Planujemy budżet! Ile kosztuje suknia ślubna?

26 marca, 2020

Cena sukni ślubnej ma spory wpływ na budżet weselny, przyjmuje się, że stanowi około 15 proc. kosztów całego wesela. Możecie znaleźć suknie tanie i używane za 1000 złotych, możecie też postawić na nowe, ekskluzywne modele wprost z salonu nawet za 15 000 złotych. Ile tak naprawdę kosztuje suknia ślubna? To zależy.

 

Rynek sukien ślubnych oferuje tyle modeli i rozwiązań, że poszukiwania wymarzonej sukni może być nie lada wyzwaniem. Nie wspominając, że szukanie warto rozpocząć stosownie wcześniej, aby mieć czas sprawdzić wszystkie możliwości i odwiedzić wszystkie wytypowane salony czy komisy. Przyjmuje się, że poszukiwania najlepiej zacząć minimum pół roku przed wydarzeniem. Dlaczego? Będziecie mieli czas na wertowanie katalogów i podjęcie decyzji, czy chcecie nową suknię z salonu, czy może skorzystacie z wypożyczalni bądź komisu.

Suknia ślubna 2021, suknia ślubna z salonu, suknia ślubna używana, suknia ślubna Lihi Hod, Wedding dress Lihi Hod, projaktanci sukien ślubnych, panna młoda 2021, bride dress, bridal gowns

Suknia ślubna 2020, suknia ślubna z salonu, suknia ślubna używana, suknia ślubna Lihi Hod, Wedding dress Lihi Hod, projaktanci sukien ślubnych, panna młoda 2021, bride dress, bridal gowns, wedding dress Poland

Suknia ślubna 2020, suknia ślubna z salonu, suknia ślubna używana, suknia ślubna Lihi Hod, Wedding dress Lihi Hod, projaktanci sukien ślubnych, panna młoda 2021, bride dress, bridal gowns, wedding dress PolandPHOTOS FROM: LIHIHOD.COM

 

Nowa suknia ślubna wprost z salonu

Ile kosztuje suknia ślubna w salonie? Wszystko zależy od samego salonu. Pamiętajcie, że są salony z ekskluzywnymi sukniami, gdzie poszczególne modele mogą kosztować powyżej 5000 złotych, a nawet kilkanaście tysięcy. Są i też takie, które oferują tańsze modele. Warto przy tym zwrócić uwagę, czy w cenę są wliczone poprawki krawieckie. Dzięki temu zyskacie gwarancję, że suknia będzie leżeć idealnie.
Na cenę sukni z salonu wpływa wiele czynników jak marka, projektant, zastosowane materiały czy ozdoby. Wpływ ma również lokalizacja salonu. Tak na przykład w Warszawie za suknię możecie zapłacić kilka tysięcy złotych, a w mniejszym miasteczku koszt może nie przekroczyć 2500 złotych. Niektóre salony prowadzą również wyprzedaże kolekcji i można upolować suknie nawet o połowę taniej.
Jaki więc tu budżet założyć? Przeanalizowałam kilka aktualnych ofert i bezpieczną opcją jest założyć, że nowa suknia z salonu ślubnego kosztuje średnio pomiędzy 3000 – 5000 złotych wraz z dodatkami typu welon i buty ślubne. Oczywiście, to tylko cena orientacyjna, ale myślę, że jest to wariant bezpieczny dla tzw. zwykłej Kowalskiej.

Suknie ślubna 2020 – dowiedź się co będzie modne.

 

Suknia ślubna 2020, suknia ślubna z salonu, suknia ślubna używana, suknia ślubna Lihi Hod, Wedding dress Lihi Hod, projaktanci sukien ślubnych, panna młoda 2021, bride dress, bridal gowns Poland

Suknia ślubna 2020, suknia ślubna z salonu, suknia ślubna używana, suknia ślubna Lihi Hod, Wedding dress Lihi Hod, projaktanci sukien ślubnych, panna młoda 2021, bride dress, bridal gowns Poland

Suknia ślubna 2020, suknia ślubna z salonu, suknia ślubna używana, suknia ślubna Lihi Hod, Wedding dress Lihi Hod, projaktanci sukien ślubnych, panna młoda 2021, bride dress, bridal gowns PolandPHOTOS FROM: LIHIHOD.COM

 

Używana suknia ślubna

Zakup sukni ślubnej to jednorazowy wydatek. Po ceremonii kobiety decydują się rozstać z suknią ślubną i sprzedają ją na aukcjach internetowych, w mediach społecznościowych lub oddają do komisu. To szansa dla innych przyszłych Panien Młodych, ponieważ używane suknie ślubne kosztują około o połowę mniej od cen katalogowych. Dzięki temu możecie sporo zaoszczędzić, a nawet znaleźć świetną kreację od znanego projektanta, która nie nadszarpnie Waszego budżetu.
Ceny za używane suknie ślubne się wahają i sporo zależą od ceny wyjściowej (z katalogu), a także miejsca zakupu. Jeżeli decydujecie się na zakup bezpośrednio od osoby prywatnej, to średnia cena używanej sukni wynosi 1000 złotych – na taki wydatek warto się przygotować. Przed zakupem upewnijcie się, czy suknia została wyczyszczona w profesjonalnej pralni, inaczej ten koszt będzie musiał być uwzględniony w budżecie.

 

Ile kosztuje suknia ślubna w komisach? W komisach ceny zależą od modelu, a także ilości wykonanych poprawek krawieckich. Do tego zakup w komisie sukni ślubnej jest ograniczony – nie mamy możliwości zamówienia sukni z katalogu, nie ma też najnowszych modeli. Przez to trudniej można znaleźć wymarzony krój, ale to i tak więcej możliwości niż przymiarka jednej sukni od osoby prywatnej. Można przyjąć, że ceny w komisach zaczynają się od około 500 zł, a suknię uszytą w dobrym salonie odkupicie za 1000 -1500 złotych.

 

 

Suknia ślubna z wypożyczalni

Ceny sukien ślubnych mogą sięgać zawrotnych kwot, dlatego jednym z rozwiązań jest skorzystanie z wypożyczalni. Jest to jedna z najtańszych opcji, na dodatek nie będziecie później musiały się martwić, co zrobić z suknią po ślubie. Upewnijcie się jednak, że wypożyczalnia nie wymaga na przykład samodzielnego czyszczenia – warto przeczytać umowę i zapoznać się z każdym punktem.
W praktyce wypożyczenie sukni z salonu kosztuje ok. 60 procent mniej niż cena katalogowa, ale wypożyczacie już całą kreację, wraz z dodatkami typu bolerko czy ozdoba głowy.
Najtańsze suknie możecie wypożyczyć już za 500 złotych, a ekskluzywne modele to koszt około 2500 złotych. Ważny punkt: za uszkodzenie sukni się płaci, a koszt zależy od tego, jak duże są zniszczenia i cena może tu wahać się od 40 do 300 złotych. Warto odnotować również, że suknie ślubne wypożyczane są na okres od 5 do 14 dni. Zyskujecie więc czas, żeby zaplanować sesję fotograficzną albo też wyczyścić suknię, jeśli jest to wymagane.

 

Be Inspired,
Dorota Nowakowska
Wedding Planner
www.winsa.pl
www.dorotanowakowska.pl

SHARE THIS STORY
COMMENTS
EXPAND
ADD A COMMENT