Czy przenieść ślub z powodu koronawirusa – wesele 2021

5 marca, 2021

Ubiegły rok był rokiem, którego nigdy nie mogliśmy zaplanować – a wpływ pandemii na branżę ślubną był ogromny. Pary Młode wraz z wedding plannerami, projektantami i podwykonawcami na całym świecie stanęły przed niezliczonymi wyzwaniami. Jedną z istotnych konsekwencji pandemii COVID-19 było masowe przekładania terminów ślubów z roku 2020 do 2021 r oraz konieczność wprowadzenia zmian w umowach i harmonogramach ślubnych. Jako wedding plannerka mogę śmiało przyznać, że te wyzwania były jak wielka partia szachów rozgrywana wielokrotnie. Ponieważ nadal obowiązuje zakaz organizacji wesel w Polsce, pary są coraz bardziej zaniepokojone, czy będzie w ogóle możliwość organizacji ślubów w 2021 r, i zastanawiają się czy przenieść ślub z powodu koronawirusa. Dziś przygotowałam kilka podpowiedzi.

 

Kluczową radą dla tych, którzy planują ślub w 2021 jest zachowanie spokoju i cierpliwość oraz uważne monitorowanie tego, co się dzieje. Ważne jest też by być w stałym kontakcie z zespołem wybranych podwykonawców usług ślubnych oraz z zaproszoną rodziną i przyjaciółmi. Jeśli zastanawiasz się czy przenieść ślub z powodu koornowirusa lub szukasz opcji na zmianę formy swojego wesela, najpierw dokładnie przeanalizuj wszystkie możliwości i odpowiednio się do nich przygotuj.

Co zrobić z weselem 2021, co zrobić ze ślubem, Czy przenieś ślub z powodu koronowirusa, Czy przenieś wesele z powodu pandemi, Wesele last minute, Wesele pod namiotem, Kameralne Wesele, Wesele 2021, Ślub 2021, ślub w lesie, oryginalne miejsce na ślubPHOTO FROM: RUFFLEDBLOG.COM

 

 

Czy przenieść ślub z powodu koronawirusa?

 

Wiem doskonale, że niektórzy przyszli małżonkowie poradzili już sobie z przekładaniem daty wesela, czasem nawet podwójnym, jeśli nie potrójnym. Podczas gdy inni zmienili swoje wesele w kameralną uroczystość lub w mikro ślub. Są też pary, które dopiero pierwszy raz zastanawiają się co zrobić z weselem w 2021 roku.

Niezależnie od wyboru pierwotnej daty ślubu i ilości przeżytych już wyzwań związanych z przekładaniem wesela, myślę, że ostatecznie każda para młoda w tym momencie chciałaby mieć pewność, że ślub się odbędzie. Tymczasem oficjalnych informacji i dat dotyczących powrotu do normalności i organizacji wesel jak nie było, tak nie ma. Dlatego coraz częściej pary zastanawiają się, co robić z weselem i czy poradzą sobie z tym emocjonalnym wyczerpaniem wynikającym z długiego wyczekiwania. Każda z par jest inna i ma odmienną sytuację, jednak ważne jest, aby pary teraz szły w swoich planach organizacyjnych o krok dalej, ponieważ świat się zmienił przez pandemię. Natomiast na pewno nie zmieniła się Wasza miłość i wspólnota bliskich, którzy Was kochają i wspierają. Nie można anulować przecież miłości! Dlatego warto wprowadzić zmiany w formie celebrowania ślubu i wesela oraz ze spokojem czekać na swoją wymarzoną uroczystość.

Jeśli jesteś właśnie na etapie zastanawiania się czy przenieść ślub z powodu Covid i co zrobić ze weselem oto kilka podpowiedzi. 

 

Planowanie ślubu w 2021 – o czym warto pomyśleć

 

  • Śluby plenerowe i wesela pod namiotem

Jeśli zdecydujesz się kontynuować organizację ślubu w 2021 roku, to zachęcam do ograniczenia liczby gości i rozważenia przeniesienia ceremonii i przyjęcia na zewnątrz, jeśli to oczywiście możliwe. Wesela plenerowe na świeżym powietrzu są generalnie bezpieczniejsze dla wszystkich i dzięki temu Twoi goście będą czuli się komfortowo.

