Pewnie nie spędzaliście dużo czasu na myślenie o piśmiennych materiałach od swoich czasów szkolnych, ale to wszystko się teraz zmieni, jeśli właśnie rozpoczęliście etap organizacji zaproszeń ślubnych na swój ślub i wesele. Zaproszenia ślubne jakie wybierzecie będą pierwszym oficjalnym przekazem informacji dla gości o waszym ślubie. To właśnie zaproszenia ślubne a później dalsza papeteria ślubna (winietki, menu, plan stołów etc.) podkreślą styl waszego dnia ślubu.
Dlatego warto by zaproszenia ślubne były od samego początku powiązane z wybranym tematem ślubu. Niezależnie od tego czy będą to piękne, ręcznie robione DIY zaproszenia ślubne czy też oryginalne zaproszenia zamówione w sieci tutaj znajdziecie wszystko co warto wiedzieć by je wybrać, zamówić (zaprojektować) i wysłać. Przeczytajcie poniżej moje porady wedding plannera na ten temat – często dzielę się nimi z moimi parami ślubnymi a dziś chętnie wam o tym piszę ;).
Wybierz styl zaproszeń ślubnych
Zdecyduj się na kolor przewodni (główną kolorystykę)
Mądrze dobieraj tekst i słowa
Oto lista tylko tych najważniejszych punktów tekstu do zaproszeń ślubnych:
- Imiona i nazwiska Pary Młodej.
- Konkretne nazwiska osób zaproszonych.
- Data i czas ślubu.
- Miejsce (a) ceremonii i przyjęcia weselnego.
- RSVP (data ostatecznego potwierdzenia uczestnictwa w uroczystości i dane kontaktowe).
Pamiętajcie by nie zatłaczać kart zaproszeń ślubnych dużą ilością informacji – może to utrudnić czytelność i nie będzie wyglądać elegancko. Polecam wstawienie dodatkowych informacji (o tym gdzie się zatrzymać, mapy, życzenia związane z prezentami itp.) na osobnej karcie (wkładce do zaproszeń) lub na stronie ślubnej, jeśli taką posiadacie. Zwróćcie uwagę także, aby słowa opisowe (tekst zaproszeń) były przekazywane z zastosowaniem przyjętych oficjalnych manier. Koniecznie w zaproszeniach ślubnych zastosujcie także zwroty grzecznościowe.
Rozpocznij poszukiwanie zaproszeń wcześniej
Większość par jak tylko zarezerwuje miejsce na przyjęcie weselne przekazuje informacje o swojej uroczystości bliskim. Wówczas warto też do pozostałych planowanych gości wysłać online „save the date” kartkę (wiadomość). Pozwoli to wam w spokoju zorganizować finałowe zaproszenia ślubne a gościom zapewni więcej czasu na przygotowania do waszej uroczystości (rezerwacja urlopu, noclegów, transportu itp.).
Standardowo zaproszenia ślubne zamawia się w okresie pomiędzy 6 a 5 miesiące przed ślubem. Warto pamiętać, iż czas organizacji zaproszeń (wybór zaproszeń, ustalenie tekstów, personalizacja, wydruk i wysłanie/rozwiezienie zaproszeń) może trwać od 2 tygodni do nawet 3 miesięcy. Ten czas będzie uzależniony zarówno od was jak i od wybranego projektu zaproszeń. Najpóźniej goście powinni otrzymać od was zaproszenia na 2 miesiące przed ślubem, lecz nie czekajcie z zaproszeniami gości do ostatniej tej chwili. Szczególnie jest to ważne jeśli macie gości z zagranicy czy też organizujecie wesele za granicą lub w okresie wakacji warto wysłać zaproszenia do gości z większym wyprzedzeniem czasowym (7-5 miesięcy przed ślubem).
Rozważ koszty zaproszeń ślubnych
Ceny zaproszeń ślubnych mogą się znacznie różnić – od 2 zł do ponad 50 zł za jedną sztukę. To wszystko zależy od projektu, tuszu, krój, procesu drukowania, papieru itp. Wybór wszystkich niestandardowych projektów zaproszeń ślubnych, które później będą powielane w pozostałej papeterii ślubnej doda wam kosztów. Dlatego ważne jest, aby zbadać swoje możliwości budżetowe na ten cel z wyprzedzeniem. Zastanówcie się również czy będziecie zamawiać personalizację i adresowanie kopert wraz z zaproszeniami czy też będziecie woleć zatrudnić kaligrafa do zajęcia się tym tematem (gorąco polecam – wygląda pięknie i sprawia eleganckie wrażenie odręczne profesjonalne pismo). Jeśli zdecydujecie się na takie usługi to uwzględnijcie je w kosztach zamawiania /realizacji zaproszeń. Jeśli jednak adresowanie kopert macie zamiar zrobić samodzielnie to rozplanujcie to zadanie na kilka dni, aby uniknąć błędów i “zmęczonego” pisma.
Przeanalizuj dokładnie projekt końcowy zaproszeń
Przed zleceniem zaproszeń do drukowania, przeanalizujcie dokładnie projekt zaproszeń z ustalonymi tekstami, wysłany przez firmę do akceptacji. Nie wystarczy tylko przeczytać go, zwróćcie szczególną uwagę na gramatykę, ortografię i takie szczegóły jak data i godzina. Zdziwilibyście się jakie można przegapić rzeczy. Nie lekceważcie żadnych błędów, zaproszenia powinny być eleganckie nie tylko wizualnie ale i formalnie.
Zamów odpowiednią ilość zaproszeń
Nie trzeba zamawiać zaproszeń dla każdego gościa. Spójrzcie na listę gości i przeliczcie ilość potrzebnych zaproszeń. Do rodziny mieszkającej pod jednym adresem przeznaczcie jedno zaproszenie (rodzice i dzieci). Wyjątek stanowią „dzieci”, które ukończyły 18 lat i choć będą mieszkały w tym samym domu to powinny dostać własne zaproszenie. Dla osób żyjących bez pary warto wysłać zaproszenie z adnotacją o osobie towarzyszącej. Zamówcie też od razu dodatkowe zaproszenia ślubne bez personalizacji lub uwzględniając niektóre osoby z waszej listy rezerwowej. Drukowanie dodatkowych zaproszeń po fakcie jest znacznie kosztowniejsze. Ponadto, nie wysłane zaproszenia ślubne będą też dla was piękną pamiątką.
Pamiętaj o pozostałych materiałach graficznych (papeterii ślubnej)
Przy składaniu zamówienia dotyczącego zaproszeń ślubnych poinformujcie firmę o tym co jeszcze w późniejszym czasie będziecie zamawiać. W ten sposób firma wszystkie elementy takie jak (winietki, menu, plan stołów, numery stołów, etykiety, podziękowania, programy ślubne etc.) uwzględni w jednym zamówieniu i już z wyprzedzeniem przeznaczy na realizację tych materiałów odpowiednią ilość czasu. Jest to także dobry sposób by zapewnić spójny wygląd wszystkich druków.
Mnie zależało na zaproszeniach minimalistycznych, zamówiłam je w internecie na dodatkiweselne.pl w ten sposób udało mi się trochę zaoszczędzić.