Tradycyjne polskie wesele – 5 elementów, które warto znać

29 stycznia, 2020

Zwyczaje weselne ulegają zmianom, ale są pewne tradycje, które pojawiają się niemal na każdym przyjęciu. Dzisiaj skupię się na elementach, które są typowe dla polskich wesel, niezależnie od regionu kraju. Zaczynamy!

 

Typowe polskie wesele kojarzy się z morzem alkoholu, z przygrywającym zespołem, z licznymi zabawami i suto zastawionym stołem. Mimo że od wielu lat obserwuję Pary Młode wybierające bardziej wytworne i spokojniejsze wersje przyjęcia, nie oznacza to, że odeszliśmy od tradycji. Tradycyjne wesela wciąż się odbywają, może z mniejszą pompą, ale nadal krążą wokół znanych nam zwyczajów z dawnych lat. Jak dzisiaj wygląda tradycyjne polskie wesele i co musi się na nim pojawić?

 

Tradycyjne polskie wesele – 5 elementów, które warto znać

 

Przeniesienie przez próg Panny Młodej

Piękny zwyczaj! Jest wręcz obowiązkowy na większości wesel. Mało kto wie, że zwyczaj ten pochodzi jeszcze z czasów rzymskich. A wziął się z tego, że wierzono, że jeśli Pani Młoda przy przechodzeniu przez próg się potknie, będzie to źle wróżyć o przyszłości małżeństwa. Dlatego zadaniem Pana Młodego jest poderwanie z ziemi swojej świeżo upieczonej małżonki i dumne przeniesienie przez próg.

Pan Młody przenosi Pannę Młodą przez próg, zwyczaje weselne, wejście pary młodejPHOTO BY: WSPANIALACHWILA.PL

 

Powitanie chlebem i solą

To coś, czego nie powinno zabraknąć na tradycyjnym polskim weselu, bez względu na to, w jakiej scenerii czy stylistyce się odbywa. Po przeniesieniu przez próg Pani Młodej przez Pana Młodego następuje poczęstunek – nowożeńcy otrzymują chleb i sól na znak szczęścia, dobrobytu i wiecznej miłości. Chleb w końcu jest podstawą pożywienia, a sól używana jest do konserwacji pożywienia, dlatego tutaj występuje w roli czegoś, co cementuje związek i zapewnia jego trwałość.
Powitanie odbywa się po uroczystości zaślubin, a przed rozpoczęciem przyjęcia weselnego. Zgodnie z tradycją tacę z chlebem i solą powinna trzymać matka Pana Młodego lub Pani Młodej.
Po poczęstunku Para Młoda oraz goście otrzymują kieliszek szampana i jest to moment, kiedy wznoszony jest toast. Młodzi wówczas mają za zadanie szampana wypić i kieliszki rzucić za siebie, które na znak pomyślności powinny się stłuc.

Tradycyjne polskie wesele, typowe polskie wesele, zwyczaje weselne, chleb i sól na wesele, traditional polish wessing, bread and salt wedding Poland

Traditional polish bread and salt wedding Poland, chleb i sól na wesele, PHOTOS BY DEARHUNTER.PL

 

Czas na pierwszy taniec!

Element, który spędza sen z powiek… Jaką muzykę wybrać? Czy trzeba tańczyć? Tyczy się to zwłaszcza panów, którzy dość opornie podchodzą do hasania po parkiecie. Rozwiązaniem jest zapisanie się na zajęcia taneczne. Takie zajęcia wprawdzie nie zrobią w kilka tygodni z przyszłych nowożeńców demonów parkietu. Jednak na pewno kurs nauczy ich śmiałości oraz pewności kroków, dzięki czemu nie będą się wstydzić wyjść w ogóle na środek.

Typowym polskim zwyczajem jest tańczenie poloneza – rozpoczyna Para Młoda, potem dołączają goście. Dzisiaj jednak królują własne choreografie oraz miksy utworów, przez co spokojny taniec z rodzaju tzw. przytulańca zamienia się w prawdziwą i zaskakującą dla gości zabawę.

Pierwszy taniec, first dance, zwyczaje weselne, para młoda, taniec weselny, zimne ognie na weselePHOTO FROM: DANCEDENTAMPA.COM

 

Oczepiny o północy

Punkt dwunasta w nocy odbywają się oczepiny. Pani Młoda rzuca wówczas za siebie welon lub bukiet kwiatów, a kobiety singielki zgromadzone za nią łapią. Analogicznie Pan Młody rzuca krawat lub muszkę, a łapią obecni na sali wolni kawalerowie. Ten, kto złapie, jest następny w kolejce do zamążpójścia – ot, taka dobra wróżba.
Po oczepinach następuje taniec wyłonionej pary, czasem dostaje ona również jakieś zadania do wykonania, chociaż nie jest to koniecznością i często kończy się po prostu na wspólnym tańcu.

Podziękowania dla rodziców

Pięknym zwyczajem są podziękowania dla rodziców, świadków oraz gości. Para Młoda dziękuje swoim rodzicom za trud wychowania i za wsparcie, które otrzymała na drodze do szczęśliwego zamążpójścia. Z reguły wygląda to tak, że Para Młoda mówi swoje przemówienia na środku sali, stojąc wraz z rodzicami, później wręcza rodzicom kwiaty lub drobny upominek typu skrzynka z alkoholem. Później następuje wspólny taniec.
Co istotne, czasem przy podziękowaniach dla rodziców włączany jest film z dzieciństwa i młodości Młodej Pary, co dodaje atmosferze jeszcze większej nostalgii i rodzinnego ciepła.

 

Tradycyjne polskie wesele – pozostałe zwyczaje

Tradycyjne polskie wesele wiąże się z pięknymi zwyczajami, z których wymieniłam pięć najważniejszych. Do listy należy dołączyć jeszcze: tradycyjne polskie potrawy weselne, w których króluje mięsiwo, zimne deski oraz dania regionalne. Ponadto, na tradycyjnym polskim weselu ważna jest muzyka grana na żywo wraz ze znanymi przyśpiewkami weselnymi. Dochodzą również zabawy weselne, które mają zachęcić gości do ruszenia na parkiet, a które nie zawsze muszą mieć rubaszny charakter. Coraz częściej obserwuję zabawy, które nie balansują na granicy dobrego smaku, ale są przede wszystkim ciekawe jak np. wykonywanie zadań na czas czy nawet gry logiczne.

 

Jeżeli interesuje Cię ślub międzynarodowy, odwiedź mój artykuł: Ślub międzynarodowy – organizacja i formalności.

Be Inspired,
Dorota Nowakowska
Wedding Planner Poland
www.winsa.pl

SHARE THIS STORY
COMMENTS
EXPAND
ADD A COMMENT