Według Pani Olgi Semeniuk, wiceminister ds. rozwoju, rząd planuje odmrożenie branży weselnej na ciepłe miesiące, gdy wesela na świeżym powietrzu będą miały rację bytu. Cytuję wypowiedź Pani Olgi Semeniuk dla Radia ZET „Celujemy tutaj w okres, kiedy będzie znacznie cieplej i część eventów rodzinnych będzie można przenieść na otwartą przestrzeń, co będzie związane z mniejszym ryzykiem rozprzestrzeniania się koronawirusa. (…)”

Mając na uwadze takie prognozowania rządowe, pomyśl o organizacji wesela pod namiotem. Ze względu na wielką popularność takich rozwiązań i ograniczoną dostępność miejsc na wesele pod namiotem szybko podejmuj decyzje o rezerwacjach takich usług i podwykonawców. Mimo, że terminy wydają się niezbyt odległe moja Agencja Ślubna Winsa ma doświadczenie w organizacji ślubów last minute i wesel pod namiotem, które będą wspaniałym przeżyciem.

 

  • Alternatywna lista gości weselnych

Kolejną moją wskazówką jest utworzenie listy gości z możliwością jej modyfikacji jako planu awaryjnego na wypadek wprowadzenia przez rząd stref z ograniczoną liczbą gości weselnych. Posiadanie tej alternatywnej listy pomoże Ci przygotować się na każdą ewentualność. Poinformuj także swoich gości, że wszystko może się zmienić, aby oni również mogli się odpowiednio przygotować.

 

  • Wesele w pandemii – zadbaj o bezpieczeństwo dla Ciebie i Twoich bliskich

Jeśli planujesz zorganizować swój ślub i wesele w nadchodzących miesiącach, najważniejsze sprawy, które należy wziąć pod uwagę, dotyczą głównie bezpieczeństwa Ciebie i Twoich bliskich. Postaraj się, aby dzień Twojego ślubu był niezapomniany, ale niech będzie też bezpieczny.

Ja nadal zwróciłabym uwagę na ostrożność podczas letnich i jesiennych ślubów 2021r. Goście mogą nadal martwić się gromadzeniem w dużych grupach czy też bezpośrednimi spotkaniami z nieznanymi osobami. Niełatwe zadanie będą mieć też goście z zagranicy, jeśli planujesz ich zaprosić. Oni mogą obawiać się wprowadzania międzypaństwowych restrykcji i kwarantanny. Zadbaj o to, co w Twojej mocy, aby wszyscy czuli się komfortowo. Przeanalizuj rządowe wytyczne i ustal szczegóły z lokalem i podwykonawcami na temat bezpieczeństwa i dystansu społecznego. Zadbaj o miejsca do dezynfekcji rąk w całym obiekcie. Pomyśl np. o maseczkach z Waszym monogramem. Taki miły akcent dla tych, którzy będą chcieli na ślubie używać maseczek. Jeśli Twoja uroczystość będzie wymagała zatrudnienia doświadczonego planistę, który zajmie się wszystkimi podstawami bezpieczeństwa i higieny – pomyśl o zatrudnieniu takiej osoby. Tym bardziej jeśli planujesz swój ślub i wesele za trzy lub cztery miesiące, a nie za rok. Kontrakty, plany awaryjne i postanowienia dotyczące zmian oraz obostrzeń rządowych będą podstawą wszystkich działań.

 

  • Komfort dla gości weselnych

Planując transport weselny pomyśl o zmniejszeniu liczby gości w autobusach, aby mogli czuć się bezpiecznie podczas przejazdu. Zwróć też uwagę na to, by rodziny były umieszczone razem przy stoliku, aby ograniczyć kontakt z nowymi ludźmi.

 

  • Dekoracje na ślub i wesele

Uwzględnij zmianę wystroju, jeśli planujesz przenieść lub zorganizować swoje wesele na świeżym powietrzu. Przezroczysty namiot pozwoli zaprosić naturę do środka, natomiast namiot materiałowy pozwoli bardziej chronić przed nagrzaniem słonecznym. Każdy z tych namiotów, będzie miał potrzebę innego wystroju.

