Organizując ślub i wesele, przychodzi czas, w którym należy zaprosić gości na uroczystość. W jaki sposób zapraszać gości na ślub i wesele? Najczęściej dokonuje się tego dostarczając im zaproszenie – jeśli jest taka możliwość to osobiście, jeśli nie, listownie. Jakie zasady savoir vivre’u należy stosować zapraszając na ślub i wesele? Dowiedzcie się, jak powinny wyglądać zaproszenia oraz wizyta, podczas której goście zostaną zaproszeni na ślub i wesele.
PHOTO FROM: MAGNOLIAROUGE.COM
PHOTO FROM: STYLEMEPRETTY.COM
Ślub i wesele – organizacja. Jak powinny wyglądać zaproszenia?
Na ślub i wesele zaprasza się gości osobiście bądź telefonicznie. Niezależnie od wybranego sposobu, należy także wręczyć bądź przesłać zaproszenia papierowe. Na zaproszeniach powinny pojawić się informacje takie jak: imiona i nazwiska narzeczonych, dokładna data oraz miejsce ślubu i wesela, prośba o potwierdzenie przybycia (R.S.V.P) i numery telefonu osób do kontaktu. Dodatkowo, zaproszenie może zawierać m.in. motto, mapę dojazdu oraz adres strony internetowej stworzonej na potrzeby uroczystości. Warto podkreślić, że zaproszenie ślubne adresowane jest do danej pary dorosłych. Jeśli dorośli mają dzieci, to powinno być to uwzględnione jako np. „Sz. P. Annę i Jana Kowalskich z rodziną” lub „z dziećmi”. Należy pamiętać, że osoby, które są pełnoletnie powinny otrzymać własne zaproszenie weselne. Z kolei zapraszając gościa, o którym nie wiemy, czy np. aktualnie jest w związku, należy w zaproszeniu uwzględnić zapis „wraz z osobą towarzyszącą”. Jeśli z kolei wiadomo, że dane osoby są w nieformalnym związku, to należy je wymienić z imion i nazwisk.
Zaproszenia ślubne i wizyta u gości – zasady savoir vivre’u
Warto podkreślić, że lepiej odbierane jest osobiste zaproszenie gości. W takim przypadku należy pamiętać, aby wcześniej umówić się telefonicznie na tego typu spotkanie. Ponadto, istotnym faktem jest czas – należy pamiętać, że niezbędnym minimum jest zaproszenie gości na miesiąc przed uroczystością. Jednak najlepiej zapraszać na ślub i wesele na 4- 3 miesiące przed wyznaczoną datą. Wtedy ma się większą pewność, że wszystkie osoby przybędą na uroczystość. Ponadto, jeśli zdecydujecie się na wcześniejsze zapraszanie gości weselnych, to będziecie mogli weryfikować listę gości. W razie odmowy, będziecie mogli doprosić kogoś z listy rezerwowej. Należy brać pod uwagę, że wiele osób musi uzyskiwać urlopy z dużym wyprzedzeniem, jeszcze inne pracują poza Polską, a dodatkowo każdy ma własne plany. Zapraszając z dużym wyprzedzeniem goście weselni dostają szansę na zorganizowanie sobie czasu i uczestnictwo w tym ważnym dniu. Co ważne, to warto podkreślić także podczas zapraszania, że para prosi o potwierdzenie (R.S.V.P) najpóźniej do 3 tygodni przed zaplanowaną datą ślubu. Aby ułatwić gościom tę kwestię, można zdecydować się na różne formy potwierdzenia. Dzwoniąc do gości przyszła para młoda dokłada sobie zadań, dlatego można poprosić o wiadomość SMS, e-mail bądź stworzyć stronę internetową, na której będzie można to zrobić automatycznie.
Mam nadzieję, że teraz lepiej zrozumiecie dobre podstawy w jaki sposób zapraszać gości na ślub i wesele. Jeśli chcielibyście poznać firmy polskie, które robią wyjątkowe zaproszenia to zapraszam do mojego postu wcześniejszego: najpiękniejsze polskie zaproszenia ślubne.
Pięknego planowania ślubu!
Be Inspired,
Dorota Nowakowska,
Wedding Planner
www.winsa.pl
Super wpis :) Osobiście wole zaproszenie gości osobiści, chyba że Ci z daleka :)
Jeśli tylko są takie możliwość to zawsze polecam osobiste wręczanie zaproszeń ślubnych. Jest to bardziej eleganckie, a przede wszystkim bliższe w kontaktach rodzinnych czy przyjacielskich