Prezent ślubny od rodziców dla Pary Młodej – pomysły

10 lutego, 2020

Rodzice to bardzo ważne osoby w naszym życiu, a w okresie zamążpójścia stają się jeszcze bliżsi. Głównie przez fakt, że pomagają przy organizacji wesela, czasem nawet go współfinansują. Dlatego przyszła Para Młoda często nie oczekuje nawet prezentu ślubnego od rodziców. Niektórzy opiekunowie chcą jednak wręczyć pociechom choćby drobny upominek, aby jeszcze bardziej podkreślić wyjątkowość chwili. Oto kilka pomysłów na ślubne prezenty od rodziców.

 

Podczas organizacji wesela najważniejszą kwestią są finanse i nic dziwnego, że wiele gości decyduje się po prostu na wręczenie tzw. koperty. W przypadku prezentu od rodziców mówimy jednak o czymś trwalszym lub symbolicznym. W praktyce często to rodzice na swoich barkach dźwigają koszty wesela, a mimo to chcą dać nowożeńcom coś jeszcze od siebie. Coś, co stanie się ślubną pamiątką i będzie się dobrze kojarzyć, a przede wszystkim będzie takim życzeniem pomyślności na nowej drodze życia dla Pary Młodej. Pomysły na prezent ślubny od rodziców są rozmaite – przygotowałam krótki przegląd.

Panna Młoda i rodzicePHOTO FROM: WEDDINGFORWARD.COM

 

Wyprawka jako prezent ślubny od rodziców

Tak, to znakomity pomysł! Bierze się to ze starych zwyczajów, kiedy to jeszcze nawet przed pojawieniem się kandydata na przyszłego męża rodzice kompletowali wyprawkę dla córki. W jej skład wchodziły praktyczne przedmioty codziennego użytku jak pościel, ręczniki czy garnki i zastawa stołowa. Czasem do takiej wyprawki dołączane były dekoracje typu obrazy czy kuferki. Powód takich wyprawek w dawnych czasach był prosty: małżeństwo kojarzyło się jako wejście w dorosłe życie, więc zakładano, że pociecha nie będzie mogła wcześniej kupić sobie wielu rzeczy niezbędnych w domu. Stąd zwyczaj wyprawki, która ma być ułatwieniem wkroczenia w nowe, dorosłe życie.
Zanim jednak zdecydujecie się skompletować taką wyprawkę, zapytajcie przyszłych nowożeńców, czego potrzebują. Niegdyś nie trzeba było tego robić, bo brakowało prawie wszystkiego i każda rzecz była na wagę złota. Dzisiaj mamy już inne czasy i warto posiłkować się listą niezbędnych rzeczy dostarczoną przez córkę lub syna. Może się bowiem okazać, że zamiast kolejnego kompletu ręczników czy pościeli, woleliby deskę do krojenia z akcesoriami do gotowania czy komplet ostrych noży.

 

Przekazanie pamiątek rodzinnych

Niesamowitym dla mnie zwyczajem jest przekazywanie przedmiotów będących w rodzinie od pokoleń. Takim przedmiotem może być biżuteria, dekoracja, obraz lub jakiś drobiazg – to bez znaczenia. Sam fakt wręczenia czegoś historycznego świadczy o szacunku i zaufaniu, bo powierzacie coś, co jest dla Was niezwykle cenne nowemu pokoleniu.
Dobrym zwyczajem jest też wręczenie klejnotu przez rodzinę Pana Młodego przyszłej małżonce jako gest powitania w rodzinie.

Ślubny prezent dla Pary Młodej od rodziców, Panna Młoda z mamą, dzień ślubu, prezenty ślubne, biżuteria ślubnaPHOTO FROM: BRIDES.COM

 

 

Wręczenie symbolicznej pamiątki ślubnej

Jeżeli nie dysponujecie żadną pamiątką rodzinną, którą można dalej przekazać, może to czas na to, aby pomyśleć o zapoczątkowaniu takiej tradycji? Możecie wręczyć nowożeńcom pięknie grawerowany talerz lub kryształowy wazon, które są dość typowymi pamiątkami ślubnymi. Takie prezenty mają też potencjał, aby przekazać je później dalej w linii genealogicznej.
Jeżeli nie chcecie dawać niczego symbolicznego, a zależy Wam na prezencie ślubnym reprezentującym jakąś wartość, pomyślcie o dziele sztuki. Obraz lub figura będą nie tylko zdobić mieszkanie i przypominać o ofiarodawcach, ale z czasem mogą zyskiwać na wartości. Mogą także być dobrem rodzinnym i ewentualnym zabezpieczeniem na chude lata.

 

Sfinansowanie podróży poślubnej

Wprawdzie wycieczki nie należą do najtańszych prezentów. Jednak wydaje mi się, że w obliczu tego, jak organizacja wesela i ślubu potrafi wyczerpać Młodą Parę, wycieczka poślubna jest jak najbardziej mile widziana. Jako rodzice wyślijcie szczęśliwą parę na zasłużony odpoczynek lub pomóżcie im w opłaceniu urlopu. Możecie zapłacić za lot, hotel lub dodatkowe atrakcje typu masaż, spa czy lekcje nurkowania.

 

Jaki jest idealny pomysł na prezent ślubny od rodziców? Lista jest nieograniczona, ale jedno mogę napisać: najważniejsza jest rozmowa ze swoim synem lub córką. Dzięki temu poznacie, co pragną najbardziej, czego brakuje im (w domu, w życiu itd.). Dowiecie się, do jakiego kraju marzy im się podróż poślubna, i jakie atrakcje ich interesują. Szczera rozmowa połączona z rodzicielską troską o dobre samopoczucie i komfort dziecka jest najlepszym pomysłem na prezent ślubny.

Be Inspired,
Dorota Nowakowska
Wedding Planner
www.winsa.pl

SHARE THIS STORY
COMMENTS
EXPAND

Razem z mężem sami wszystko organizowaliśmy i opłacaliśmy. W ogóle nie oczekiwaliśmy prezentów od rodziców, bo liczyła się dla nas ich obecność. Wcześniej mama podarowała nam swój serwis obiadowy i to już było dużo. Razem z teściami zdecydowali jednak kupić nam roombę, która była moim marzeniem. Do dziś bardzo im za to dziękuję, bo mam dodatkowego pomocnika w domu

Właśnie przekazywanie pamiątek rodzinnych jakoś zawsze mnie mocno rozczula. Czasami to najpiękniejsze, co możemy ofiarować swojej córce, czy synowi. Często zdarza się tak, że te przedmioty są z nami do końca życia i ciągle przypominają o więzi, jaką mieliśmy z danym rodzicem.

Zgadzam się, pamiątki rodzinne łączące pokolenia rodziców z dziećmi czy dziadków z wnukami są zawsze jedną z najcenniejszych pamiątek.
Ten osobisty skarb doceniamy czasem z każdą upływającą chwilą bardziej i bardziej.

ADD A COMMENT