualne przeszkody w zawarciu małżeństwa. Wzór takiego protokołu bez problemu znajdziecie w Internecie, co pozwoli Wam się przygotować do rozmowy z księdzem.
A MOŻE ŚLUB W PLENERZE
Skupiłam się wprawdzie na ceremonii zaślubin w kościele, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby powiedzieć sobie „Tak” na zewnątrz. Śluby w plenerze są bardzo popularne, zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim, kiedy to jest większa szansa na piękną pogodę. Tutaj bardzo dużą rolę gra lokalizacja, ponieważ możecie zdecydować się na ślub w stylu retro, czyli w otoczeniu drewnianych budynków, ślub na łące, w lesie, przy jeziorze czy gdziekolwiek sobie zamarzycie.
Z doświadczenia wiem, że na idealne miejsce na ślub plenerowy trafia się… przypadkiem. Niektóre co bardziej romantyczne pary decydują się na ślub w miejscu zaręczyn, oczywiście pod warunkiem, że do nich doszło w malowniczej okolicy. Czasem wystarczy zwykły spacer, by trafić na miejscówkę, która okazuje się wręcz wymarzona. Niektóre sale weselne oferują również możliwość przyjęcia ślubnego w plenerze – typowe są widoki pięknych willi, które mają świetne zaplecze, przygotowane właśnie pod ślub na zewnątrz. Dzięki temu szanse na bajkową ceremonię plenerową rosną!
Co ciekawe, do 2015 roku ślub poza murami Urzędu Cywilnego można było zorganizować tylko w uzasadnionych przypadkach, teraz nie ma takich ograniczeń. Najważniejsze jest zadbanie o powagę i dostojność wydarzenia, a także o bezpieczeństwo gości. Aby zorganizować taki ślub, należy do urzędu cywilnego złożyć odpowiedni wniosek z podaniem miejsca i daty ślubu. Jeżeli zaś chodzi o ślub kościelny, pamiętajcie, że nie może odbyć się on w miejscu, które nie jest uświęcone, a samo rozpatrywanie wniosku do biskupa może trwać nawet rok, niestety nie zawsze kończy się sukcesem. Jest jednak na to rada! Najlepszą opcją na ślub kościelny w plenerze jest wybranie małej kapliczki, która znajduje się np. w górach czy w parku.
NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY WYBORZE MIEJSCA NA ŚLUB (CHECKLISTA)
Poniżej lista pytań i kwestii, które warto wziąć pod uwagę przy poszukiwaniu miejsca na ślub.
REZERWACJA MIEJSCA NA ŚLUB:
1. Czy miejsce jest dostatecznie duże, aby pomieścić wszystkich gości i personel?
2. Czy wybrany termin jest dostępny? Jeżeli nie, jakie są dostępne?
3. Z jakim wyprzedzeniem należy dokonać rezerwacji?
4. Ile wynosi depozyt na rezerwację i czy podlega zwrotowi?
5. Jaka jest formy płatności i czy należy zapłacić wszystko od razu?
6. Czy są opcje zniżek, np. poza sezonem czy też ślub w niedzielę?
7. Co zawiera podana opłata? Czy zawiera koszt obsługi, napiwki, opłaty za sprzątanie? Jakie dodatkowe koszty powinniśmy uwzględnić?
8. Jakie są zasady anulowania rezerwacji?
UDOGODNIENIA:
1. Jeżeli miejsce ceremonii jest na zewnątrz, czy istnieje plan awaryjny na wypadek niepogody?
2. Czy jest możliwość zakwaterowania?
3. Ile jest dostępnych łazienek?
4. Jakie są dostępne opcje parkowania?
5. Jak wygląda transport/komunikacja na miejsce?
6. Jakie są opcje oświetlenia? Czy są dozwolone świece lub konfetti?
7. Czy na miejscu dostępny jest internet lub sieć WiFi?
8. Czy na miejscu jest sprzęt dla dj-a lub zespołu na żywo?
9. Gdzie można przechowywać prezenty podczas imprezy?
10. Czy akceptowane są zwierzęta?
11. Czy małe dzieci mogą przebywać w obiekcie? Jeśli tak, to czy jest miejsce do przewijania dziecka lub miejsce dla matek karmiących?
12. Czy można wykorzystać miejsce na dodatkową sesję fotograficzną w innym terminie niż ślub i czy jest to w cenie?
USŁUGI I KONTAKT:
1. Kto będzie osobą kontaktową przez cały okres planowania ślubu aż po dzień ceremonii?
2. Czy istnieje możliwość wypożyczenia sprzętów, stołów itd.?
3. Czy jest możliwość wpuszczania dostawców zewnętrznych? Jeżeli tak, czy jest to związane z dodatkowymi opłatami?
4. O której godzinie w dniu ślubu dostawcy oraz członkowie rodziny mogą przyjeżdżać na miejsce?
5. Kto sprząta miejsce po wydarzeniu?
CATERING:
1. Czy miejsce dysponuje własnym cateringiem? Jeśli tak, jakie są koszty i opcje.
2. Jaka jest polityka alkoholowa? Czy można podawać alkohol?
3. Czy można zrobić własną degustację, np. domowych ciast?
BEZPIECZEŃSTWO:
1. Czy obiekt ma ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej?
2. Jakie zasady bezpieczeństwa obowiązują?
Pytań wydaje się sporo, a lista ta nie jest skończona. Mam na to jednak radę: jeżeli przytłacza Was sama wizja poszukiwania wymarzonego miejsca na ślub, skorzystajcie z usług planisty, który jest o wiele bardziej zaznajomiony z możliwościami danych miejscówek i znajdzie też dla Was najlepszą opcję. W przypadku ślubu nie istnieją dziwne wizje, istnieją tylko te kreatywne! I właśnie konsultant ślubny pomoże Wam marzenia o idealnym miejscu na ślub przekuć w rzeczywistość.
Zapraszam też do przeczytania jednego z moich wcześniejszych artykułów: JAK WYBRAĆ LOKAL NA WESELE W POLSCE? WAŻNE PYTANIA, KTÓRE TRZEBA ZADAĆ DOKONUJĄC WYBORU.
________________________________________________________________________________________________________________
Zdjęcia w poście pochodzą ze ślubu mojej pary młodej Kingi i Denisa.
Dorota Nowakowska (Wedding Planner), Kościół św. Anny w Krakowie (miejsce ślubu), Dwudziesta Druga (fotografia)