ŚLUB SYMBOLICZNY – CEREMONIA ŚLUBNA O OGROMNEJ WARTOŚCI EMOCJONALNEJ
Ślub symboliczny szczyt popularności osiąga w Stanach Zjednoczonych, ale i w Polsce mówi się o nim obecnie bardzo często. Przypomina bardzo tradycyjną ceremonię zaślubin, jednak nie odbywa się w obecności urzędnika czy przedstawiciela kościoła. Mimo tego znaczenie takiego ślubu jest ogromne, ponieważ dochodzi do przysięgi małżeńskiej, która jest zgodna z poglądami i oczekiwaniami nowożeńców.
CO TO JEST ŚLUB SYMBOLICZNY?
Słownik PWN tutaj podaje, że jak coś jest symboliczne, to ma niewielkie znaczenie, z czym absolutnie nie należy utożsamiać ślubu symbolicznego! Niesie ze sobą sporo wartości. Mimo tego że jest umowny, to jest bardzo ważny dla osób, które się na niego decydują. Para przysięga sobie miłość przed najbliższymi osobami i w ten sposób dokonuje aktu małżeństwa. Powody mogą być różne: może to być odnowienie przysięgi małżeńskiej, ale już bez formalnego charakteru, może to być wyznanie i przypieczętowanie swojej miłości czy deklaracja opieki na całe życie. O tym, że jest to bardzo ważne wydarzenie, świadczy fakt, że po ślubie symbolicznym partnerzy zaczynają o sobie mówić „mąż” i „żona”. Dla nich zatem takie wydarzenie jest deklaracją i pokazaniem, jak bardzo są dla siebie ważni.
KTO BIERZE ŚLUBY SYMBOLICZNE?
Ceremonia symboliczna jest świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy z różnych względów nie chcą lub nie mogą wziąć ślubu kościelnego bądź cywilnego. Powody mogą być różne i odnosić się do wyznania, poglądów czy przeszkód formalnych. Na ślub symboliczny decydują się głównie pary międzynarodowe, które chcą wprowadzić elementy rodzinnych tradycji oraz pary, które po latach chcą ponownie odnowić przysięgę. Ślub symboliczny może być też uzupełnieniem ślubu cywilnego lub konkordatowego, może też być świętowaniem kolejnej rocznicy małżeństwa.
Co więcej, wiele par decyduje się na ślub symboliczny, ponieważ chcą przeprowadzić ceremonię swoich marzeń, a nie zgodną z duchem Kościoła czy kanonem cywilnym. Wprawdzie od 2015 roku w Polsce można brać ślub w plenerze, ale wciąż wymaga to dopełnienia formalności i zachowania powagi wydarzenia. Ślub symboliczny jest więc dla tych, którzy chcą się wyłamać i zrobić coś po swojemu, zupełnie personalnego i emocjonalnego. Pragną czegoś więcej i głębiej. Dla tych, którzy nie chcą iść zgodnie z przebiegiem oficjalnej ceremonii, ponieważ ta nie oddaje w pełni wyjątkowości chwili, chociażby przez zbyt urzędowy i sztywny charakter.
JAK WYGLĄDA ŚLUB SYMBOLICZNY?
Zaletą ślubu symbolicznego jest to, że nie ma tu miejsca na żadne formalności. Naprawdę. Jednocześnie nie ma też mocy prawnej, nie wymaga księdza czy urzędnika, ale za to możecie zdecydować się na zatrudnienie tzw. celebranta. Celebrant to osoba, która ma doświadczenie w prowadzeniu uroczystości i też zadba o odpowiednią oprawę i wzniosłość wydarzenia, na przykład przygotowując kwiecistą mowę o Waszej miłości. Ślub symboliczny może odbyć się również bez udziału celebranta. Wówczas członek rodziny, znajomy pary młodej lub sama para młoda może udzielić sobie takiego wzajemnie takiego ślubu.
Ślub symboliczny bierze się stąd, że w centrum ceremonii znajduje się przede wszystkim Para Młoda, czyli ludzie, a to jest zgodne z filozoficznym nurtem myśli humanistycznej. Liczy się ich charakter, zainteresowania, pasje… Przez to też ślubowi często towarzyszą symboliczne akty jak wspólne zapalenie świec, wypuszczenie lampionów, przygotowanie indywidualnych przemów itd.
Śluby symboliczne są ceremonią, której wygląd, przebieg i charakter zależy tylko i wyłącznie od Was. Ceremonia może odbyć się w dowolnym miejscu i aranżacji. Może także być stylizowana na tradycyjny ślub, może też przybrać formę dowolną – ograniczeniem jest tylko wyobraźnia!
Na koniec podkreślę tylko, że ślub symboliczny nie niesie ze sobą skutków prawnych. Oznacza to, że jeśli chcecie stać się małżeństwem w świetle prawa i Kościoła, musicie stawić się w urzędzie cywilnym (ślub cywilny) lub w parafii (ślub kościelny).
Dorota Nowakowska (Wedding Planner), Marta Sputo Photography (zdjęcia), Villa Love (miejsce ślubu)