 

  • Strona ślubna z często zadawanymi pytaniami

Warto też przygotować swoją stronę ślubną z często zadawanymi pytaniami W ten sposób będzie łatwiej podpowiedzieć swoim bliskim jakie dokładnie są Wasze oczekiwania i ewentualne wytyczne związane z pandemią na dzień ślubu.

 

  • Aktualne trendy i pomysły na wesele w pandemii

Sprawdzaj też aktualne trendy ślubne i nowości, ponieważ branża weselna wymyśliła wiele ciekawych pomysłów na organizację wesel w pandemii, takich jak spersonalizowane przekąski, powitalne pudełka czy rozrywka w stylu koncertowym.

Pamiętaj, że wszyscy jedziemy na tym samym wózku, zwłaszcza Twoi podwykonawcy. Jeśli nadal zastanawiasz się czy przenieść ślub z powodu koronawirusa, to na pewno inną dobrą alternatywną opcją będzie zorganizowanie wesela w formie mikro ślubu i kameralnego przyjęcia weselnego. To mogą być uroczystości równie niesamowite i pełne wzruszeń jak wcześniej zaplanowane. Każdy z podwykonawców czeka tylko na moment, by zrobić co do niego należy i sprawić by Twój dzień był wspaniały.

 

Przełożenie ślubu na 2022 rok – na co zwrócić uwagę

 

Pary, które chcą lub muszą już teraz przełożyć ślub na 2022 rok zachęcam do kontynuacji planowania. Ponad kilkaset tysięcy par planujących ślub w Polsce miało do czynienia z podobną sytuacją, gdy musiały odłożyć swój ślub lub zmienić swoje pierwotne plany. Pamiętaj, że nawet jeśli oznacza to opóźnioną organizację ślubu, to świętowanie Twojej miłości jest najważniejsze.

 

  • Wybierz odpowiednią datę

Pomyśl o tym, jaka jest wizja Twojego ślubu i wesela. Zastanów się co jest dla Ciebie ważne i w jakiej kolejności priorytetowe, zwłaszcza jeśli chodzi o wybranych przez Ciebie podwykonawców. Następnie wybierz nową datę ślubu opartą na tych czynnikach. Być może będzie to wybrane, wymarzone miejsce na wesele lub ulubiony fotograf ślubny.

 

  • Rozważ wesele w dni powszednie

Rozważ przeniesienie ślubu na datę w dni powszednie. Większość wybranych przez Ciebie podwykonawców będzie dostępna od poniedziałku do powiedzmy piątku.

 

  • Uzgodnij zmiany w umowach

Uzgodnij wszystkie szczegóły zmiany terminu wykonania usługi z podwykonawcami. Uważnie przeczytaj aneksy umów, aby być przygotowanym na wszystkie nowe warunki w umowach. Szczególnie zwróć uwagę na możliwości lub konieczności wprowadzenia kolejnych zmian do umowy, jeśli sytuacja z rozwijającą się pandemią będzie tego wymagać.

 

Wreszcie, niezwykle ważne: cały czas utrzymuj kontakt z podwykonawcami, monitoruj co się dzieje z pandemią i kontynuuj przygotowania ślubne systematycznie, by ograniczyć stres.

 

Przy ciągle zmieniającej się pandemii i możliwości jakie przyniosą szczepionki niewiele wiadomo jeszcze o tym, jak będzie wyglądał zbliżający się sezon ślubny 2021 i następne. Czy COVID-19 na zawsze będzie częścią nas? Trudno w tej chwili jeszcze to przewidzieć. Wiedz jedno, że jeśli organizujesz ślub ze mną i moją Agencją Ślubną Winsa, z wielkim oddaniem pracujemy nad tym, aby dzień Twojego ślubu był spełnieniem marzeń. Nadal będzie pięknie wykonany, a Twoi goście i wszyscy podwykonawcy będą bezpieczni.

Pozdrawiam Serdecznie,
Dorota Nowakowska
Winsa Wedding Planner
www.winsa.pl
www.dorotanowakowska.pl

SHARE THIS STORY
COMMENTS
EXPAND
ADD A COMMENT